یک شنبه 29 اردیبهشت 1398
تعداد بازدید: 4

برگزاري نشست خبري بسيج ملي كنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشكي اهواز

به گزارش وب‌دا خوزستان، شنبه 28 ارديبهشت‌ماه 1398 نشست خبري بسيج ملي كنترل فشار خون و گزارش عملكرد دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز در دو موضوع سيل اخير استان و پويش ملي بهار همدلي با حضور رئيس دانشگاه و معاونين در محل سالن جلسات حوزه رياست دانشگاه برگزار گرديد.

دكتر ايرج نظري رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز با اشاره به موضوع سيل اخير استان گفت: قطعا به دنبال هر حادثه‌اي تغييرات زيست محيطي ايجاد مي‌شود و مباحث بهداشت و درمان بيش از پيش مهم و حياتي تلقي‌ مي‌گردد.

وي ادامه داد: در سيل اخير خوزستان نيز همكاران مستقر در معاونت‌هاي بهداشت و درمان دانشگاه از همان روزهاي اول شروع سيل، بيش از پيش و با جديت فعاليت خود را شروع كردند و خوشبختانه در زمان‌هاي طلايي حين و پس از سيلاب، خدمات حياتي و لازم را ارئه دادند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز افزود: خوشبختانه برنامه‌ريزي‌ها و ارائه خدمات به گونه‌اي بود كه امروز مي‌توانيم با افتخار اعلام كنيم خارج از ميزان استاندارد بيماري‌هاي جمعيتي، بيماري خاصي گزارش نشد و با كمك خود مردم و تمامي ارگان‌ها و سازمان‌هاي مرتبط با حوزه سلامت، كنترل خوبي در زمينه بيماري‌ها صورت گرفت.

نظري در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به طرح بسيج ملي كنترل فشار خون اشاره كرد و بيان داشت: يكي از معضلات امروز جمعيت كشور ما، موضوع فشار خون بالا مي‌باشد كه به دنبال آن مشكلات عديده‌اي را ايجاد كرده است.

وي ادامه داد: عوارض ناشي از فشار خون باعث شده است كه مردم ايران سالانه دچار بيماري‌هايي شوند كه اگر اين عارضه، كنترل و به موقع درمان شود، قطعا بسياري از بيماري‌ها حادث نخواهد شد و طبيعتا به دنبال عدم ايجاد بيماري، فرد مي‌تواند فعاليت‌هاي اجتماعي خود را در خانواده و جامعه به درستي انجام دهد و به دنبال آن در زمينه اقتصاد سلامت و صرف هزينه‌هاي كلان براي درمان بيماري‌ها، صرفه جويي خواهد شد.

وي خطاب به اصحاب رسانه به عنوان بازوها و همراهان توانمند عرصه سلامت و دانشگاه گفت: قطعا بدون همكاري، مساعدت‌، اطلاع رساني و آگاهي‌هاي دقيق و كليدي شما، اين طرح ملي نمي‌تواند آن طور كه بايد و شايد ميسر واقع شود و انتظار مي‌رود همگي دست به دست هم دهيم تا بتوانيم بيماران را شناسايي و با آگاهي دادن به آنها، اين عارضه را در سطح كشور كاهش داده و به نوبه خود زندگي سالمي را براي يك جامعه پويا رقم بزنيم.

نظري بيان داشت: بخشي از عواملي كه باعث ايجاد فشار خون مي‌شوند قابل كنترل و شناسايي هستند و مي‌توان با تشخيص به موقع افراد مستعد مبتلا به فشار خون، آنها را درمان كرد و از مشكلات و بيماري‌هاي بيشتر جلوگيري كرد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز خاطرنشان كرد: زبان و نحوه بيان اصحاب رسانه شيوا و رسا مي‌باشد كه در طرح بسيج ملي كنترل فشار خون مي‌توانند بسيار تاثير‌گذار و مهم، ايفاي نقش كنند.

وي در بخش پاياني صحبت‌هاي خود با اشاره به طرح پويش ملي بهار همدلي يادآور شد: اگرچه اين طرح، بيشتر يك پويش دانشگاهي مي‌باشد اما هيچگونه منعي براي مشاركت و مساعدت ديگر ارگان‌ها و سازمان‌ها در اين پويش وجود ندارد.

نظري گفت: اين پويش در ابتدا يك پيشنهاد دانشجويي در سراسر كشور بود كه بعد از آن جنبه كشوري و وزارتي پيدا كرد و هدف آن، يك مشاركت چند وجهي به منظور جمع‌آوري منابع مالي جهت بازسازي منازل سيل زدگان مي‌باشد؛ بدين وسيله كه در بخش دانشگاهي، مبالغي كه از طريق اساتيد، كارمندان و دانشجويان جمع آوري مي‌شود، با همكاري كميته امداد حضرت امام خميني(ره) تجميع شده و سپس براي احداث خانه‌هاي ويران شده، مصرف خواهد شد.

 طراحی و پیاده سازی: راد رایانه