شنبه 09 آذر 1398
تعداد بازدید: 101

همایش پیاده روی ویژه کارکنان بمناسبت هفته دیابت در شهرستان لالی برگزار شد

افراد چاق و کم تحرکند در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان لالی، بمناسبت روز جهانی دیابت، همایش پیاده روی با حضور حیدر کاظمی سرپرست شبکه بهداشت و درمان لالی، فریدون فرهادی رئیس مرکز بهداشت شهرستان و کارشناسان ستادی از درب شبکه بهداشت به سمت پارک لاله ( ورودی شهر ) برگزار شد .

رئیس مرکز بهداشت لالی در خصوص اهمیت تحرک و ورزش در سلامتی بدن اظهار داشت: در گذشته زندگی بشر به شکلی بود که چه در زمان کار و چه در منزل، انجام حرکات بدنی را در بر داشت اما با پیشرفت علم و صنعتی شدن شهرها، تحرک افراد در همه گروههای سنی کاهش یافت، بنابراین برای جبران این کمبود، همه افراد جامعه اعم از زن و مرد، پیر و جوان، سالم و بیمار باید برنامه ورزشی منظم داشته باشند .

فرهادی ادامه داد: نتایج مطالعات نشان داده است که افزایش فعالیت بدنی در پیشگیری از دیابت در کلیه  افراد بسیار موثر است و چاق ها و افرادی که کم تحرکند یا بین بستگان آنها افراد دیابتی دیده می شوند در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند .

وی تصریح کرد: ورزش کردن بیماران دیابتی باعث کاهش وزن، افزایش توده عضلانی و کاهش مقاومت به انسولین در سلول ها می شود. تاثیر کلی ورزش بر دیابت نوع 2، بهبود کنترل قند خون و به دنبال آن کاهش نیاز به دارو بدنبال دارد.

ورزش در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 باعث بهبود کنترل قند خون و به دنبال آن کاهش نیاز به دارو می شود . همچنین ورزش کردن در افراد دیابتی منجر به ایجاد حس شادی و نشاط، تعدیل فشار خون و کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی می شود.

رئیس مرکز بهداشت در پایان عنوان کرد: ورزش به صورت هفتگی حداقل 5 بار و هر بار حداقل 30 دقیقه توصیه می شود ، اگر بیماری بخواهد زمان جلسات ورزشی خود را طولانی‌تر کند، در این صورت باید به تدریج زمان را افزایش داده و کاملا " مراقب علائم افت قند خون خود باشد، همچنین قبل از افزایش زمان ورزش خود حتما " با پزشک مشورت شود .طراحی و پیاده سازی: راد رایانه