تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: راه‌اندازي دستگاه جديد ماموگرافي ديجيتال در بيمارستان گلستان اهواز
دوشنبه، 20 شهریور 1396 - 12:49     کد خبر: 12313

شهرزاد عطارزاده مدير پرستاري بيمارستان گلستان اهواز از نصب و راه‌اندازي دستگاه پيشرفته ماموگرافي ديجيتال در اين بيمارستان خبر داد و گفت: سرطان پستان شايع‌ترين نوع سرطان در بين زنان ايراني است و در بين انواع سرطان‌ها، پس از سرطان دستگاه گوارش، بيشترين آمار مرگ و مير در كشور را به خود اختصاص داده است.

وي گفت: يكي از مهمترين شيوه‌هاي تشخيص به موقع و مبارزه با سرطان پستان، روش تصويربرداري ماموگرافي است كه شامل انجام راديوگرافي از بافت نرم پستان، به منظور ارزيابي توده‌ها و ضايعات و در نهايت، شناسايي سرطان است.

وي تصريح كرد: از سال گذشته واحد غربالگري سرطان پستان در دپارتمان آنكولوژي بيمارستان گلستان با برگزاري كلاس‌هاي آموزشي متعدد جهت بانوان اهوازي و انجام معاينات دوره‌اي مستمر، نياز به ايجاد بخش و خريد تجهيزات ماموگرافي، بعنوان يكي از مهمترين راه‌هاي تشخيص زودهنگام سرطان پستان را اعلام كرد كه با تأكيد و حمايت دكتر حي‌بر رئيس بيمارستان و همت همكاران در كميته اجرايي بيمارستان گلستان، خوشبختانه امروز با انجام مراحل تهيه، ساخت محل، نصب و راه‌اندازي دستگاه جديد ماموگرافي ديجيتال بيمارستان گلستان اهواز، براي اولين بار اين مهم تحقق يافت.

عطارزاده افزود: انجام ماموگرافي براي زنان بالاي چهل سال، هر دو سال يكبار، ضروريست و به خانم‌هايي كه بستگان درجه يك آنها (مادر يا خواهر) سابقه‌ي ابتلا به سرطان پستان دارند، انجام ماموگرافي از سن ۳۵ سالگي  به بعد، به صورت سالانه توصيه مي‌شود كه بهترين زمان انجام ماموگرافي هفته اول قاعدگي است.

وي با بيان اينكه انجام ماموگرافي بسيار ساده است، گفت: مزيت روش ماموگرافي ديجيتال بر ماموگرافي‌هاي معمولي، تكنولوژي تبديل تصاوير اشعه ايكس به فايل مجازي است كه به تصويربردار امكان بزرگنمايي يا تنظيم روشنايي تصاوير جهت بررسي ناهنجاريهايي كه بطور معمول ديده نمي‌شود را مي‌دهد.

وي گفت: از ديگر مزاياي ماموگرافي ديجيتال، امكان ذخيره تصاوير بر روي لوح فشرده يا هارد ديسك رايانه است كه با توجه به برخورداري مركز آموزشي درماني گلستان اهواز از سيستم شبكه‌ي الكترونيكي بايگاني و تبادل تصاوير پزشكي، PACS، دسترسي آسان به تصاوير و نمايش آن در هر پايانه رايانه‌اي تحت وب در هر مركز درماني، جهت مشاوره و درمان را ممكن مي‌سازد.

وي ادامه داد: همچنين تصاوير ماموگرافي ديجيتال در كمتر از ۱۰ ثانيه آماده مي‌شود در حاليكه در شيوه ماموگرافي معمولي، بين ۵ تا ۱۰ دقيقه زمان مي‌برد.

مدير پرستاري بيمارستان گلستان اهواز رعايت توصيه‌هايي را براي مراجعان ماموگرافي ضروري دانست و در اين باره گفت: هنگام تصويربرداري، به هيچ وجه از اسپري يا لوسيون‌هاي ضد عرق يا پودر تالك در زير بغل يا روي پستان استفاده نكنيد زيرا آثار ناشي از آن مانع از تصويربرداري دقيق و در نهايت تشخيص به‌موقع بيماري خواهد شد و همچنين افرادي كه قبلاً پروتز سينه انجام داده‌اند، حتما كارشناس راديولوژي را از اين موضوع آگاه نمايند تا از روش مناسب تصويربرداري استفاده شود.

وي افزود: بيمارستان گلستان اهواز با حضور اساتيد گروه آموزشي راديولوژي و كارشناسان متبحر راديولوژي و بهره‌مندي از دستگاه‌هاي فوق پيشرفته‌ي تصويربرداري پزشكي آنژيوگرافي، اِم.آر.آي، سي.تي.اسكن، پزشكي هسته‌اي، راديولوژي ديجيتال و فلوروسكوپي، به عنوان جامع‌ترين و پيشرفته‌ترين مركز تصويربرداري استان خوزستان و جنوب غرب كشور در حال خدمت به مردم است.

وي ادامه داد: مركز درمان سرطان و بخش انكولوژي و رايوتراپي بيمارستان گلستان اهواز نيز با دارا بودن دستگاه‌هاي فوق پيشرفته پرتودرماني، شتابدهنده و شيمي‌درماني، در حال رسيدگي و درمان بيماران سرطاني است كه دستگاه ماموگرافي يكي از تجهيزات تشخيصي مهم و مورد نياز اين بخش است.


برگشت به تلکس خبرها