تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: توصيه هاي لازم در راستاي انجام خانه تكاني عيد نوروز
شنبه، 19 اسفند 1396 - 14:15     کد خبر: 13529

برپايي آيين زيبا و ديرينه نوروز در بين خانواده هاي ايراني آدابي دارد كه از آن جمله مي توان به مراسم خانه تكاني در روزهاي پاياني سال اشاره كرد مراسمي كه بايد در انجام آن به رعايت نكات ايمني توجه بسيار داشت.

در كنار توجه به نظافت و آراستگي منزل در آستانه سال نو، اگر خانه‌تكاني با رعايت نكات ايمني و بهداشتي همراه نباشد، ممكن است تبديل با مشكلات زيادي مانند كتف‌درد، گردن‌درد، كمردرد، مسموميت، سوزش و خارش پوست دست همراه گردد.

خانه تكاني و انجام كارهاي منزل مشاركت تمامي اعضاي خانواده را مي طلبد تا هم مادر خانواده خسته و آزرده نشوند و هم با انجام كارها به طور گروهي، شادماني و صميميت بيشتري در بين افراد ايجاد شود. همچنين لازم نيست نظافت خانه را به كاري سخت و طاقت فرسا تبديل كنيم زيرا اگر خانه تكاني شب عيد را بر خلاف نام آن از چند هفته قبل از عيد شروع كنيم مي توانيم به راحتي كارها را سر و سامان دهيم. درنهايت با رعايت برخي نكات ساده مي توان يك خانه تكاني ايمن داشت و مجبور نشد سال نو را با دردها و انواع بيماريها شروع كرد.

مهمترين حوادثي كه ممكن است هنگام خانه تكاني رخ دهند عبارتند از : ۱_كمردرد و ناراحتيهاي عضلاني و اسكلتي ۲- مسموميت با مواد شيميايي ومشكلات تنفسي 3_سقوط از نردبان و چهارپايه

 

-كمردرد بزرگ ترين آسيب خانه تكاني!

بدون شك كمردرد بزرگ ترين آسيب و مشكلي است كه زنان خانه دار به هنگام خانه تكاني با آن مواجه مي شوند. جابه جا و بلند كردن اجسام سنگين بدون رعايت اصول صحيح، مهم ترين عامل ايجادكننده كمردرد است. براي پيش گيري از ابتلا به كمردرد بهتر است هنگام برداشتن اجسام از روي زمين يا جابه جا كردن آن ها، پشت خود را صاف نگاه داريم، زانوها را خم و براي تحمل وزن جسم به عضلات پاي خود تكيه كنيم. اين كار باعث مي شود فشار ناشي از بار سنگين به جاي كمر به مفصل ران منتقل شود و از گرفتگي عضلات و دردهاي ناگهاني به ويژه در عضلات كمر جلوگيري شود.

چنانچه جسم سنگيني را از زمين بلند كرده ايد، براي چرخش به جهتي خاص به هيچ وجه نبايد بالاتنه را از محل كمر به آن سمت بچرخانيد بلكه بايد تمام بدن را از محل پاها به آن سمت برگردانيد.  اشياي سنگين را نبايد به سرعت و با يك حركت سريع و ناگهاني از روي زمين برداشت. هرگز نبايد در حالي كه جسمي را توسط يك دست بلند كرده ايد، براي برداشتن جسم ديگري تلاش كنيد. اگر تمايل داريد هر ۲جسم را با هم حمل كنيد، ابتدا بايد باري را كه در دست داريد، روي زمين بگذاريد و سپس هر ۲ جسم را به طور هم زمان و با هم بلند كنيد.

-درد مچ دست شايع ترين مشكل فيزيكي زنان خانه دار

«درد مچ دست» به عنوان شايع ترين مشكل فيزيكي زنان خانه دار است كه مهم ترين علت آن شست و شوي زياد مي باشد و در روزهاي آخر سال كه خانم ها مي خواهند بيشترين كار را،در كمترين زمان ممكن انجام دهند، اين علائم بيشتر ديده مي شود كه با علايم گزگز كردن يا بي حس شدن انگشتان دست در نيمه هاي شب بروز مي كند و در صورت بروز اين مشكل بايد به پزشك مراجعه كرد و از درمان هاي دارويي و فيزيوتراپي بهره گرفت. براي پيش گيري از بروز اين مشكل بايد سعي كرد ضمن اختصاص روزهاي بيشتر به خانه تكاني ،تقسيم بندي نظافت خانه براي روزهاي متعدد، كاهش فعاليت هاي شديد بدني،زماني هم به استراحت و نرمش دست ها اختصاص داده شود.

