وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز : دكتر شيخي: نخستين عمل جراحي نوزاد مبتلا به بيماري "ترانكوس آرتريوسوس" در جنوب غرب كشور با موفقيت انجام شد
دوشنبه، 20 شهریور 1396 - 16:10 کد خبر:12285


دكتر محمد علي شيخي متخصص قلب و عروق بيمارستان گلستان اهواز از انجام عمل جراحي موفقيت‌آميز يك نوزاد مبتلا به ترانكوس آرتريوسوس براي نخستين‌بار در منطقه جنوب غرب كشور خبر داد و افزود: اين عمل جراحي موفقيت آميز بر روي يك نوزاد شيرخوار سه ماهه كه با علائم باليني تنگي نفس، تپش قلب و عدم توانايي در شير خوردن و وزن گرفتن به بخش قلب اطفال مراجعه كرده بود، صورت گرفت.

وي با اشاره به اينكه در بين هر 10 هزار تولد زنده نوزادان فقط 2 نوزاد با ابتلا به اين بيماري متولد مي شوند، گفت: با توجه به اينكه در قلب انسان چهار دريچه وجود دارد اما قلب اين كودك تنها داراي سه دريچه بود و همچنين بين دو بطن قلب شيرخوار يك سوراخ بسيار بزرگ وجود داشت كه بيمار را به سمت نارسايي‌هاي قلب پيش مي برد.

اين متخصص قلب بيمارستان گلستان اهواز با بيان اينكه بيماري ترانكوس آرتريوسوس با مرگ و مير بسيار بالايي همراه است، اذعان داشت: خانواده بيمار ضمن مراجعه به بيمارستان‌هاي ديگر، به علت ريسك بالا، اين عمل را نپذيرفتند و پس از صحبت با خانواده اين نوزاد در زمينه خطرات عمل جراحي، در نهايت رضايت دادند كه اين بيمار در مركز آموزشي درماني گلستان انجام شود.

دكتر شيخي با اشاره به اينكه اين نوزاد نخستين مورد مبتلا به بيماري نادر ترانكوس آرتريوسوس در جنوب غرب كشور مي باشد كه با توجه به ريسك بالا طي يك عمل جراحي 5 ساعته پس از يك هفته آماده ترخيص از بيمارستان مي باشد، اذعان داشت: حدود 50 درصد از نوزادان مبتلا به اين بيماري در يك الي سه ماه اول تولد، حدود 80 درصد در شش ماه اول و حدود 90 درصد آنها در يك سال پس از تولد از بين مي‌روند. در واقع بيماري ترانكوس آرتريوسوس بسيار نادر و داراي آمار مرگ و مير بالايي است.

وي كه بهبودي اين بيمار را نشان از ظرفيت بالاي استان خوزستان در انجام ديگر عمل هاي سخت و نادر عنوان كرد و اظهار داشت: زنده ماندن اين بيمار در افزايش قوت قلب و اعتماد به نفس كادر درمان جهت انجام عمل هاي مشابه و با ريسك بالا نقش بسزايي داشته است.

شيخي افزود: با انجام اين عمل جراحي، طي انتقال بيمار به ICU و پس از 24 ساعت قرار گرفتن زير دستگاه كمك تنفسي بيهوشي، نوزاد اين مرحله را با كمك درمان‌هاي دارويي، مراقبت‌هاي خوب پرستاري و بيهوشي، با شرايط بسيار خوب در شير خوردن جهت وزن گيري و تنفس در آستانه بهبودي كامل است و علائم نارسايي قلب بر طرف شده است.

وي آرتريوسوس را از پيچيده‌ترين بيماري‌هاي قلبي دانست و تصريح كرد: در نقاط ديگر كشور و در شهرهاي از قبيل تهران و شيراز اين عمل جراحي به دليل مرگ و مير بسيار بالا در موارد بسيار محدود و انگشت‌شماري انجام شده است.

دكتر شيخي در پايان خاطرنشان كرد: لازم است اين نوزاد در سنين 14 الي 15 سالگي عمل ديگري انجام دهد كه طي آن دريچه ششي تعويض شود و دريچه اي مصنوعي در مسير حركت خون ميان بطن راست به ريه ها قرار داده شود.