چهار شنبه 06 آذر 1398
تعداد بازدید: 377

بیماری های روماتیسمی در کودکان را بیشتر بشناسیم

فوق تخصص روماتولوژی کودکان گفت: عدم شناخت و آگاهی مناسب درخصوص بیماری های روماتیسمی کودکان در بسیاری موارد باعث تأخیر در تشخیص و درمان مناسب می گردد.

 

دکتر محمدرضا فتحی فوق تخصص روماتولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفتوگو با روابط عمومی مرکز درمانی آموزشی کودکان ابوذر در خصوص بیماریهای روماتیسمی در کودکان گفت: بیماری های روماتیسمی در کودکان از جمله بیماری هایی است که در میان عموم مردم و حتی گروههای پزشکی کمتر شناخته شده است، از این رو عدم شناخت مناسب متأسفانه در بسیاری موارد باعث تأخیر در تشخیص و درمان به موقع می گردد.

فتحی ادامه داد: روماتولوژی کودکان یکی از رشته های نوین فوق تخصصی رشته کودکان می باشد که در چند سال اخیر ایجاد شده است و طبیعتاً تعداد روماتولوژیست های کودکان نیز انگشت شمار هستند.

این فوق تخصص روماتولوژی کودکان با اشاره به این مطلب که تشخیص صحیح و سریع بیماری های روماتیسمی در کودکان می تواند در زندگی حال و آینده آنها تأثیرگذار باشد، از جمله مهمترین بیماریهای روماتیسمی کودکان را بیماری های التهابی مفاصل، بیماریهای بافت همبند، اسکولیت ها (التهاب عروق) و تب های دوره ای معرفی کرد و اظهار داشت: از شایعترین بیماری های روماتیسمی، بیماری های التهاب مفاصل و در رأس آنها آرتریت ایدیوپاتیک جوانان است که در صوت عدم تشخیص به موقع می تواند عوارض طولانی مدت و جبران ناپذیری از جمله لنگش همیشگی، بدشکلی های مفاصل، دردهای مزمن مفاصل، مشکلات بینایی و حتی نابینایی برای بیمار به همراه داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در بخش دیگری در توضیح بیماریهای بافت همبند تصریح کرد: بیماری لوپوس(SLE)، درماتومیوزیت جوانان و اسکلرودرمی از جمله بیماری های بافت همبند هستند که در صورت عدم تشخیص مناسب و زودهنگام می توانند باعث اثرات بسیار مخرب و ناتوان کننده در فرد مبتلا گردند و در نهایت به مرگ وی منجر شوند.

فوق تخصص روماتولوژی کودکان درخصوص واسکولیت ها یا التهاب عروق گفت: این دسته از بیماری ها شامل بیماری های شناخته شده ای مانند کاوازاکی و هنوخ شوئن لاین و بیماری های کمتر شناخته شده و نادرتری مانند بیماری های آرتریت تاکایاسو و وگنر است که در صورت تشخیص و درمان به هنگام، می توان از عوارض جدی آنها تا حد زیادی جلوگیری کرد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه در ادامه توضیح داد: تب های دوره ای شامل آن دسته از بیماری هایی است که فرد مبتلا بصورت دوره ای و مکرر دچار تب بدون علت می شود، که علاوه بر اینکه باعث مستأصل شدن بیمار و خانواده وی می شود، به دلیل تجویز و مصرف مکرر آنتی بیوتیک های مختلف باعث ایجاد گونه های مقاوم میکروبی در فرد و تحمیل شدن هزینه های گزاف بر سیستم بهداشت و درمان می گردد.

فتحی خاطر نشان کرد: این دسته از بیماری ها(تب های دوره ای) با توجه به ازدواج های فامیلی و زمینه وراثتی در استان خوزستان از شیوع قابل توجهی برخوردار است که از جمله این بیماری ها می توان به تب مدیترانه ای (FMF) و بیماری مارشال (PFAPA) اشاره کرد.

وی در تشریح برخی علائم و نشانه های بیماریهای روماتیسمی به مواردی شامل درد مفاصل (به خصوص درد پس از استراحت و دردهای صبحگاهی)، تورم مفاصل، خشکی صبحگاهی، لنگشف خستگی زودرسف کاهش توانایی در بالا رفتن از پله،  برخی ضایعات پوستی مزمن یا حاد (از جمله ثبورات اطراف چشم، روی گونه ها، پشت دست و انگشتان)، تب های طولانی بدون علت، تب های دوره ای، گلودردهای مکرر، آفت دهانی مکرر و آفت تناسلی، تغییر رنگ انگشتان در سرما (پدیده رینود)، حساسیت به نور (فتوسنسیتیویتی)، وجود خون در ادرار (هماچوری) مداوم یا متناوب در کنار سایر علائم، تشنج های مقاوم علی رغم درمان، دردهای شبانه اندام ها از جمله درد ساق و ران اشاره کرد.

در پایان فتحی فوق تخصص روماتولوژی کودکان ابراز امیدواری کرد که با تشخیص و درمان به هنگام و صحیح این دسته از بیماری ها، گامی در جهت ارتقای سلامت و نشاط کودکان ایران زمین برداشته شود.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه