سه شنبه 12 آذر 1398
تعداد بازدید: 197

آموزش و پرورش در پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز نقش موثری بر عهده دارد

کمیته ایدز در شبکه بهداشت و درمان شهرستان لالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان لالی ، بمناسبت روز جهانی ایدز ( 10 آذر ماه ) کمیته ای با حضور مهندس فریدون فرهادی رئیس مرکز بهداشت لالی و کارشناسان ستادی در سالن اجتماعات ستاد شبکه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رئیس مرکز بهداشت لالی گفت: ایدز یک بیماری نقص سیستم ایمنی انسان می باشد که به عنوان یک بیماری رفتاری شناخته شده است.

فرهادی در ادامه به عوامل اجتماعی موثر بر گسترش و شیوع ایدز اشاره و عنوان کرد: اعتیاد تزریقی، ارتباطات خارج از چارچوب خانواده، استفاده نامناسب از فضاهای مجازی، تراکم در زندان‌ها و پایین بودن سطح آگاهی جوانان از نحوه انتقال بیماری و روش‌های مراقبت از خود از مهم‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری است.

وی پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و ادامه داد: آموزش‌ و پرورش به لحاظ مخاطبان گسترده و فراگیر خود ازجمله دانش آموزان و خانواده‌های آنان، مسئولیت خطیری را درزمینه پیشگیری از ایدز بر عهده دارد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان لالی با اشاره به نشانه‌­های ابتدایی و نهفتگی این بیماری که مشابه یک سرماخوردگی معمولی است، افزود: در مراحلی که بیماری فراگیر و حاد شود، درگیر شدن ریه‌­ها و اسهال طولانی از نشانه­‌های گسترش بیماری است و باید بدانیم ایدز پیشگیری مؤثر دارد و با یک آزمایش اولیه بیماری تشخیص داده می ­شود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه نزدیک دو سوم موارد مبتلا از وضعیت خود آگاه نیستند، اظهار داشت: چون این افراد تحت مراقبت و درمان نیستند، ویروس از فرد مبتلا به همسر و فرزندش منتقل شده و موارد  بیماری افزایش می یابد.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه