جمعه 20 دی 1398
تعداد بازدید: 103

رئیس سازمان غذا و دارو کشور: شرکت های داخلی در تولید داروهای خاص توانمند هستند

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اهواز، چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸،  بیست و ششمین نشست معاونین غذا و دارو دانشگاههای منطقه ۴ آمایشی با حضور دکتر محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از معاونین دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در اهواز برگزار شد .


طی این نشست دکتر شانه ساز با اشاره به تامین چهار ماهه مواد اولیه کارخانه ها، در خصوص اقلام صادراتی که حدود ۳ درصد از نیازهای کشور را شامل می شود، اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، ضروریست  در هر شرایط و زمانی حتی شرایط نرمال بایستی مصرف دارو کنترل شده و حساب شده، باشد.

وی در ادامه بازدید از آزمایشگاه غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: با توجه به دستور العملهای کنترل مصرف دارو،  سعی بر آن شده که شرکت های مصرف کننده کاملا" حساب شده داروها را توزیع کرده و طبق برنامه ریزی صورت گرفته عمل نمایند. در شرایطی که ارز ارزان قیمت( ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی) در اختیار صنایع قرار داده میشود، این مسئله می تواند سبب خروج غیر قانونی دارو از کشور شود.

شانه ساز ادامه داد: در مجموع می توان گفت هیچ گونه نگرانی در این خصوص وجود ندارد. البته شیطنت هایی هم آمریکایی ها در ادامه تمام خبائثشان انجام می دهند، اینکه تامین چند قلم از دارو مربوط به بیماران خاص را با مشکل مواجه می کنند، موضوع جدیدی نیست بلکه حرکتی زشت و غیر انسانیست که از آنان سر می زند، منتها توانمندی شرکت های دارویی در تولید این نوع از داروها سبب شده تا بتوان ضمن تولید سریعتر آن داروها، انگیزه تولید کنندگان نیز افزایش یابد.

رئیس سازمان غذا و دارو کشور در ادامه تصریح کرد: آن بخش از داروها که مصرف پایین تری دارند و ممکن است ارزش اقتصادی برای تولید نداشته باشد توسط تجار، بازرگانان و کسانی که در حوزه واردات دارو فعالیت می کنند از طریق کانالهای مختلف وارد می شود.

شانه ساز با تاکید بر اینکه بطور قطع توانمندی دارویی و تجهیزاتی در کشورمان آمریکایی ها را مستعصل کرده و سخت ترین تحریم ها و موانع را ایجاد می کنند، یادآور شد: با همه این مسائل وضعیت دارویی در کشور خوب است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تکذیب عدم وجود انسولین سبب کمای دیابتی در برخی از بیماران شده است، بیان کرد: کمای دیابتی را به شدت رد می کنم و به هیچ وجه آن را تائید نمی کنیم، این حرف غیر کارشناسی بوده که بیان شده، انسولین جزو اقلامی است که به خاطر آنکه در کشورمان بسیار ارزانتر از کشورهای منطقه است با  حجم بالایی از خروجی این دارو از کشور مواجه بودیم و لذا توزیع آن را کنترل کرده و در حال حاضر نیز به حدود یک چهارم از داروخانه های کشور این دارو را تحویل داده و توزیع عام این دارو انجام نمیشود.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو کشور، توزیع عام این دارو زمانی انجام می شود که بتوان خروج بی رویه داروی انسولین را از کشور کنترل کرد، این دارو خیلی تفاوت قیمت دارد و حجم زیادی از آن خارج شد، در تلاش هستیم که در آینده نزدیک بحث توزیع سهمیه ای را نداشته باشیم. 

شانه ساز افزود: آبادان همچون دیگر جاهای استان خوزستان منطقه ای پر نعمت است که اگر بتوان از این نعمت ها بهترین بهره وری را داشته باشیم این منطقه می تواند یکی از قطب های مهم اقتصادی کشور باشد.

وی با اشاره به بازدید از آزمایشگاه غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: این آزمایشگاه، با امکانات و تجهیزات بسیار مناسب و خیلی فراتر از نمونه هایی است که برایشان ارسال می شود که درآینده می تواند بخش زیادی از نیاز این منطقه از کشور را با توجه به اینکه اینجا مبداء واردات و صادرات اقلام بشمار میرود، تامین و پاسخگو باشد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه در این مدت به لحاظ رتبه بندی، این آزمایشگاه ارتقاء یافته است تا بتواند کارهای جدیدتری را به انجام برساند، تصریح کرد: برنامه ریزه شده که با حمایت ها و رفع نیازهای مادی وضعیتی را ایجاد کنیم که این بخش از کشورمان بتواند در زمینه تامین سلامت مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و حتی دارویی در آینده ای نزدیک از بعد کمی و کیفی بی نیاز شود.

شانه ساز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع کیک های آلوده، خاطرنشان کرد: کیک های آلوده شیطنتی بود که صورت گرفت و در حال حاضر نیز تعداد نمونه هایی که ارائه می شود بسیار کمتر شده است، هدف اصلی گردانندگان این مسئله آسیب زدن به صنعت غذایی کشور بود، زیرا صنعت غذایی کشور بعنوان یک صنعت پیشرو در طی سالها توانسته در بعد تامین نیاز تغذیه ای و صادرات غیرنفتی بسیار فعال ظاهر شود، صنایع غذایی بخش مهمی از صادرات غیر نفتی به خصوص در صنعت کیک، کلوچه و شکلات است که توانسته برندهای مطرحی را نیز در دنیا و منطقه کنار بزند و در اروپا نیز صادر شود.

رئیس سازمان غذا و دارو کشور در دامه عنوان کرد: این شیطنت ها نمونه ای از یک ترور اقتصادی بود، در کارخانه ها و شرکت های توزیع رسمی هیچ اتفاقی نمی افتاد و همه این اتفاقات در حد عرضه و فروشگاه های جزء بوده است به طور معمول نمونه هایی که گزارش می شد و کارشناسان در ۶۲ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور به طور سریع رسیدگی می کردند، هیچ نمونه ای نبود که بتوانیم در مرحله بسته بندی اجزاء خارجی همچون قرص را بیابیم. به هر حال در این خصوص دانشگاه های علوم پزشکی وظایف خودشان را انجام دادند و این اطمینان را به مردم و مصرف کنندگان می دهیم که نگران نباشند، هیچ آلودگی درکار نبوده است. 

تاکید بر راه اندازی خط سرم سازی در خرمشهر

 معاون وزیر بهداشت در بازدید از انبارهای مواد غذایی گمرگ خرمشهر و منطقه آزاد اروند بر راه اندازی خط سرم سازی و کارخانه داروسازی در خرمشهر ‪‎‪تاکید کرد و گفت: وزیر بهداشت برای راه اندازی دو خط موافقت کرده است.


دکتر برزگر معاون غذا و داروی اهواز نیز گفت: معاونت غذا و داروی اهواز آمادگی همکاری در همه زمینه ها را دارد.

آبادان ظرفیت مناسبی در توسعه گردشگری درمانی دارد

رئیس سازمان غذا و دارو کشور در ادامه گفت: آبادان به دلیل قرار داشتن در مجاورت استان بصره عراق ظرفیت مناسبی برای توسعه صنعت گردشگری درمانی دارد. 

شانه ساز همچنین در جریان بازدید از جمعیت هلال احمر و مرکز جراحی محدود مادر آبادان بیان کرد: حوضه وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر، دو حوزه ای هستند که وظایف نزدیک به یکدیگر داشته و مکمل هم دیگر هستند.

وی افزود: ما در آبادان و خوزستان شاهد ظرفیتهای فوق العاده زیادی هستیم و امیدوارم همه ارگان‌های کشور از جمله جمعیت هلال احمر به جای متمرکز کردن امکانات ساختاری و تولید در پایتخت، از ظرفیت‌هایی که در مرزها وجود دارد استفاده کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان نیز بر راه‌اندازی داروخانه ویژه جمعیت هلال احمر در آبادان به منظور تآمین نیازهای دارویی ساکنان منطقه آزاد اروند به ویژه نیازهای دارویی بیماران سخت علاج این منطقه با توجه به شرایط خاص موجود در کشور تاکید کرد.

دکتر علی خدادادی ایجاد و راه‌اندازی شرکت داروسازی با هدف تامین داروهای مورد نیاز در منطقه را مورد تاکید قرار داد و بر توسعه صنعت گردشگری درمانی و همکاری مشترک بین جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در منطقه آزاد اروند تاکید کرد.

گفتنی است: معاونین غذا و داروی منطقه ۴ آمایشی اعم از دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی شهرستان های اهواز، لرستان، بهبهان، شوشتر، آبادان و دزفول در این نشست حضور داشتند.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه