سه شنبه 14 آبان 1398
تعداد بازدید: 268

بایدها و نبایدهای قلب از زبان متخصص قلب و عروق

به گزارش وب‌دا خوزستان، پیرامون شیوع بیماری‌های قلبی و به مناسبت هفته قلب و عروق با دکتر سید مسعود سیدیان متخصص قلب و عروق و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به گفتگو نشستیم که هر آنچه را در خصوص قلب باید بهتر بدانیم، بشناسیم و جدی بگیریم، در زیر می‌خوانید.

سید مسعود سیدیان متخصص قلب و عروق و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: امروزه بیماری‌های قلبی مخصوصا بیماری‌هایی که به عروق خون رسان قلب معروف به عروق کرونر مرتبط هستند، شیوع زیادی پیدا کرده‌اند، چرا که در قدیم اعتقاد بر این بود که اگر فاکتورهای زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی مانند استعمال دخانیات، چربی خون بالا، قند خون بالا و فشار خون بالا وجود داشته باشند، احتمال بروز بیماری قلبی بیشتر است.

وی ادامه داد: اما متاسفانه امروزه مشاهده می‌شود که در سنین پایین یعنی زیر چهل سال و حدود سی تا سی و پنج سال و حتی کمتر، بیماری‌های قلبی شیوع پیدا کرده‌اند و حتی فاکتورهای زمینه ساز ذکر شده برای بروز بیماری قلبی الزاما ممکن است در آنها دیده نشود.

سیدیان افزود: متاسفانه متخصصین قلب مکررا با بیمارانی مواجه می‌شوند که با بروز درد به مراکز متفاوتی مرجعه کرده‌اند اما دردهای آنها تشخیص داده نشده است، لذا با عوارضی به متخصصین قلب مراجعه می‌کنند که گاها ممکن است دچار مرگ ناگهانی شوند.

عضو گروه قلب و عروق بیمارستان گلستان اهواز با اشاره به اینکه بیماری‌های قلبی باید مهم و جدی در نظر گرفته شوند، اظهار داشت: شایع‌ترین علامت بیماری‌های عروق کرونر یا عروق تغذیه کننده قلب، دردهای سینه است که الزاما ممکن است این درد در خود قفسه سینه نباشد اگرچه در اکثر موارد در وسط قفسه و با حالت فشار دیده می‌شود اما ممکن است در پایین قفسه سینه و تا حدود ناف و حتی در فک پایینی و در بعضی موارد در چپ و راست قفسه سینه و یا حتی در پشت قفسه سینه نیز احساس شود.

وی ادامه داد: دردهای بیماری‌های قلبی یک اختلاف با دیگر دردها دارند که معمولا با فعالیت، درد بیشتر می‌شود و اگر بیمار با حالت استرس و یا شکم پر راه برود و یا ورزش کند، ممکن است درد ایجاد شود و با استراحت و برطرف شدن حالت استرس، درد برطرف می‌شود، لذا شایسته است با مشاهده و احساس این علائم، هر کسی و در هر سن و سالی به پزشک مراجعه کند

سیدیان با اشاره به اینکه گام اول این است که دردها و علائمی که در قفسه سینه احساس می‌شوند، جدی گرفته شوند، بیان داشت: مهمتر از مساله مراجعه به پزشک، مساله پیشگیری می‌باشد، اگرچه بعضی فاکتورها مثل سابقه فامیلی و مساله ژنتیکی قابل پیشگیری نیستند و کسانی که تجربه سکته‌های مغزی و قلبی زودرس و زیر پنجاه سال در خانواده خود دارند در معرض خطر بیشتری هستند و حتی بدون مشاهده هیچگونه علامتی، باید حتما چکاب سالیانه شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز یادآور شد: برخی فاکتورهای ایجاد بیماری‌های قلبی مانند استعمال دخانیات حتی به میزان کم و مخصوصا در خانم‌ها، رژیم‌های غذایی بد، بی حرکتی و مصرف زیاد نمک و فست فودها قابل پیشگیری هستند و استراحت کافی، خواب کافی و مخصوصا ورزش، حداقل سی دقیقه ورزش روزانه شامل ورزش‌های حرکتی از قبیل دو سبک، پیاده‌روی و شنا و بعبارتی سبک زندگی سالم می‌تواند در پیشگیری از ایجاد بیماری‌های قلبی بسیار مفید باشد.

