تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: نشست معاون فرهنگي ودانشجويي وزارت بهداشت با فعالين نشريات منطقه جنوب غرب در اهواز
جمعه، 18 اسفند 1396 - 17:45     کد خبر: 13522

معاون فرهنگي و داشنجويي وزارت بهداشت با فعالان حوزه نشريات منطقه جنوب غرب در دانشگاه علوم پزشكي اهواز به گفتگو نشست

به گزارش روابط عمومي معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه، دكتر محمدرضا فراهاني، معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت بهمراه هيات همراه پس از بازديد يك روزه از دانشكده علوم پزشكي آبادان و نشست با مسئولين و دانشجويان آن دانشكده، همراه با دكتر ايرج نظري، رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز و دكتر مسعود كرمي، معاون فرهنگي و دانشجويي، دكتر علي خدادادي رئيس سازمان هلال احمر خوزستان و مديران معاونت فرهنگي و دانشجويي دانشگاه با فعالين نشريات منطقه جنوب غرب كه براي شركت در دومين كارگاه هاي آموزشي خانه نشريات دانشگاه هاي علوم پزشكي، در منطقه جنوب غرب به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي اهواز در حال برگزاري بود به گفتگو نشست.

در ابتداي جلسه معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه ضمن خير مقدم به محضر ميهمانان از توجه معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت به فعاليت هاي دانشجويي تشكر و قدر داني كرد.

رز نعمتي نژاد دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي دزفول ونماينده خانه نشريات يكي از مشكلات نشريات را كمبود طراح در حوزه نشريات خواند و گفت اميدواريم كه با استمرار كارگاه هاي آموزشي اين مشكل برطرف شود.

كيميا نادري دانشجوي دانشگاه علوم پزشكي لرستان، نشريات را يكي از اركان اصلي دانشگاهي خواند و گفت نبود فضاي نقادانه و آزادي بيان حوزه نشريات دانشجويي در برخي از دانشگاه ها يكي از مشكلات اساسي فعالان حوزه نشريات دانشجويي است.

وي يكي ديگر از مشكلات حوزه نشريات را عدم تخصيص بودجه كافي خواند و گفت :مشكلات متعددي در برگزاري كارگاه هاي آموزشي به علت عدم تامين اعتبار و تخصيص بودجه كافي وجود دارد.

نادري با اشاره به پايگاه هاي خبري مفدا در دانشگاه ها افزود: ايجاد پايگاه هاي خبري مفدا تاثير منفي بر حوزه نشريات دانشجويي داشته است.

در ادمه اين جلسه ليلا بيروني، عضو شوراي مركزي خانه نشريات وزارت بهداشت و نماينده قطب جنوب غرب نيز با تاكيد بر عدم وجود فضاي نقادانه در برخي دانشگاه ها گفت: البته بايد به رعايت اخلاق حرفه اي در نشريات توجه كرد و نبايد نقد را با توهين اشتباه گرفت. محمد صابرقرباني، نماينده دانشجويي ناظر در شوراي ناظر بر نشريات اهواز ضمن خوشامدگويي گفت: برگزاري كارگاه هاي خانه نشريات در استان ها يك اقدام مثبت و حركتي رو به جلو خواهد بود.

قرباني ادامه داد: تعدد نشريات در برخي دانشگاه ها مي تواند يكي ديگراز عوامل افت كيفيت نشريات باشد. پس از بيان صحبت هاي فعالين نشريات دانشجويي دانشجويان ، دكتر فراهاني در جمع آنان گفت: همه ما بايد ظرفيت نقد پذيري را در خود تقويت كنيم و بايد بدانيم در صورت داشتن فرهنگ درست، قطعا در همه زمينه ها رشد خواهيم داشت.

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت افزود:ما گفت و گو را ياد نگرفته ايم و بجاي مطالبه گري پرخاشگري مي كنيم،ما شكاف هاي قوي مذهبي، فرهنگي و شغلي داريم و بايد يادبگيريم براي ساختن آينده خوب نياز به تساهل و گفت و گو داريم.

فراهاني با تاكيد بر حفظ استقلال دانشگاه ها ادامه داد: زيربناي فرهنگ، انديشه گرايي و تعقل است به گونه اي كه اگر توجه كنيم آنقدر كه در قرآن بر تعقل و خردورزي تاكيد شده است در مسائل ديگر تاكيد نشده تا جاي كه خداوند به "قلم" قسم ياد كرده است.

وي در ادامه جلسه گفت:در كنار تعدد نشريات مي بايست به محتواي آنان نيز توجه كرد و اينكه برخي افراد يك نشريه بدون محتوا و صرفا بخاطر كسب امتياز راي در انتخابات نشريات توليد مي كنند يك كلاهبرداري فرهنگي است.

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت در پاسخ به ادعاي برخي فعالين نشريات مبني برتاثير منفي پايگاه هاي خبري مفدا بر نشريات دانشجويي گفت: دانشجويان نبايد مفدا را رقيب خود بدانند بلكه مي بايست از ظرفيت هاي موجود اين پايگاه ها استفاده كنند و آن را مكمل خود بدانند، البته با توجه به نوپاي اين پايگاه هاي خبري ضعف هاي نيز در خبررساني آن وجود داردكه سعي شده است اين نقاط ضعف نيز برطرف شود.


برگشت به تلکس خبرها