دوشنبه 08 بهمن 1397
تعداد بازدید: 2

"هم انديشي براي تشكيل تيم پزشكي متخصصين شكاف كام و لب براي اولين بار در مركز طبي كودكان ابوذر اهواز"

 

به گزارش روابط عمومي مركز طبي كودكان ابوذر اهواز، هم انديشي براي تشكيل تيم پزشكي شكاف كام و لب خوزستان با همكاري تيم پزشكي متخصصين شكاف كام و لب اصفهان از جمله دكتر حيدرعلي داوري مسئول تيم شكاف كام و لب دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، دكتر فيض بخش متخصص ارتودنسي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و دكتر فاطمه درخشنده رئيس دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و با حضور دكتر ايرج نظري رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز، محمدجعفر فلسفي عضو شوراي شهر اهواز، دكتر نوذر درستان معاونت اجتماعي دانشگاه جندي شاپور ، دكتر مجيد كارانديش مدير توسعه و ارزيابي معاونت پژوهشي دانشگاه جندي شاپور ، دكترنادر صاكي مدير گروه گوش و حلق و بيني دانشگاه جندي شاپور، دكتر زهرا بزرگ زاده از معاونت پژوهشي دانشگاه جندي شاپور، تورج پرچمي مسئول اداره خيرين دانشگاه، دكتر نصرا.. استاديان جراح كودكان، عليرضا فضل اله پور مدير داخلي بيمارستان ابوذر،فرزانه مقيم زاده مدير پرستاري بيمارستان ابوذر، دكتر فروزان صادقيان رئيس مؤسسه خيريه بيمارستان ابوذر و دكتر هيلدا آقابابا متخصص دندانپزشكي كودكان ابوذر، در تاريخ 3 بهمن ماه 1397 در محل سالن كنفرانس بيمارستان ابوذر تشكيل شد.

هدف از برگزاري اين هم انديشي، به اشتراك گذاشتن تجربيات پزشكان و به روز رساني دانش متخصصين و همچنين ارزيابي امكانات و تجهيزات و شرايط مورد نياز براي تشكيل و راه اندازي تيم پزشكي متخصص ناهنجاري هاي مادرزادي سر و گردن (شكاف كام و لب) در مركز طبي كودكان ابوذر بوده است.

دكتر ايرج نظري عضو هيأت علمي و رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز ضمن خيرمقدم به اعضاي تيم پزشكي شكاف كام و لب اصفهان، به مشكلات بيماران استان از جمله هزينه هاي سنگين درمان و مشكلات رفت و آمد بيماران به دليل اعزام به خارج از استان اشاره كرد و گفت: براي راه اندازي تيم پزشكي شكاف كام و لب تمام توان خود را بكار خواهيم گرفت چرا كه وجود مركز واحد براي درمان بيماران شكاف كام و لب باعث مي شود بيماران مشكل سردرگمي و بلاتكليفي را نداشته باشند و درمان هاي متمركز و مورد نياز خود را در اين كلينيك دريافت كنند.

در ادامه دكتر نوذر درستان عضو هيأت علمي و معاون اجتماعي دانشگاه جندي شاپور اهواز ضمن خوشامدگوئي و تشكر از حضور اساتيد و تيم پزشكي دانشگاه اصفهان و اظهار اميدواري نسبت به بهره گيري از تجربيات تيم پزشكي دانشگاه اصفهان در جهت راه اندازي مركز جراحي شكاف كام و لب بيمارستان كودكان ابوذر گفت: براي اخذ مطالبات در تمامي حوزه هاي مرتبط با اين امر مي بايست از ظرفيت هاي شوراي سلامت به رياست استاندار خوزستان استفاده كرد.

وي همچنين ماهيت فعاليت سازمان هاي مردم نهاد در اين استان را خدمت به مردم و كمك به دولت دانست و بيان داشت: حدود 50 مورد از اين سازمان ها در حوزه سلامت فعاليت دارند كه مؤسسه خيريه محكم يكي از آنها مي باشد.

