پنج شنبه 16 آبان 1398
تعداد بازدید: 118

نقش ویتامین D در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها

همه زنان و مردان 30 تا 59 سال باید ماهیانه یک دوز مکمل خوراکی ویتامین "د" حاوی 50000 واحد ویتامین مصرف نمایند.

 

 

بررسی ملی وضعیت ریز مغذی ها در کشور، حاکی از شیوع بالای کمبود ویتامین دی در بزرگسالان می باشد. به نحوی که بیش از نیمی از زنان کشور با کمبود ویتامین" د " مواجه اند و در مردان بزرگسال نیز شیوع کمبود ویتامین "د" قابل توجه است . ویتامین " د " یک ویتامین محلول در چربی است که علاوه بر جذب کلسیم و حفظ سلامت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان ،در پیشگیری از بسیاری از بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت نوع 2، بیماری های خود ایمنی مثل MS و انواع سرطان نیز نقش موثری دارد . با توجه به محدودبودن منابع غذایی ویتامین" د" لازم است برنامه مکمل یاری ویتامین" د" برای گروه سنی میانسالان به روش زیر اجرا شود:

1- همه زنان ومردان 30 تا 59 سال باید ماهیانه یک دوز مکمل خوراکی ویتامین "د" حاوی 50000 واحد ویتامین ( مگادوز )،برای پیشگیری از کمبود ویتامین "د" مصرف نمایند.

2- خانم های باردار برای پیشگیری از کمبود ویتامین"د" لازم است مطابق دستورالعمل مکمل یاری مادران باردار اقدام نمایند .

3- با توجه به شیوع بالای کمبود ویتامین" د" در جامعه ،قبل از ارائه مگادوز با دوز پیشگیری لزومی به اندازه گیری سطح سرمی ویتامین "د "نیست .

4- با توجه به این که نوع تزریقی ویتامین "د" زیست دسترسی خوبی ندارد بنابراین برای پیشگیری از کمبود ویتامین "د" این شکل از دارو توصیه نمی شود.

نکات مورد توجه در هنگام مصرف :

Ø بهتر است مکمل ویتامین "د" را با وعده های اصلی غذا ( ناهار یا شام ) مصرف نمود .

Ø دوز پیشگیری کننده فوق در کلیه افراد 30 تا 59 سال بدون عارضه می باشد .

Ø درصورت بروز علائم مسمومیت شامل یبوست، ضعف، خستگی، خواب آلودگی سردرد،کاهش اشتها، پرنوشی، خشکی دهان ، طعم آهن در دهان، تهوع و استفراغ از ادامه مصرف خودداری و به نزدیک ترین واحد ارائه دهنده خدمت مراجعه نمائید .

در چه صورت به پزشک مراجعه شود ؟

حداکثر میزان مجاز مصرف ویتامین "د "برای بزرگسال 2000 واحد بین المللی در روز می باشد و درصورت مصرف مقادیر بیشتر از 10000 واحد در روز در طولانی مدت موجب مسمومیت(یبوست ،ضعف ،خستگی...) می  شود. در صورت بروز علائم مسمومیت حتما به پزشک مراجعه شود .

در افرادی  که مبتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی و کلیوی هستند، مصرف مکمل ویتامین "د" با احتیاط و با نظر پزشک انجام شود.

 

تهیه و تدوین: پروین احمدی رئیس گروه سالمندان و میانسالان مرکز بهداشت خوزستان

منبع: دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیطراحی و پیاده سازی: راد رایانه