سه شنبه 17 دی 1398
تعداد بازدید: 99

سرپرست دانشگاه: استفاده از توانایی و ظرفیت های پرسنل و مدیران واحدهای زیرمجموعه دانشگاه، می تواند در پیشبرد اهداف سازمانی موثر باشد

مسائل بین بخشی، کانون های سلامت، جلب مشارکت اجتماعی هتل ها، بانک ها، کارخانجات، صنایع، شرکت ها، سازمان ها و ارگان های مختلف، کار گروه سلامت و امنیت غذایی، حوزه خیرین، سازمان های مردم نهاد و سایر بخش های زیر مجموعه حوزه اجتماعی همه از موضوعاتی است که می توان از ظرفیت آنها در راستای پیشبرد اهداف دانشگاه استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه اجتماعی دانشگاه، دوشنبه ۱۶ دیماه ۹۸، دکتر نوذر درستان بهمراه مدیران و كارشناسان امور اجتماعی با سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز در محل دفتر سرپرست دانشگاه دیدار کرد.


طی این نشست صمیمانه دکتر فرهاد ابول نژادیان با اشاره به اهمیت حوزه اجتماعی در دانشگاه اظهار داشت: از ابتدا با حوزه اجتماعی دانشگاه آشنایی کامل داشته ام، حوزه اجتماعی، واحدی بسیار موثر بوده و اعتقاد بنده این است که سطح آن باید معاونت باشد، این واحد از دانشگاه می تواند منابع مالی بسیار خوبی برای دانشگاه فراهم کند و فقط پروژه های اخیر این بخش از دانشگاه حدود 130 میلیارد ريال است.

وی ادامه داد: مسایل بین بخشی، کانون های سلامت، جلب مشارکت اجتماعی هتل ها، بانک ها، کارخانجات، صنایع، شرکت ها، سازمان ها و ارگان های مختلف، کار گروه سلامت و امنیت غذایی، حوزه خیرین، سازمان های مردم نهاد و سایر بخش های زیر مجموعه حوزه اجتماعی همه از موضوعاتی است که می توان از ظرفیت آنها در راستای پیشبرد اهداف دانشگاه استفاده کرد.

سرپرست دانشگاه ضمن اشاره به جایگاه حوزه اجتماعی گفت: وضعیت حوزه اجتماعی بصورت قطعی تعیین تکلیف نشده است و به همین دلیل رایزنی هایی در سطح وزارت خانه انجام خواهد شد تا این واحد، جایگاه خاص خود را پیدا کند و امیدوار هستیم سیاست های وزارت بهداشت به سمتی برود که حوزه اجتماعی بیشتر دیده شود.

توانایی و ظرفیت هایی در حوزه پرسنل و مدیران واحدهای زیرمجموعه دانشگاه وجود دارد که استفاده از آنها می تواند کمک شایانی در تصمیم گیری ها و پیشبرد اهداف سازمانی دانشگاه داشته باشد.

وی در ادامه به ضرورت برگزاری جلسات فصلی با واحدهای مختلف دانشگاه با هدف استفاده از دیدگاه های مختلف مدیران و پرسنل تاکید کرد و گفت: در حال حاضر با همکاران واحدهای مختلف در ستاد، جلساتی برگزار شده است، توانایی و ظرفیت هایی در حوزه پرسنل و مدیران واحدهای زیرمجموعه دانشگاه وجود دارد که استفاده از آنها می تواند کمک شایانی در تصمیم گیری ها و پیشبرد اهداف سازمانی دانشگاه داشته باشد، تلاش بنده این است که با چنین رویکردی دیدگاه وسیع تری نسبت به واحدهای مختلف دانشگاه به دست آید.

ابول نژادیان ادامه یافتن این جلسات را ضروری دانست و گفت: این ارتباطات باید در آینده نیز حفظ شود و در فاصله های زمانی مشخص، مجددا دیدارهایی برنامه ریزی شود تا دیدگاه های مختلف در جهت ارتقا سطح رضایتمندی مردم، محقق شدن اهداف وزارت بهداشت وحل مشکلات پرسنلی عنوان شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به یکی از پیشنهادات مطرح شده در این جلسه با موضوع  تشکیل کمیته هفتگی، متشکل از واحدهای مرتبط به منظور پیگیری و رفع مشکلات پیش روی پروژه های خیر ساز دانشگاه، گفت: چنین کمیته ای حتما تشکیل خواهد شد و این موضوع از طریق مشاور اجرایی پیگیری می شود، درخواست تشکیل این کمیته از سوی حوزه اجتماعی دانشگاه و مدیر مشارکت های اجتماعی این حوزه، به دفتر ریاست ارسال شود تا در دستور کار قرار گیرد.