 

مشكلات تنفسي

مسموميت هاي ناشي از مواد شوينده: يكي از اتفاقات رايج سنت ديرين خانه تكاني در ايام پاياني سال كه گاهي اوقات با حوادث ناگوار همراه مي شود، مسموميتهاي ناشي از استفاده همزمان شوينده هاي اسيدي در محيطهاي دربسته است كه ميتوان به استفاده جوهرنمك، سفيد كننده ها در نظافت محيطهاي دربسته و كوچك مثل حمام و سرويسهاي بهداشتي اشاره كرد.  اين كار منجر به آزاد شدن گازهايي مثل اسيدكلرامين در فضا شده كه استنشاق آن باعث تحريك بافت تنفسي مانند ريه ها و حنجره و...مي شود. استنشاق اين گازها باعث التهابات ريوي شده و گاهي اوقات در افرادي كه سابقه آسم و تنگي نفس دارند، مي تواند منجر به خطر مرگ شود. مهترين عامل بروز آسيب هاي تنفسي بكارگيري موادشوينده و جرم گيرها در غلظت بالا و نيز استفاده از آب داغ درحين شستشو مي باشد،كه تبخير اين مواد را افزايش مي دهد.

استفاده مداوم از مواد شوينده و پاك كننده ها از جمله جرم گيرها و مواد سفيد كننده، سوزش دائم چشم، آلرژي و حتي احتمال بروز سرطان را در زنان خانه دار افزايش مي دهد. استفاده از ماسك به هنگام مصرف شوينده هاي شيميايي، وجود هواكش، باز گذاشتن پنجره ها ونيز خارج شدن از محل (حمام يا سرويس بهداشتي) بعداز ريختن موادشوينده به مدت 10-20 دقيقه و مراجعه مجدد جهت شستشو مي تواند تا حد زيادي از بروز اين عوارض  جلوگيري كند.

چون بيشتر مواد شوينده از PH استاندارد برخوردار نيستند و باعث تحريكات پوستي مي شوند بايد هنگام استفاده از اين مواد از دستكش استفاده كرد. افرادي كه پوست حساس دارند، بايد ابتدا يك دستكش نخي و سپس روي آن يك دستكش لاستيكي به دست كنند. و همچنين بايد توجه داشت هنگام خريد مواد پاك كننده مثل جوهر نمك و سفيد كننده و... به منظور تنظيف سرويسهاي بهداشتي و ساير وسايل حتما برگه اطلاعات شيميايي (برچسب مواد شيميايي)را دارا باشد، و از مواد شيميايي فاقد مجوز و ارزان قيمت فله اي استفاده نشود.

عوامل حساسيت‌زا در منازل

وجود حشره هاي ريز ميكروسكوپي به نام هيره يا مايت كه در گرد و غبار داخل فرش، مبلمان، پرده‌ها، قفسه‌هاي كتاب و انبارهاي خانگي پيدا مي‌شود، عامل عمده حساسيت‌زا بودن گرد و غبار خانگي به‌شمار مي‌رود. ذرات مربوط به اين حشره در هوا معلق شده وارد چشم، دهان، بيني و راه تنفسي شده و منجر به بروز علائم عطسه، آب ريزش بيني، سرفه يا گاهي تنگي نفس و حمله آسم در فرد حساس به هيره مي‌شود. - ازديگر ذرات موجود درگرد و غبار منازل،‌ ذرات مربوط به پوسته حشرات خانگي مانند انواع سوسك‌ها، پشه و مگس بوده كه آنها نيز در بروز علائم آلرژيك نقش به‌سزايي دارند.

سقوط از نردبان و چهارپايه

استفاده از نردبان و چهار پايه بايد براي نظافت پنجره ها و سقف ها از نردبان هاي استاندارد و ۲طرفه و چهارپايه هايي كه سطح اتكاي مطمئني دارد استفاده كرد و از بالا رفتن روي نرده يا قرنيز خودداري كرد بررسي‌ها نشان مي‌دهد ميزان حوادث و‌ ‌سقوط‌ ‌از ارتفاع در اين ايام‌ ‌افزايش مي‌يابد‌. - در هنگام استفاده از نردبان و چارپايه ابتدا از سالم بودن آن اطمينان حاصل كنيد.  چنانچه دچار ضعف و سرگيجه هستيد از نردبان و يا چارپايه استفاده نكنيد.  از نردبانهاي ايمن دو طرفه كه توسط زنجير يا طناب به هم وصل شده اند استفاده كنيد.  چنانچه از نردبان يك طرفه استفاده مي كنيد شيب مطمئن به نردبان بدهيد و انتهاي نردبان را با كفشكهاي لاستيكي ثابت كنيد.(فاصله يك چهارم طول نردبان از پاي ديوار تا پايه نردبان شيب مطمئن است). از قرار دادن شي يا هر چيز ديگر به منظور افزودن ارتفاع به نردبان يا قرار دادن آن روي چارپايه خودداري كنيد. - هنگام بالا رفتن از نردبان از هر دو دست استفاده كنيد . استفاده از يك دست و همراه داشتن وسيله اي ديگر مانند سطل يا ... خطر ناك است و احتمال سقوط زياد مي شود. - استفاده از نردبان و چارپايه براي انجام كار طولاني در ارتفاع، مناسب نيست و بايد از سكوي كار استفاده شود.

تهيه و تنظيم: جلال ملتجي رئيس گروه سلامت كار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز


برگشت به تلکس خبرها