دوشنبه 22 بهمن 1397
تعداد بازدید: 1

رئيس مركز بهداشت خوزستان هشدار داد: تعلل شهرداري‌هاي خوزستان در كنترل جمعيت سگ‌هاي ولگرد

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشت دانشگاه، دكتر سيد مهدي حسيني‌زاده رئيس مركز بهداشت خوزستان با بيان اينكه جمعيت سگ‌هاي ولگرد در تمامي شهرهاي استان خوزستان از جمله كلانشهر اهواز روز به روز در حال افزايش است، گفت: از آنجا كه اين حيوانات ناقل بيماري‌هاي خطرناكي مانند كيست هيداتيك، سالك و هاري هستند، در حال حاضر عملاً شاهد گسترش روزافزون اين تهديد خطرناك براي شهروندان خوزستان هستيم.

وي در ادامه به انتقال ويروس هاري به انسان در اثر گزش حيوان هار اشاره و بيان كرد: در صورت ابتلاي انسان به اين بيماري مهلك هيچگونه درماني وجود ندارد و نتيجه آن مرگ حتمي خواهد بود كه براي جلوگيري از اين اتفاق به ازاي هر مورد گزش حيوان يك دوره درمان واكسن توسط مراكز بهداشت انجام مي‌پذيرد كه هزينه واكسن براي دولت در سال 96 فقط در استان خوزستان بالغ 240 ميليارد ريال بوده است كه مي‌توانست صرف ارتقاي خدمات سلامت و تقويت زيرساخت هاي بهداشتي شود.

معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به تعلل شهرداري‌ها در اجراي شيوه‌نامه وزارت كشور در كنترل سگ‌هاي ولگرد با ايجاد پناهگاه و سايت‌هاي زنده‌گيري و ساماندهي حيوانات ولگرد، تصريح كرد: عدم وجود اهتمام جدي در شهرداري‌ها براي برداشتن گام‌هاي عملي در جهت كنترل سگ‌هاي ولگرد، روز به روز ابعاد مشكل را بزرگ‌تر و كنترل آن را سخت‌تر وتهديد سلامت شهروندان را جدي‌تر مي‌كند.

حسيني‌زاده گفت: طبق مصوبات شوراي سلامت استان خوزستان و تاكيد مكرر استاندار مبني بر ورود جدي و موثر شهرداري‌ها به اين موضوع، در اداره‌كل امور اجتماعي استانداري كميته ويژه‌اي براي سامان‌دهي حيوانات ولگرد تشكيل شده است كه لازم است تمامي دستگاه‌هاي ذيربط به ويژه شهرداري‌ها نسبت به انجام وظايفشان طبق مصوبات كميته استاني اقدام كنند.

رئيس مركز بهداشت خوزستان افزود: با توجه به در پيش بودن ايام نوروز و شرايط مساعد آب و هوايي استان خوزستان انتظار مي‌رود امسال بيش از گذشته شاهد حضور مهمانان نوروزي در استان باشيم كه اين موضوع اهميت تسريع در انجام اقدامات كنترلي در خصوص جمعيت حيوانات ولگرد را بيشتر مي‌كند.

وي گفت: با توجه به راه‌اندازي سايت زنده‌گيري حيوانات ولگرد توسط شهرداري اهواز لزوم فعاليت هر چه سريعتر اين سايت مورد تاكيد است.

حسيني‌زاده در پايان با ابراز نگراني مجدد در خصوص آمار بالاي حيوان‌گزيدگي در سال جاري بر انجام اقدامات قانوني توسط مراكز بهداشت در صورت ادامه وضع فعلي و عدم پاسخگويي شهرداري‌ها تاكيد كرد.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه