وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز : خطر غرق شدگي در كودكان را جدي بگيريد
چهارشنبه، 25 مرداد 1396 - 12:12 کد خبر:12112

يكي از بيشترين ميزان مرگ و ميرهاي كودكان ناشي از حوادث غيرترافيكي مربوط به غرق شدگي است. غرق شدگي از علل شايع مرگ كودكان 1 تا 4 سال است، احتمال غرق شدگي كودكان در عمق كمتر از سه سانتي متر آب نيز وجود دارد.

مراقب كودكان در حمام باشيد و هرگز كودك را در كنار آب، وان حمام و دوش آب حتي براي مدت كوتاهي رها نكنيد. اطمينان حاصل كنيد كه استخرهاي شنا و حوض ها در ساختمان شما، در همسايگي شما و يا محله ي شما از همه طرف حفاظ دارد . درب ورودي آن ها را هميشه بسته نگه داريد. سطل ها، تشت ها و حوضچه ها را خالي نگهداري كنيد. كودك خود را وقتي نزديك آب است (وان حمام، لگن آب بازي، سطل، تشت و توالت) به دقت زير نظر بگيريد به دقت زير نظر بگيريد. كودكان وقتي نزديك آب هستند بايد توسط يك فرد بالغ تحت نظر قرار گيرد.

 

در صورتي كه كودكي غرق شد چه بايد كرد؟

حياتي ترين زمان براي نجات فرد غرق شده چند دقيقه اولِ پيش از رسيدن نيروهاي امداد است. پس همگان بايد اصول نجات غريق و احياي قلبي – ريوي را بدانند. طبيعتاً سرعت عمل، حفظ خونسردي و دستپاچه نشدن خيلي مهم است.

  1. احيا را با خارج سازي ايمن و هرچه سريعتر كودك از آب شروع كنيد.
  2. كودك را به پشت، طوري كه سر او از سينه اش پايين تر باشد بخوابانيد.
  3. همه لباس هاي خيس را از تن كودك در آوريد و با پارچه يا حوله او را خشك و گرم كنيد.
  4. پس از خارج كردن كودك از آب، تنفس او را بررسي كنيد، اگر كودك نفس ندارد، فوراً تنفس دهان به دهان و عمليات احيا آغاز شود و اين كار را ادامه دهيد، زيرا تا يك ساعت پس از قطع تنفس امكان بازگشت آن وجود دارد.

براي انجام تنفس دهان به دهان بايد سر با يك دست به عقب خم شود و با دست ديگر فك به سمت بالا كشيده شود تا دهان باز شود و زبان نتواند ته حلق را ببندد (قبل از اين كار اطمينان حاصل شود به سر و گردن كودك ضربه يا آسيب وارد نشده است) .

سوراخ هاي بيني كودك، با فشار انگشتان بسته و سپس در دهان كاملاً دميده شود و  به  بالا آمدن قفسه سينه ي كودك توجه شود. دهان از دهان كودك برداشته شود تا هواي دميده شده خارج شود. 5 بار در دقيقه اين كار تكرار شود تا تنفس كودك برگردد. اگر پس از چند بار تنفس دهان به دهان، كودك هنوز كبود يا رنگ پريده است امكان دارد دچار ايست قلبي نيز باشد. درصورت ايست قلبي بايد ماساژ قلبي نيز داده شود.

حتي اگر به نظر بيايد كودك بهبود يافته است به بيمارستان رسانده شود زيرا ممكن است آب درون شش هايش رفته باشد و باعث آسيب ديدگي آنها شود.