یک شنبه 23 تیر 1398
تعداد بازدید: 1

داروخانه مجاز به تحویل گرفتن داروی برگشتی از بیماران نیست/  شرایط نگهداری دارو  جدی گرفته شود

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی اهواز، دکتر یوسف بهداروندی، اظهار کرد: در خصوص نگهداري دارو بسته به شرايط توليد دارو و نوع آن، مکان هاي مختلفي مدنظر است،  در اين رابطه می بایست به توصيه شرکت سازنده توجه کرد.

وی با بیان اینکه معمولا شرايط نگهداري هر دارو بر روي بسته بندي آن و يا در بروشور داخل جعبه دارو توضيح داده شده است، افزود:  بطور کلي برخي داروها بايد در دماي 8 – 2 درجه سلسيوس يعني در يخچال نگهداري شوند.

این دکتر داروساز در ادامه با اشاره به اینکه بسياري از داروها در شرايط عادي و دماي اتاق (پايين تر از 25 درجه سلسيوس) قابل نگهداري هستند، بیان کرد: داروها نبايد در مکان هاي خيلي گرم و يا خيلي مرطوب همچون داخل حمام و غیره  نگهداري شوند.

بهداروندی اظهار کرد: چنانچه بر روي يک دارو شرايط نگهداري داخل يخچال نوشته شده است بهتر است در قسمت پايين درب يخچال به عنوان مثال محل نگهداري شيشه هاي آب قرار گيرد.

مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با بیان اینکه به هيچ عنوان داروهاي يخچالي در قسمت فريزر نگهداري نشوند، گفت: زیراکه اين کار باعث تخريب دارو و کاهش اثربخشي آن مي شود . همچنین داروهاي بسيار محدودي  همانند برخی از واکسن ها نیاز به نگهداري در فريزر دارند .

داروخانه مجاز به تحویل گرفتن داروی برگشتی از بیماران نیست.

بهداروندی همچنین در بخش دیگری با اشاره به اینکه  پس از مراجعه به پزشک و دریافت دارو، می بایست داروی تجویز شده را تا انتها مصرف کرد، تاکید کرد: نگهداری دارو در منزل برای روز مبادا خطرناک است.

وی با بیان اینکه در بیشتر موارد پس از مراجعه به پزشک و دریافت دارو، داروهای تجویز شده تا انتها مصرف نمی شود، اذعان کرد: اگرچه تصور اشتباه نگهداری این داروها در منزل برای روز مبادا بسیار خطرناک و نادرست است، اما مشاهده می شود  که جمع آوری و انبار داروها از منازل در محلی به عنوان قفسه دارویی و یا جعبه های دارویی، در آشپزخانه و یا یخچال صورت می گیرد.

بهداروندی ادامه داد: اگرچه دارو نقش موثری در درمان بسیاری از بیماری ها دارد اما زمانیکه دیگر نیازی به آنها نیست، ضروری است که برای جلوگیری از ضرر رسانی آنها به دیگران، داروها را به شکل مناسبی معدوم کنیم،

این داروساز با بیان اینکه  نباید داروها را به دوستان خود بدهید، تصریح کرد: پزشک بر اساس سابقه بیماری شما دارو را برای خود شما تجویز کرده است و دارویی که برای شما موثر بوده است چه بسا برای دیگری خطرناک باشد.

 طراحی و پیاده سازی: راد رایانه