تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: معاون اجتماعي وزير بهداشت تاكيد كرد: مقوله سلامت در تمام قوانين و سياست‌ها اعمال شود
یکشنبه، 20 اسفند 1396 - 15:36     کد خبر: 13532

معاون اجتماعي وزير بهداشت با تاكيد بر اعمال مقوله سلامت در تمام قوانين و سياست‌ها گفت: پيوست سلامت در قانون برنامه توسعه پيش‌بيني شده و بايد در تمام برنامه‌ها لحاظ شود.

سيد محمدهادي ايازي امروز يك شنبه (20 اسفندماه) در اولين مجمع سلامت و امنيت غدايي استان كه در سالن همايش شهيد هاشمي استانداري خوزستان برگزار شد، اظهار كرد: منظور از سلامت تنها سلامت جسماني نيست بلكه سلامت از 4 جزء جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي تشكيل شده است.

وي با بيان اينكه سلامت جسم مي‌تواند بر روي سلامت روان تاثير بگذارد، بيان كرد: بيكاري، استرس، مشكلات زيست محيطي، آسيب هاي اجتماعي و... مي‌تواند سلامت روان را تحت تاثير قرار دهد.

معاون اجتماعي وزير بهداشت با ابراز تاسف از توسعه آسيب‌هاي اجتماعي، گفت: اهميت آسيب‌هاي اجتماعي به اندازه‌اي است كه مقام معظم رهبري در جلسه‌اي از مديران دستگاه‌هاي مختلف مطالبه جدي در رفع مشكلات اين حوزه و رفع مسائل و مشكلات مربوط به آن را داشت.

ايازي در ادامه گفت: اعتياد، طلاق، مشكلات فرهنگي و... از جمله آسيب‌هاي اجتماعي است كه نقش و كاركرد دستگاه‌هاي اجرايي در كاهش اين آسيب‌ها حائز اهميت است.

وي با اشاره به برخي مسائل اجتماعي كه تاثير مستقيمي در سلامت افراد مي‌گذارد، عنوان كرد: بيكاري يكي از مسائلي است كه چنانچه مورد توجه حاكميت قرار نگيرد، سلامت رواني افراد را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

ايازي خاطرنشان كرد: 333هزار نفر به دليل حوادث مصدوم و مجروح مي‌شوند اما حدود 5 هزار تخت بيمارستاني به مجروحين حوادث اختصاص داده مي‌شود كه اين حوادث ناشي از عدم تغيير در سبك زندگي است.

وي با اشاره به مساله انتقال آب گفت: انتقال آب در يك استان حال مردم را خوب مي‌كند و در استاني ديگر تبعات اجتماعي را به دنبال دارد كه نظام سلامت در اين باره بايد به سمت فراهم كردن شرايط سلامت رواني براي مردم حركت كند.

ايازي ادامه داد: 25درصد حوزه سلامت به عهده ما است و 75درصد آن بر عهده دستگاه‌هاي اجرايي است و نهادها، ادارات و موسسات بايد وظايف خود را در حوزه سلامت انجام دهند و فكر نكنند بار اين حوزه تنها بر عهده حوزه بهداشت است.

وي با اشاره به رشد پديده سالمندي در كشور بيان كرد: تعداد 8/2 جمعيت كشور سالمند هستند كه پيش‌بيني مي‌شود  اين آمار در سال‌هاي آتي 2برابر شود.

معاون اجتماعي وزير بهداشت در پايان خطاب به استاندار، فرمانداران و مديران استان گفت: در زمينه فراهم كردن شرايط مشاركت ساختارمند مردم كه نتيجه آن به توانمندسازي جوامع محلي منجر شود، تلاش كنند.


برگشت به تلکس خبرها