سه شنبه 21 آبان 1398
تعداد بازدید: 134

آندومتریوز چیست و چه تاثیری بر باروری دارد؟

هر قدر درجه آندومتریوز بیشتر باشد، به درمان های ناباروریِ پیشرفته تری نیاز خواهد داشت.

 

آندومتر

بافت پوشاننده درون رحم اندومتر نام دارد. هنگامی که بافتی شیبه آندومتر در خارج از رحم مانند مثانه، تخمدان­ها، روده، لوله­های رحمی و ...، تشکیل شود، اندومتریوز نامیده می ­شود  .بنابراین این بیماری زمانی اتفاق می افتد که بافت پوشاننده داخل رحم (اندومتر) در دیگر اعضای بدن که بیشتر در شکم و لگن قرار دارند نیز به وجود آمده و شروع به رشد نماید.

آندومتریوز معمولاً از سنین نوجوانی و جوانی شروع شده و بعد از 8-2 سال خود را نشان می دهد. بیماری آندومتریوز هم در زنان دارای فرزند و هم در زنانی که تاکنون باردار نشده اند دیده می شود.

علائمی که باعث شک به بیماری می­شوند:

وجود مشکلات باروری، دردهای شدید قاعدگی، وجود درد هنگام تماس جنسی، دردهای مزمن لگنی، کیست تخمدانی طولانی مدت و...

عواملی که احتمال آندومتریوز را افزایش می دهند:

سن (در زنان 30-40 ساله شایع تر است)، نداشتن فرزند، خونریزی بیش از 7 روز، دوره قاعدگی کمتر از 28روز، وجود لکه بینی بین قاعدگی، سن اولین قاعدگی، سابقه خانوادگی.

آندومتریوز بر باروری چه تاثیری دارد:

آندومتریوز یکی از عوامل مهم ناباروری است که در50-30 درصد از زنان نابارور دیده می شود. احتمال بارداری در هر ماه در یک خانم با محدوده ی سنی 30 سال، حدود 20 درصد می باشد. یعنی از هر100 زوج خواهان فرزند که از روش های فاصله گذاری بین بارداری استفاده نمی کنند، تماس جنسی مرتب داشته و مشکل ناباروری نیز ندارند، حدود 20 زوج در هر ماه باردار می شوند. این احتمال در بیماران ناباروری که آندومتریوز خفیف درمان نشده دارند به 4-2 درصد در هر ماه کاهش می یابد. میزان باروری ماهیانه بیماران نابارور با آندومتریوزِ متوسط تا شدید کمتر از2 درصد می باشد.

"هر قدر درجه آندومتریوز بیشتر باشد، به درمان های ناباروریِ پیشرفته تری نیاز خواهد داشت."

شیوه زندگی سالم وآندومتریوز:

اندومتریوز در سنین نوجوانی شروع شده و به آهستگی در طول زندگی گسترش می یابد. علل آن کاملا شناخته شده نیست و عقیده بر این است که علل ژنتیکی و ارثی در ایجاد این بیماری نقش دارند. از نظر علمی هنوز مدارکی وجود ندارد که راه های پیشگیری از آندومتریوز را به طورکامل نشان دهد. در هر صورت برخی از شیوه های زندگی در کاهش خطر ابتلای فرد به این بیماری کمک کننده است. تغییر شیوه زندگی نقش مهمی را درکنترل و درمان اندومتریوز ایفا می کند .این تغییر شیوه زندگی، هم بر بارداری فرد و هم برکاهش علایم اندومتریوز اثرخواهد داشت . ورزش منظم خطر اندومتریوز را کاهش می دهد. برخی مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی با گوشت قرمز زیاد و میوه و سبزی کم، اندومتریوز را افزایش می دهد. در صورت ابتلای به اندومتریوز ، باید ازخوردن الکل ،کافئین ،لبنیات ،گوشت قرمز ،شکر،گندم و چربی های اشباع پرهیز شود.

گرچه آندومتریوز درمان ندارد، ولی باید هرچه سریع‌تر مورد بررسی قرار گیرد. این کار نه تنها به درمان نشانه‌ها کمک می‌کند، بلکه برای حفظ باروری زمان بیشتری به فرد می دهد. بنابراین اگر فردی دچار آندومتریوز می باشد و تصمیم دارد در آینده بچه‌دار شود، باید هر چه زودتر به متخصصان مربوطه مراجعه نماید.

 

گرد آورنده : روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه 
منبع: دستورالعمل آندومتریوز و ناباروری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس، اداره باروری سالم، تهران،طراحی و پیاده سازی: راد رایانه