دوشنبه 26 فروردین 1398
تعداد بازدید: 2

برگزاري نشست ستاد بحران دانشگاه در خصوص مواجه با سيلاب استان

به گزارش وب‌دا خوزستان، يكشنبه 25 فروردين‌ماه 1398 نشست ستاد بحران دانشگاه در خصوص مواجهه با بحران سيلاب كنوني استان خوزستان با حضور اعضاي هيأت رئيسه دانشگاه و جمعي از مديران ستاد بحران دانشگاه در محل سالن جلسات حوزه رياست دانشگاه برگزار شد.

پس از ارائه گزارش­هاي فني، آمارهاي بحران ايجادشده و طرح مشكلات لغايت تاريخ امروز در حوزه­‌هاي مختلف كاري، مواردي مصوب شد.

مقرر گرديد با توجه به پيش‌بيني بارش احتمالي در تاريخ 28 فروردين‌ماه 1398، وضعيت آماده‌باش كماكان ادامه داشته و علي الخصوص حوزه بهداشت از اين پس رسالت سنگين‌­تري در كليه شرح وظايف بر عهده دارد كه اين هم شامل زمان بحران و هم براي اقدامات مهم پيشگيري در دوره پسابحران و بازگشت مردم به محل‌هاي زندگي مي‌باشد.

حوزه بهداشت موظف است به دليل تداوم و افزايش گستره خدمات‌رساني و همچنين خستگي نيروهاي فعلي، لغايت امروز از حوزه‌هاي معين اعم از شهرستان‌هاي استان و يا خارج از استان درخواست نيرو و امكانات ديگر به ويژه خودروي شاسي بلند، دارو و ... بدهد و مستمراً پيگير دريافت كمك‌هاي موصوف و ارائه گزارش آن به دفتر رياست باشد.

همچنين مصوب شد كه حوزه بهداشت از امروز عمدتاً به وظايف بهداشتي و تشديد مراقبت‌هاي بهداشتي پرداخته و امور درماني را تا حد ممكن با حوزه درمان هماهنگ نمايد.

در بخش ديگري از نشست مقرر گرديد حوزه درمان بر اساس اعلام حوزه بهداشت، پزشك، پرستار و ساير كادر مورد نياز درماني را براي واحدهاي مورد نظر بهداشت تأمين كند.

مكرراً در خصوص نحوه تأمين آب آشاميدني و غذا چه در اردوگاه‌هاي اسكان و چه در حوزه‌هايي كه مردم خارج از اردوگاه‌ها موقتاً ساكن شده‌اند نظير جنگل، واگن‌هاي قطار و ...، نظارت، پيگيري و تذكرات لازم توسط بهداشت صورت گيرد.

گفتني است با توجه به لزوم جمع‌بندي آمار مردمي كه قبلاً در مناطق سيل زده ساكن بوده‌اند و هم اكنون آخرين وضعيت محل استقرارشان چندان مشخص نيست، به لحاظ پيگيري‌ها و مراقبت­هاي بهداشتي از يك سو و همچنين لزوم مشخص شدن افراد واقعاً نيازمند و سيل زده در اردوگاهها براي ارائه خدمات بهداشتي، درماني، دارو، غذا و ... بر اساس تغييرات جغرافيايي بهداشتي جديد و استقرار يك سامانه نرم افزاري براي ثبت و ضبط اين آمار و ارائه آن به حوزه‌هاي درمان و دارو براي ارائه خدمات رايگان به افراد واقعاً نيازمند و ارائه آمار افراد خارج از اين ضابطه به مسئولين اردوگاهها و ستاد بحران استان براي تعيين تكليف استمرار خدمات فعلي به آن دسته از افرادي كه واقعاً در مناطق درگير سيلاب حضور ندارند، ليكن به دلايل مختلف داراي جاذبه در اردوگاهها ساكن شده‌اند؛ از سوي ديگر، حوزه بهداشت در اسرع وقت لغايت امروز حتي به صورت تلفني اطلاعات كليه ساكنين مناطق سيل زده را از طريق بهورزان يا ساير نيروهاي بهداشتي ذيربط نظير رابطين بهداشت و ... هر منطقه جمع آوري و به حوزه رياست اعلام نمايد.

مقرر گرديد مقدمات لازم براي استقرار سامانه را در اردوگاهها و همچنين سامانه در شبكه‌­ها يا مراكز بهداشت درگير براي جمع آوري اطلاعات ساكنين خارج از اردوگاهها لغايت امروز فراهم سازد.

ضمناً در اسرع وقت، جمعيت احتمالي قابل برگشت به محل سكونت از جمعيت غيرقابل برگشت قطعي فعلي با لحاظ بارش احتمالي 28 فروردين‌ماه 1398  و تداوم وضعيت بالا آمدن احتمالي آب تا 1 ارديبهشت‌ماه 1398 توسط حوزه بهداشت مشخص و اعلام گردد.

گفتني است حتي المقدور در اردوگاه‌ها از ساكنين محلي و باسواد اردوگاه با دادن آموزش‌هاي لازم و فوري تحت عنوان رابطين افتخاري بهداشت براي انجام اموري نظير نظافت عمومي محوطه، سرويس‌هاي بهداشتي و ... زير نظر كاركنان پايگاه بهداشت مستقر در اردوگاه يا كاركنان ذيربط مركز بهداشت شهرستان‌هاي درگير استفاده شود.

در بخش ديگري مقرر گرديد واحد بهداشت روان، فعاليت‌هاي خود را تشديد نمايد؛ واحد آموزش بهداشت در تعامل با واحد بهداشت روان، آموزش‌هاي لازم به گروه‌هايي نظير مادران، كودكان و ... را در قالب برگزاري جُنگ‌هاي شادي، مسابقات و ... با رويكرد تشويقي براي رعايت نظافت و بهداشت فردي، جمع آوري زباله، شستن دست­‌ها بعد از رفتن به سرويس بهداشتي و ... انجام دهد؛ همچنين بيمارستان سلامت آمادگي خود را براي اعزام روانپزشك و روانشناس براي مناطق آسيب ­ديده با هماهنگي حوزه درمان و MCMC اعلام نموده است.

شايان ذكر است كه بايد تلاش شود استان­‌هاي معين با تمام امكانات نظير خودرو، نيرو، دارو و ... وارد فاز كمك گردند كه مقرر گرديد در اين زمينه دكتر احدي پيگيري ويژه با استان‌هاي معين انجام دهد چرا كه استان البرز در حوزه باوي بسيار خوب عمل نموده است و بهتر است ساير استان‌هاي معين همانند استان البرز عمل كنند.

گفتني است حوزه دانشجويي آمادگي حضور دانشجويان در خوابگاه‌ها را از هم‌اكنون آغاز نمايد و مشكلات كليه خوابگاه‌ها را بررسي و مرتفع سازد.

در پايان مقرر گرديد كمكي محدود در بحث دارو و ملزومات به بيمارستان نيروي دريايي در هويزه با هماهنگي معاونين درمان و غذا و دارو اعطاء شود.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه