یک شنبه 14 مهر 1398
تعداد بازدید: 19

رئیس مرکز بهداشت شهرستان لالی: هاری، بیماری قابل پیشگیری

کمیته بیماری هاری بمناسبت روز جهانی هاری در مرکز بهداشت لالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان لالی، شنبه 13 مهرماه 98، بمناسبت 6 مهر روز جهانی هاری با شعار(( واکسیناسیون تا حذف هاری)) کمیتهبیماری هاری با حضور فریدون فرهادی رئیس مرکز بهداشت و جمعی از کارشناسان ستادی در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد .

 

فرهادی در ادامه در خصوص روز جهانی هاری گفت : 28 سپتامبر مصادف با 6 مهرماه روز جهانی هاری است که به پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت به ثبت رسیده است ، هاری نوعی بیماری ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و بیشتر در محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها می رود و شروع به تکثیر می نماید ، این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد و در صورت ابتلای فرد به ویروس هاری ، مرگ او طی چند روز پس از شروع اولین علایم آن قطعی است  .

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و ساخت واکسن بیماریهای مختلف، هاری یک بیماری قابل پیشگیری می باشد و اگر فردی مورد گزش قرار گرفت می بایست فورا" به نزدیکترین مرکز بهداشتی یا خانه بهداشت مراجعه نماید .

رئیس مرکز بهداشت لالی ادامه داد: به کسانی که حیواناتی مانند سگ را در محل زندگی خود نگهداری می کنند باید این هشدار را داد که بسیار مراقب سلامتی خود باشند و تمام واکسن های پیشگیری از انواع بیماریها را به سگ خود تزریق کنند و علائم هاری را حتما" بشناسند و به بروز علائم آن بسیار حساس و دقیق باشند و به محض مشاهده کوچکترین علائمی از هاری، آن را نزد دامپزشک ببرند .

وی در ادامه جهت پیشگیری از بیماری هاری توصیه کرد: از آزار و اذیت حیوانات پرهیز کنید زیرا در صورت گزش احتمال ابتلا به هاری وجود دارد، برای پیشگیری از ابتلا به هاری بلافاصله پس از مجروح شدن توسط حیوانات به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید .

رئیس مرکز بهداشت درخصوص اولین مرحله جهت پیشگیری از ابتلا به هاری اظهار کرد: در صورت گزش توسط هر حیوانی احتمال خطر ابتلا به بیماری هاری را فراموش نکنید و آن را جدی بگیرید .شستشوی محل حیوان گزیدگی اولین قدم جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری است. از نزدیک شدن به سگ ها بپرهیزید زیرا بیشترین موارد حیوان گزیدگی توسط سگ می باشد .
 

وی در پایان بیان کرد: از تحریک سگ ها و گربه ها بپرهیزید زیرا شایع ترین موارد حیوان گزیدگی و هاری توسط آنها ایجاد شده و خطر ابتلا به هاری وجود دارد .در صورت نگهداری سگ و گربه، نسبت به واکسینه نمودن آنها اقدام نمایید . بیشترین موارد گزش در مناطق روستایی اتفاق می افتد لذا با قلاده گذاری و مهار سگ ها می توان از صدمه به مردم پیشگیری کرد .طراحی و پیاده سازی: راد رایانه