سیدیان گفت: باید در سنین پایین به مصرف غذاهای مفید مثل انواع میوه‌ها و سبزیجات فراوان، کم کردن مصرف چربی‌ها مخصوصا چربی‌های اشباع، عدم مصرف غذاهای فست فودی و مصرف کم مواد قندی عادت کرد.

وی خاطرنشان کرد: اصولا تا زمانی که 70% رگ تنگ نشود، علامتی ایجاد نمی‌کند و به همین خاطر هسته‌های بیماری از سنین جوانی و نوجوانی شروع به رشد کرده، به تدریج پیشرفت می‌کنند و در نهایت منجر به انسداد عروق می‌شوند که ممکن است در 70 درصد علامت‌دار شوند و شخص به پزشک مراجعه کند.

سیدیان افزود: چه بسا در مواردی عروق با 70 درصد تنگی و انسداد، زخمی شده، بطور ناگهانی بر روی آنها لخته‌های خون ایجاد شود و انسداد کامل ایجاد کنند که نهایتا منجر به سکته‌های قلبی می‌شوند و در بدو ایجاد و قبل از رسیدن بیمار به بیمارستان کشنده هستند، اگرچه بعد از مراجعه به بیمارستان و شانس زنده ماندن، بخشی از سلول‌های قلبی می‌میرند و دیگر احیا نمی‌شوند.

متخصص قلب و عروق عنوان کرد: ریزفاکتور دیگری که کنترل آن نیز تا حد زیادی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و مغزی مفید است، عارضه فشار خون می‌باشد که حدود 30% افراد میانسال، فشار خون دارند.

وی ادامه داد: کنترل دیابت نیز در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی بسیار مهم می‌باشد و چاقی عاملی است که اگر بتوان با ورزش و رژیم غذایی مناسب آن را کنترل کرد مانع از ابتلای شخص به دیابت می‌شود.

سیدیان افزود: بیشترین توصیه این است که باید تمام توان را در قسمت پیشگیری از ابتلا به بیماری به کار بست، چرا که وقتی بیماری قلبی ایجاد شد معمولا دیگر قلب به حالت اول بر نمی‌گردد و کمترین عارضه آن است که حداقل ناتوانی و وابستگی به دارو در فرد ایجاد می‌شود و تا آخر عمر باید دارو مصرف کرد.

وی در خصوص اینکه چکار کنیم تا مبتلا به فشار خون نشویم گفت: فشار خون زمینه ارثی دارد و گفته می‌شود که در بیش از 90% موارد، فشار خون اولیه است یعنی علت آن ناشناخته است و معمولا در سنین بین سی تا پنجاه سالگی، فشار خون ارثی شروع می‌شود که این موارد خیلی راه پیشگیری ندارند اما روی هم رفته مصرف کم نمک از زمان کودکی و عادت کردن به رژیم غذایی مناسب، تحرک و مصرف غذاهای سالم و عدم مصرف غذاهای فست فودی نیز در این زمینه موثر می‌باشد، البته در درصد کمی از موارد، فشار خون علل کلیوی و غدوی مثل ناراحتی تیروئیدی دارد

سیدیان در پایان گفت: بعبارتی در بیشتر موارد علت فشار خون مشخص نیست و تنها، کنترل آن توصیه می‌شود و شخص فشار خونی باید تحت درمان باشد چرا که بسیار مهم است و می‌تواند شخص را با عوارضی بدتر از مرگ یعنی فلجی مواجه کند.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه