سه شنبه 15 بهمن 1398
تعداد بازدید: 59

دکتر علوی: با فراگیر کردن آموزش بهداشت می‌توان از ابتلا به بیماری پیشگیری کرد

به گزارش وب دا خوزستان، کنفرانس آموزشی کرونا ویروس جدید ویژه معاونین درمان  بیمارستان ها، فوکال پوینت علمی درمان کروناویروس در بیمارستان، مسئول فنی اورژانس، مترون، سوپروایزر آموزشی، پرستار کنترل عفونت و کارشناس بهداشت محیط تمام بیمارستان های دولتی و  خصوصی کل استان، مسئولین واحدهای پیشگیری و مبارزه با بیماریها، بهداشت محیط و آموزش سلامت و مربیان مبارزه با بیماریهای آموزشگاه بهورزی مراکز بهداشت، نمایندگان بهداشت و درمان اداره کل زندان ها، آموزش و پرورش، تامین اجتماعی؛ صنعت نفت، نیروهای مسلح و نمایندگان مراکز فوریت های پزشکی سراسر استان به همت معاونتهای بهداشت، درمان و گروه بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در محل سالن شهدای دانشگاه برگزار شد.
 
در بخش اول این کارگاه دکتر محمد علوی دکتر علوی با اشاره به هشدارهای سالهای پیش سازمان جهانی، گفت: هوشیار باشید که بیماری‌های نوپدید و بازپدید در راه هستند که خیلی از مردم به آن توجهی نکردند اما سالها بعد اتفاقاتی در دنیا افتاد که همگان را به فکر فرو برد.

وی در  معرفی بیماریهای نو پدید گفت:  بیماری‌هایی هستند که دنیا با آنها مبارزه کرده و فراموش شده بودند که دوباره به خاطر یک غفلت به چرخه بیماری‌ها بازگشتند.
وی ادامه داد: در مدت کوتاهی طغیان‌های زیادی بخاطر ده نوع بیماری به وجود آمد که باعث شد جامعه جهانی بیدار شوند.
علوی با اشاره به اینکه برخی از بیماری‌ها به صورت بالقوه می‌توانند حکومت‌ها را مغلوب و دنیا را دگرگون کنند، خاطرنشان ساخت: در طول تاریخ امپراطوری‌های بزرگ بخاطر بیماری‌های عفونی از بین رفتند


وی با اشاره به اینکه تامین، حفظ و ارتقاء شعار حوزه بهداشت است، تصریح کرد: در بحث بهداشت نباید غفلت داشته باشیم چرا که چندین سال پیش بیماری عفونی سارس که ناشی از ارتباط حیوانات و بالاخص خفاش و گربه می‌باشد و یک ویروس مسری به انسان را ایجاد می‌کند، صرفا بخاطر ابتلای یک شخص به آن بیماری و غافل ماندن از او، باعث شد که یک بیماری عفونی به مرزهای خارج از چین سرایت کرده و دنیا را درگیر کند.

علوی اظهار داشت: با اتکاء به آموزش بهداشت و فراگیر کردن آموزش بهداشت در مردم، می‌توانیم به هدف نهایی خود که پیشگیری از بیماری می‌باشد، دست یابیم.
وی افزود: خوشبختانه در ایران هیچ موردی از کروناویروس گزارش نشده است و دلیل اینکه همه بخش‌ها برای پیشگیری از ورود این ویروس به کشور بسیج شده‌اند به خاطر این است که در موضوع بهداشت یک غفلت می‌تواند یک کشور را درگیر کند.
متخصص بیماریهای عفونی یادآور شد: همه ما باید آگاه باشیم که در موارد این چنینی مسئولانه و هوشیار رفتار کنیم و حرف یا نوشته غیر مسئولانه و  غیر حرفه‌ای از جانب هر کدام از ما باعث نشود که وحشت عمومی در جامعه ایجاد کنیم چرا که بهای وحشت بسیار گران و سنگین است.

علوی به یکی از وظایف جدی روابط عمومی‌ها در چنین شرایطی اشاره کرد و گفت: در انعکاس اخبار نباید دچار دچار احساس شد چرا که در دانشگاه فوکال پوینت و مسئولین وجود دارد که قبل از انتشار هر گونه خبری، جهت صحت و سقم آن خبر حتما و اکیدا" باید با مسئول مربوطه در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها هماهنگ بود و از اشاعه هر گونه خبر کذب به جد پرهیز کرد.
وی اظهار داشت: برای پیشگیری از بیماری‌ها باید نظم و ساختار وجود داشته باشد و از فرامین و دستورهای بهداشتی تبعیت کرد که این موضوع در اتفاق اخیر چین به بهترین شکل ممکن رقم خورد و برای جامعه جهانی یک درس محسوب می‌شود.

علوی بیان داشت: در حال حاضر بیماری کروناویروس به بیش از بیست کشور دنیا سرایت کرده است و هیچ کشوری نمی‌تواند بگوید که مانع از ورود ویروس به کشورش می‌شود، اما می‌توان مدعی شد که با پیشگیری و کنترل ابتلا به بیماری رقم نخواهد خورد.

وی در ادامه به نکات لازم در خصوص پیشگیری از ابتلابه بیماری و راههای شناسایی موارد مشکوک به ویروس را یاد اور شد .
گفتنی است دکتر مهران ورناصری و دکتر روح انگیز احمدی از دیگر مدرسین این کنفرانس بودند که نکات آموزشی مهم در راستای پشگیری، درمان، راههای انتقال این بیماری را ارائه کردند.


طراحی و پیاده سازی: راد رایانه