دوشنبه 11 دی 1396
تعداد بازدید: 50

دامداران راه انتقال سرب از محيط زيست به شير را جدي بگيرند

 مهندس حسين عبدالعزيزي كارشناس بهداشت مواد غذايي گفت: آلودگي شير و فرآورده‌هاي آن به بعضي از فلزات سنگين به‌ ويژه سرب باعث ايجاد اثرات سمي و تأثير سوء بر سلامت انسان مي‌ شود.

عبدالعزيزي اظهار كرد: در آزمايشاتي مشخص شده است كه چنانچه گاو شيري در محيط كه حاوي مقدار زيادي سرب نگهداري شود، مقدار سرب در شير ببش از ۱۰۰ ميكرو گرم در ليتر افزايش مي يابد كه با مصرف آن شير اثرات مخرب و زيانباري بربدن خواهد گذاشت.

وي ادامه داد: براساس تحقيقات صورت گرفته توسط كارشناشان مربوطه مشخص شده است كه زماني گاوها از يونجه اي كه از مزارع كنار جاده (رفت و آمد اتومبيل ها)  تغذيه مي شوند، مقدار سرب موجود در شير بين ۱۵ تا ۶۷ ميكرو گرم در ليتر بوده است، همچنين مقدار سرب در شير حدود ۹۹ ميلي گرم در هر كيلو گرم ماده خشك افزايش را نشان داد و مقدار سرب شير ۴۰- ۷۰ ميكرو گرم  نيز در ليتر  رسيد  اما در مقايسه با گاوهاي شيري كه از يونجه كه از مزارع دور از رفت و آمد اتومبيل ها تغذيه مي شدند برداشت شد، مقدار سرب در شير گاوها ۲۰ ميكرو گرم در ليتر بوده است.

عبدالعزيزي ادامه داد: ناگفته نماند كه ميزان قابل توجهي سرب توسط گاو دفع مي شود اما مقدار معيني سرب وارد خون شده كه به شير منتقل مي شود، همچنين سرب در سلول­ ها مي­ تواند جايگزين كلسيم شده و فعاليت اعضاي بدن را كه كلسيم در آن­ها نقش مهمي دارد، مختل كند.

وي با بيان اينكه  آلاينده‌هاي شيميايي و صنعتي به‌طور مستقيم و غير‌مستقيم حيات بشر را به مخاطره انداخته است، بيان كرد:  از جمله اين آلاينده‌ها فلزات سنگين است كه در بين فلزات سنگين، سرب مي‌تواند از طريق مواد غذايي وارد بدن شود و در صورت تداوم آلودگي در بدن تجمع و باعث بروز مسموميت‌هاي حاد يا مزمن در انسان شود.

 اين كارشناس بهداشت مواد غذايي همچنين با تاكيد بر اثرات مخرب و زيانبارسرب بر بدن انسان، خاطرنشان كرد: سرب باعث اختلال در واكنش هاي آنزيمي بدن و به ويژه در سنتز مولكول هم مي­شودكه قسمت اساسي هموگلوبين بوده و براي انتقال اكسيژن در تمام بدن انسان، جزءاساسي است.

وي تصريح كرد: همچنين سرب موجب كاهش عمر گلبول هاي قرمز خون مي­ شود و باعث عوارض كليوي، قلبي و عصبي مي­ شود.

عبدالعزيزي در پايان افزود: سرب اگر بطور دائم و مزمن وارد بدن انسان شود، تقريباً روي تمامي سيستم هاي بدن انسان اثر مي­ كند. دريافت روزانه ۵ ميكروگرم سرب به ازاي هركيلوگرم وزن بدن انسان سبب مسموميت مزمن مي­ شود.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه