تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: دكتر منصور آرزومند: بهورزان، تلاشگران خط مقدم در حوزه بهداشت و درمان
یکشنبه، 26 شهریور 1396 - 16:38     کد خبر: 12322

دوشنبه 20 شهريورماه 1396 مراسم تجليل از بهورزان نمونه استان خوزستان با حضور دكتر منصور آرزومند معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز، دكتر ميثم معزي رئيس اداره بازرسي و پاسخگويي به شكايات دانشگاه، دكتر ناصر ضيغمي معاون فني معاونت بهداشت دانشگاه، دكتر نائب فدايي معاون اجرايي معاونت بهداشت دانشگاه، دكتر مهدي اقتصاد مدير گروه آموزش سلامت معاونت بهداشت، مهندس مهرداد شريفي رئيس مركز بهداشت غرب اهواز و جمعي از بهورزان نمونه استان در تالار هتل نيشكر اهواز برگزار شد.

دكتر آرزومند در اين مراسم ضمن اشاره به جايگاه ارزشمند و وظيفه خطيري كه بهورزان در جامعه دارند، گفت: يكي از دلايل اصلي كه وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در ماموريت ها و برنامه هاي خود در عرصه سلامت و به خصوص در طرح تحول نظام سلامت موفق بوده است، حضور فعال، متعهدانه و دلسوزانه بهورزان در اين حوزه مي باشد كه رضايت جامعه را نيز در پي داشته است.

وي ادامه داد: معاونت اجتماعي يكي از حوزه هاي جديد وزارت بهداشت و دانشگاه هاي علوم پزشكي مي باشد كه با اعمال سياست هاي صحيح در آينده اي نزديك به جايگاه بهورزان توجه بيشتري خواهد داشت.

معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز بيان داشت: داشتن سلامتي صرفا" به عدم وجود بيماري هاي جسمي محدود نمي شود بلكه بايستي در زمينه هاي رواني، معنوي و اجتماعي نيز سلامتي وجود داشته باشد و با داشتن همه اين مولفه ها مي توان گفت كه يك فرد و جامعه از سلامتي كامل برخوردار است.

آرزومند خاطرنشان كرد: 50 درصد از عواملي كه در بروز بيماري ها موثر مي باشند به عوامل اجتماعي مربوط است و باعث گرديده اند كه در حال حاضر سيماي مرگ در جامعه عوض شده و بيماري ها از واگيردار به غيرواگيردار تغيير پيدا كنند.

وي افزود: 30 درصد از وظيفه ما در وزارت بهداشت مربوط به الگوي رفتاري بهداشتي جامعه بوده، 20 درصد ژنتيك بوده كه نمي شود در آن دخالت كرد و 50 درصد باقيمانده به حوزه عوامل اجتماعي مرتبط است، لذا بهورزان گروهي هستند كه در بخش 30درصدي به صورت مستقيم با كاهش مرگ و مير و افزايش شاخص هاي طول عمر و در بخش 50 درصدي نيز به صورت غير مستقيم از طريق ارتباط با مردم و افزايش سطح سواد سلامت مهم و تاثير گذار هستند.

آرزومند تصريح كرد: سلامتي حق همگاني همه مردم جامعه است اما بايد در نظر گرفت كه حفظ و ارتقاي آن نيز يك تكليف همگاني مي باشد.

وي در بخشي از صحبت هاي خود اظهار داشت: خدمت در حوزه بهداشت و درمان فارغ از توجه به رنگ، پوست، مذهب و جنسيت آدم ها يك رسالت و كرامت انساني است كه خدمتي صادقانه بوده و شايد در كمتر دستگاهي بتوان به اين شكل با آن مواجه شد؛ لذا بايد اين فرصت نيكو را از طرف خداوند ارج نهاد و با تعهدي بيش از پيش در آن زمينه گام برداشت.

آرزومند در پايان با اشاره به فعاليت هاي چشمگير همكاران بهورز كه باعث رشد شاخص هاي سلامت در جامعه و ايجاد جايگاهي قابل قبول براي ايران در خاورميانه گرديده است، گفت: بهورزان به عنوان تلاشگران خط مقدم در حوزه بهداشت و درمان هستند كه با انجام وظايف خود به خوبي باعث شده اند كه شاخص هاي سلامتي در جامعه افزايش يافته و به عبارتي با كار صحيح و منظم، شادي و سلامتي را براي خانواده ها به ارمغان آورده اند؛ لذا به نيابت از هيات رئيسه دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز نهايت تشكر و قدرداني را از بهورزان عزيز دارم.


برگشت به تلکس خبرها