وی در همین خصوص افزود: یک نفر تصمیم گیرنده از هر معاونت، جزء این کارگروه قرار خواهد گرفت، تا مسایل و مشکلات سریع تر بین واحدهای مختلف منتقل شود و چنانچه مشکلاتی در حوزه های مختلف وجود دارد، در این کمیته پیگیری و رفع شود.

بیمارستان های دانشگاهی ملزم به همکاری با حوزه اجتماعی دانشگاه در راستای تشکیل خیریه های بیمارستانی هستند.

ابول نژادیان در ادامه به ویژگی های شخصیتی پرسنل شاغل در حوزه اجتماعی و خیریه های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: در حوزه اجتماعی باید نیروهایی وجود داشته باشد که از صمیم قلب کار کنند، برای پیگیری امور خیریه های بیمارستانی به دنبال افرادی باشید که از صمیم قلب به این امور علاقه داشته و با انگیزه در این حوزه کار کنند و در این راه فقط به مددکاران اجتماعی بیمارستان ها اکتفا نشود.

وی راه اندازی خیریه های بیمارستانی را بسیار با اهمیت دانست و گفت: راه اندازی خیریه های بیمارستانی بسیار مهم است، بسیاری از بیماران نمی توانند از پس هزینه های، حتی اندک، درمان خود برآیند و در این زمینه خیریه های بیمارستانی می توانند کمک بسیاری به آنها کنند و چنانچه مشکلاتی در زمینه همکاری بیمارستان ها در راستای راه اندازی خیریه های بیمارستانی وجود دارد، به بنده انتقال داده شود، بیمارستان های دانشگاهی ملزم به همکاری با حوزه اجتماعی دانشگاه در راستای تشکیل خیریه های بیمارستانی هستند.

تشکیل یک سازمان مردم نهاد در جهت حمایت از بیماران نقص ایمنی را ضروری است.

سرپرست دانشگاه، تشکیل یک سازمان مردم نهاد در جهت حمایت از بیماران نقص ایمنی را ضروری است و گفت: در میان سازمان های مردم نهاد موجود، جای یک سازمان مردم نهاد با هدف حمایت از بیماران نقص سیستم ایمنی در استان خالی است و لازم است در کنار سمن های ایجاد شده، یک سمن به منظور حمایت از این بیماران تشکیل شده و با شناسایی این بیماران، پیگیر رفع مشکلات آنها باشد.

وی ادامه داد: بیشترین بیماران نقص ایمنی، به دلیل فراوانی ازدواج های فامیلی، در خوزستان وجود دارند و این نشان از اهمیت توجه به این بیماران در خوزستان دارد، داروهای این بیماران بسیار پر هزینه است و باید سازمانی جهت کمک به این بیماران تشکیل شود، این موضوع در دستور کار حوزه اجتماعی دانشگاه قرار گیرد.

اقدامات دانشگاه در جلب مشارکت اجتماعی شرکتها، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و سایر صنایع و سازمان ها باید جدی تر شود.

ابول نژادیان با اشاره به نقش کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در جلب حمایت اجتماعی صنایع گفت: در کار گروه ساغ می توان از طریق اعمال فشار به شرکت ها و صنایع مختلف مسئولیت اجتماعی آنها در قبال حوزه سلامت را بیش از پیش جلب کرد.

وی ادامه داد: شهرداری از صنایع مختلف، عوارض آلایندگی دریافت می کند، در حالی که حوزه سلامت و دانشگاه علوم پزشکی، به عنوان متولی اصلی سلامت جامعه، هیچ عایدی در این زمینه ندارد و بار درمان بیماران تنفسی که در اثر آلاینده های این کارخانجات به بیماری های مختلف دچار می شوند، بر دوش دانشگاه علوم پزشکی است.

سرپرست دانشگاه گفت: ابزاری که در این زمینه وجود دارد، شورای سلامت و امنیت غذایی استان است، در جلسات مختلف این کار گروه باید فشار لازم به کارخانه ها و صنایع مختلف وارد شود تا مسئولیت اجتماعی خود در قبال حوزه سلامت را بپذیرند و قانون هوای پاک را رعایت کنند، در این زمینه می توان با همکاری دفتر حقوقی دانشگاه، از ابزارهای حقوقی در اختیار نیز استفاده کرد.