درستان با اشاره به علت حضور و همكاري مؤسسه خيريه محكم با تيم پزشكي شكاف كام و لب مركز طبي كودكان ابوذر اظهار داشت: معاونت اجتماعي دانشگاه و مؤسسه خيريه محكم بعنوان واحد هماهنگ كننده براي همياري و ايجاد پشتوانه مالي اين بيماران مي باشد.

دكتر حيدرعلي داوري مسئول تيم شكاف كام و لب دانشگاه علوم پزشكي اصفهان تصميم و اراده دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز براي انجام كار تيمي و گروهي را تحسين و تمجيد كرد و گفت: درمان بيماران شكاف كام و لب بصورت انفرادي نتيجه بخش نيست و بايد درمان اينگونه بيماران با مشاركت گروهي انجام شود. 

وي با اشاره به تأمين امكانات، ملزومات و تجهيزات پزشكي، فضاهاي فيزيكي و نيروي انساني لازم و كافي براي تشكيل تيم پزشكي شكاف كام و لب بيان داشت: وجود پشتوانه مالي براي بيماران، اولين و ضروري ترين مسأله در تشكيل تيم پزشكي مي باشد.

دكتر داوري مهمترين اصل براي تشكيل تيم پزشكي شكاف كام و لب و ادامه يافتن آن را وجود نيروهاي متخصص پزشكي در رشته هاي مختلف كه مرتبط با اينگونه بيماران مي باشند دانست و گفت: با توجه به اينكه راه اندازي اين تيم در دانشگاه مركز استان انجام مي شود بنابراين در اين زمينه مشكل و كمبودي وجود نخواهد داشت.  

مسئول تيم پزشكي شكاف كام و لب دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، دو خصوصيت براي افراد تشكيل دهنده تيم معرفي كرد و اظهار داشت: اعضاي تيم پزشكي شكاف كام و لب بايد دو خصوصيت ويژه داشته باشند، يكي داشتن عشق و علاقه و دلسوزي در خدمت به اينگونه بيماران كه البته بطور ژنتيكي در هموطنان ما وجود دارد و دومين خصوصيت مهم و ويژه، داشتن روحيه كار تيمي و مشاركت گروهي است و افرادي كه داراي اين روحيات مي باشند مي بايست دعوت به همكاري شوند.

وي سپس توضيحاتي درخصوص پيشينه و سابقه تشكيل تيم پزشكي شكاف كام و لب در اصفهان كه در سال 1384 بطور رسمي در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان شروع بكار كرد ارائه داد.   

دكتر فاطمه درخشنده عضو تيم پزشكي شكاف كام و لب و رئيس دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان پس از معرفي ابزار و امكانات تشكيل تيم پزشكي شكاف كام و لب از جمله فضاي فيزيكي بعنوان دفتر و منشي و موارد ديگر، به امر آموزش خانواده ها تأكيد كرد و گفت: زمانيكه خانواده ها آموزش لازم را دريافت مي كنند استاندارد هاي آنها بالا مي رود و در نهايت باعث افزايش تقاضاي آنها از تيم پزشكي مي شود.

رئيس دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان اظهار داشت: يكي از نقاط قوت تيم پزشكي شكاف كام و لب، داشتن ارتباط مستمر و منظم تيم با خانواده هاي بيماران مي باشد.

دكتر درخشنده در ادامه، اين ارتباط را اينگونه شرح داد كه در ابتدا، ارزيابي بيمار با حفظ حرمت و حريم خصوصي صورت مي پذيرد، سپس بيمار براي گذراندن مراحل درمان خود وارد تيم پزشكي مي شود در اين مرحله با توجه به اينكه بيماران شكاف كام و لب براي درمان كامل مي بايست اقدامات درماني از جمله جراحي لب و كام و گوش و سپس ترميم لب و بيني و دندان ها و ارتودنسي و پيوند استخوان و جراحي فك و زيبايي و غيره انجام دهند بنابراين متخصصين تيم پزشكي به بحث و مشورت در زمينه راهكارهاي درماني و برنامه ريزي براي بيمار مي پردازند و در نهايت، برنامه درمان در اختيار بيمار و خانواده وي قرار داده مي شود اين برنامه بصورت نرم افزاري نيز اطلاع رساني و يادآوري مي شود بدين صورت آنها آمادگي لازم را تا قبل از مراجعه بعدي كسب مي كنند و بيمار سردرگم و بلاتكليف نخواهد بود

وي وجود پشتوانه مالي براي رساندن بيمار به مرحله درمان كامل را بسيار مهم و ضروري دانست و بيان داشت: در صورتي كه تمامي امكانات از جمله تيم پزشكي و متخصصين آگاه و با دانش و يك مركز درماني وجود داشته باشد اما پشتوانه مالي براي بيمار تأمين نشود در واقع كار به نتيجه نمي رسد و بيمار از درمان خود باز مي ماند.

دكتر فيض بخش متخصص ارتودنسي و عضو تيم پزشكي شكاف كام و لب دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در زمينه تفكيك و تفهيم نقش ها و وظايف اعضاي تيم پزشكي شكاف كام و لب  و گروه هاي مرتبط با اين تيم تأكيد كرد و گفت با توجه به اينكه مشكل فك و دندان يكي از مشكلات بيماران مادرزادي شكاف كام و لب كودكان مي باشد، بنده تمام توان و تجربيات خود را بعنوان متخصص ارتودنسي براي راه اندازي تيم پزشكي شكاف كام و لب خوزستان بكار خواهم برد. 

در ادامه: دكتر نادر صاكي عضو هيأت علمي و مديرگروه گوش و حلق و بيني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز بيان كرد: يكي از دغدغه هاي دانشگاه علوم پزشكي اهواز درمان بيماران شكاف كام و لب بوده است كه خوشبختانه هم اكنون مركز طبي كودكان ابوذر بهترين ظرفيت و شرايط را براي راه اندازي تيم پزشكي شكاف كام و لب كودكان دارد.

دكتر صاكي گفت: با وجود همكاري مؤسسه خيريه محكم و مؤسسه خيريه بيمارستاني ابوذر براي ايجاد پشتوانه مالي بيماران شكاف كام و لب و از طرفي استفاده و تبادل تجربيات اعضاي تيم پزشكي دانشگاه اصفهان اميدوار هستيم اين مركز جراحي به بهترين شكل و در كوتاهترين زمان ممكن راه اندازي شود.

عليرضا فضل اله پور مديرداخلي بيمارستان كودكان ابوذر در تكميل صحبت هاي دكتر داوري مسئول تيم شكاف كام و لب دانشگاه اصفهان در زمينه وجود شرايط مساعد و زيرساخت ها و فضاهاي فيزيكي مناسب در مركز طبي ابوذر و پيشرفت سريع حاصل از اين شرايط، بيان داشت: با وجود زيرساخت هاي اوليه و لازم در اين مركز هم اكنون عمل شكاف كام و لب توسط دكتر مهران پيوسته فوق تخصص جراحي كودكان و اورولوژي انجام مي شود اما اميدواريم با تشكيل تيم پزشكي متخصص، منسجم و هماهنگ و پشتوانه مالي كه از سوي مؤسسه خيريه محكم و مؤسسه خيريه بيمارستاني ابوذر براي بيماران مي شود، مركز جراحي شكاف كام و لب كودكان راه اندازي گردد كه تمامي مراحل درمان بشكل متمركز و استاندارد و به موقع و با كيفيت به اينگونه بيماران ارائه شود.     

در پايان تمامي اعضا از اتاق عمل و پلي كلينيك بيمارستان بازديد و امكانات و شرايط موجود را براي راه اندازي مركز جراحي شكاف كام و لب كودكان مورد ارزيابي قرار دادند.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه