پنج شنبه 16 آبان 1398
تعداد بازدید: 316

چرا بارداری ناخواسته اتفاق می‌افتد؟

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید و آن ها را دچار تنش و تصمیم گیری های عجولانه نماید.

 

بارداری ناخواسته یکی از مسائلی است که در زندگی بسیاری از زوجین ممکن است پیش آید و آن ها را دچار تنش و تصمیم گیری های عجولانه نماید. باید در نظر داشت این تصمیمات بیشترین پشیمانی را به دنبال دارد. چه بسا زوج‌هایی که با نداشتن شرایط لازم، کودک شان را به دنیا آورده و او را بهترین اتفاق زندگی خود می‌دانند. در هر صورت پدر و مادر شدن مسئولیت سنگینی است که اگر بدون برنامه اتفاق افتد، زندگی و آینده خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


چرا بارداری ناخواسته اتفاق می‌افتد؟
1-استفاده نكردن از روش پيشگيری: اطمینان بیش از حد به روش طبیعی، از اصلی‌ترین دلایل امتناع خانم‌ها از دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری می‌باشد. گاه عوارض قرص‌های ضد بارداری به قدری آزار دهنده‌اند که زنان ترجیح می‌دهند تنها با استفاده از روش‌های طبیعی از بارداری جلوگیری کنند.

2- شكست روش های پيشگيری: برخي از زوجين علیرغم استفاده صحيح از روش های پيشگيری، دچار بارداری ناخواسته می‌شوند زیرا با اطمینان از درست بودن نحوه استفاده، روش های اورژانسی ديگر را به كار نبرده‌اند. بنابراین بهتر است درباره درست بودن روش پیشگیری انتخابی، با یک مشاور جنسی صحبت شود.

3-استفاده همزمان از داروهای ديگر: گاهي اوقات تداخل دارويی مانع از موثر بودن روش پیشگیری از بارداری می‌شود. به عنوان مثال: استفاده همزمان از قرص LD و تزريق آمپول ويتامين D مي تواند اثر دارو را از بين برده و باعث شكست روش پيشگيری شود.

4-استفاده نادرست از روش پيشگيری: در بسياری از موارد زوجين نحوه استفاده درست از روش پيشگيری انتخابی را به خوبی انجام نمی دهند، همين موضوع منجر به بارداری ناخواسته می‌شود. عدم توجه به دوزها ، زمان مصرف دارو و مرتب نخوردن آن‌ها می‌تواند به بارداری ناخواسته منجر شود.

5-عدم استفاده صحیح از روش‌های اورژانسی: با توجه به عوارض و محدودیت‌های قرص اورژانسی، برای موثر بودن آن باید در مصرف آنها دقت کرد. اشتباه در دوز مصرفی، نادیده گرفتن زمان مناسب، تهوع و استفراغ مانع از اثربخش بودن قرص اورژانسی می‌شود.

6- عدم اطلاع از نحوه برخورد در زمان فراموشی دوز دارو: فراموش کردن زمان قرص‌های پیشگیری، احتمال بارداری را افزایش می دهد. بنابراین اگر نوبت قرص‌های پیشگیری فراموش شد، باید طبق دستورعمل های بهداشتی عمل شود.

عوارض بارداری ناخواسته
ناخواسته بودن بارداری ممکن است منجر به سقط جنین غیر بهداشتی و پرخطر شود. از هر 100 زن 6  نفر در خاورمیانه  به علت سقط جنین غیربهداشتی و پرخطر فوت می شود. آمارهای غیررسمی نشان می دهند روزانه یک هزار سقط جنین غیربهداشتی و پرخطر در ایران رخ می دهد. به جز سقط ناایمن و مرگ مادر، از دیگر عوارض بارداری ناخواسته می توان به افزایش فشارخون، زایمان زودرس، تولد نوزادان کم وزن، احساس منفی و احساس درد بیشتر در هنگام زایمان به علت احساسات و عواطف ناخوشایند در دوران بارداری، افسردگی بعد از زایمان برای مادر ، افسردگی و اضطراب، بزهکاری و مصرف دخانیات در کودکانِ حاصل از آن بارداری اشاره نمود.

پیشگیری
اغلب زنان راجع به رعایت نکات بهداشتی و داشتن یک روش زندگی سالم و بی‌خطر در طول بارداری حساس هستند و دوست دارند برای آن برنامه‌ریزی کنند. اما معمولا چند هفته طول می‌کشد تا زنی متوجه شود که باردار است. از آنجا که نمو و تکامل جنین تا حد زیادی در همان چند هفته اول صورت می‌گیرد، بنابراین زنان باید حداقل از 3 ماه قبل،‌ فعالانه برای بارداری آماده شوند. بیشترین خطر ناهنجاری جنینی و نقایص فیزیکی جنین بین هفته دوم تا هشتم بارداری رخ می‌دهد پس مشاوره پیش از بارداری قبل از اقدام برای بارداری الزامی است.

اقدام
در مورد قرص ترکیبی: درصورت فراموشيِ خوردن یک قرص و به یاد آوردن آن پيش از زمان مصرف قرص بعدي، به محض به یاد آوردنِ قرص فراموش شده، آن قرص خورده شود و خوردن بقيه قرص ها طبق معمول ادامه یابد. اگر فراموشي تا زمان خوردن قرص بعدي ادامه پيدا كند، باید دو قرص در ساعت معين خورده شود. چنانچه دو قرص فراموش شود، به محض به خاطر آوردن در دو شب بعد، هرشب دو قرص خورده شده و بقيه قرص ها طبق معمول ادامه یابد و تا یک هفته نيز از كاندوم استفاده شود . در صورت فراموشي سه قرص یا بيشتر در هر زمان از سيكل، خوردن بقيه قرص ها روزي یک عدد ادامه یابد و به مدت یک هفته از داشتن رابطه جنسي خودداري و یا از كاندوم استفاده شود. مصرف بسته بعدي قرص بدون رعایت فاصله هفت روزه بين بسته ها و بلافاصله در روز بعد از پایان بسته قبلي آغاز خواهد شد. همچنين در صورت داشتن تماس جنسي در این فاصله زماني و عدم استفاده از كاندوم، استفاده از روش پيشگيري اورژانس از بارداري توصيه مي شود.


در صورت استفاده نکردن خانم از یکی از روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری و یا هر موردی که احتمال بارداری ناخواسته پس از تماس جنسی را داشته باشد و بیش از 120 ساعت از زمان نزدیکی مشکوک نگذشته باشد، مصرف قرص اورژانسی،2 عدد یک جا در اولین فرصت یا قرص LD  ،4 عدد در اولین فرصت و چهار عدد 12 ساعت بعد مصرف شود.

منبع: دستورالعمل روش های پیشگیری از بارداری وزارت بهداشتطراحی و پیاده سازی: راد رایانه