موافقت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) جهت تامین منابع مالی به منظور راه اندازی 40 تخت ICU در بیمارستتان گلستان اهواز جلب شده است.

ابول نژادیان در ادامه به کمبود شدید تخت ICU در استان خوزستان اشار کرد و گفت: کمبود تخت ICU یکی از مشکلات اساسی خوزستان است و در این زمینه موافقت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) جهت تامین منابع مالی به منظور راه اندازی 40 تخت ICU در بیمارستتان گلستان اهواز جلب شده است.

وی ادامه داد: تعداد 20 تخت ICU نیز در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز کمبود وجود دارد و می توان از ظرفیت ایجاد شده در حوزه خیرین سلامت به منظور ساخت و راه اندازی آن استفاده کرد.

خیرین سلامت به مناسبت های مختلف تکریم و تجلیل شوند.

سرپرست دانشگاه در ادامه بر تکریم خیرین در مناسبت های مختلف تاکید کرد و گفت: خیرین سلامت به مناسبت های مختلف باید تکریم و تجلیل شوند و در این راستا با شورای شهر رایزنی شود تا عکس خیرین بزرگ، در شهر نصب شده و کوچه و خیابان هایی به نام آنها نامگذاری شود، تکریم از خیرین، باعث گسترش این فرهنگ خواهد شد.

وی افزود: همچنین باید دین خود را به خیرین ادا کنیم و کمک های خیریه را چنانچه با هدف خاصی انجام شده است، باید در همان مسیر تعیین شده توسط خیر، صرف کرد.

ابول نژادیان استفاده از خیرین سلامت در ارائه خدمات دیالیز را یک فرصت دانست و گفت: بخش دیالیز حوزه ای است که می توان از ظرفیت خیرین حوزه سلامت در آن استفاده کرد و حتی میتوان با مشارکت دادن خیرین در اداره بخش های دیالیز، تمرکز خود را در حوزه های حاکمیتی بیشتر کنیم.

رایزنی با وزیر بهداشت به منظور راه اندازی 10 بیمارستان محلی انجام شده است.

وی ادامه داد: جهت راه اندازی بیمارستان هویزه و 10 مرکز دیگر با وزیر بهداشت رایزنی و مکاتبه شده است و موافقت اولیه وزارت خانه جهت احداث 10 بیمارستان محلی گرفته شده و چنانچه این اقدام انجام شود، کمک بزرگی به حوزه سلامت استان خواهد شد.

تامین منابع مالی مورد نیاز جهت ساخت بیمارستان 1000 تخت خوابی از طریق فاینانس پیگیری خواهد شد.

سرپرست دانشگاه در ادامه به پروژه احداث بیمارستان 1000 تخت خوابی اشاره کرد و گفت: در خصوص بیمارستان 1000 تخت خوابی تا کنون سه جلسه برگزار شده است و با فشارهایی که از سوی استاندار وارد شده، یک موسسه مالی و اعتباری ملزم شده است که تعهد کند منابع مالی مورد نیاز جهت ساخت این پروژه را از طریق فاینانس تامین کند.

وی در ادامه گفت: دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با بیش از 1700 سال قدمت، قدیمی ترین دانشگاه علوم پزشکی جهان است و این در حالی است که موزه علوم پزشکی در این دانشگاه وجود ندارد.

ابول نژادیان افزود: با استفاده از کمک های حوزه خیرین، در ساختمان قدیم درمانگاه بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز، می توان موزه علوم پزشکی را راه اندازی کرد و در  این زمینه از معاونت های مختلف دانشگاه کمک گرفته شود.

کمک دریافت شده از محل جلب مسئولیت اجتماعی پتروشیمی ها و صنایع، می بایست علاوه بر شهرستان های محل استقرار آنها در مرکز استان هم استفاده شود.

سرپرست دانشگاه تصریح کرد: نباید کمک دریافت شده از محل جلب مسئولیت اجتماعی پتروشیمی ها و صنایع، تنها در شهرستان های محل استقرار آنها استفاده شود.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از بیماران شهرستان ها، به عنوان مثال ماهشهر، در اهواز درمان می شوند، بنابراین بخشی از ظرفیت جلب شده در حوزه مسئولیت اجتماعی پتروشیمی ها و صنایع نفت و گاز باید در اهواز استفاده شود و با توجه به اینکه اهواز از سراسر استان مراجعه کننده دارد، تقویت اهواز، تقویت همه استان است.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه