تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: دكتر نظري: اجتماعي كردن سلامت يكي از مهمترين اولويت‌هاي دولت است
یکشنبه، 20 اسفند 1396 - 18:04     کد خبر: 13533

يكشنبه 20 اسفندماه 1396 اولين مجمع سلامت استان خوزستان با حضور دكتر سيد محمدهادي ايازي معاون اجتماعي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، آيت ا... دكتر حيدري نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري، دكتر شريعتي استاندار خوزستان، دكتر ايرج نظري رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز، هيات رئيسه دانشگاه، مديران كل استان، فرمانداران، بخشداران، كارشناسان دستگاه هاي اجرايي، تشكل هاي مردم نهاد، خيرين عرصه سلامت و جمعي از اصحاب رسانه در سالن شهيد هاشمي استانداري خوزستان برگزار شد.

دكتر نظري گفت: اميدوارم كه اين مجمع مقدمه اي باشد براي ادامه راهي كه دولت و ملت قرار است آن را انجام دهند.

وي با اشاره به اينكه در شروع كار دولت تدبير و اميد، بحث سلامت به عنوان يكي از مهمترين مقوله‌ها در اولويت كار بود افزود: با اجراي طرح تحول نظام سلامت، اهميت موضوع براي برخورداري آحاد ملت و دسترسي عادلانه به خدمات بهداشتي و درماني در راس كار دولت قرار گرفت و سعي بر آن شد كه خدمات ويژه اي براي عموم مردم فراهم شود.

نظري تصريح كرد: دولت تدبير و اميد توانست بحث سلامت را به عنوان يكي از مهمترين مولفه هاي اجتماعي معرفي كند و در اين خصوص سرمايه گذاري و هدف گذاري هايي انجام شد كه خوشبختانه با پيشرفت هاي خوبي نيز همراه بود و كارهاي بزرگي در زمينه بهداشتي درماني در اقصي نقاط مملكت انجام شد و همچنان نيز در حال انجام است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز خاطرنشان كرد: دولت دوم تدبير و اميد به اجتماعي كردن مقوله سلامت به صورت جدي پرداخته است چرا كه سلامت براي همه انسان ها به عنوان يكي از مهمترين قسمت هاي زندگي به شمار مي رود؛ بنابراين بايستي همه در اين موضوع و فعاليت‌هايي كه در اين خصوص انجام مي شود سهيم و دخيل باشند و در راستاي يك فعاليت اجتماعي، به صورت سلامت محور گام برداشته و كارها را بر اساس مباني كه هيچ آسيبي به مبحث سلامت وارد نكند، ادامه داده و پيگيري كنند.

وي يادآور شد: به خاطر عدم توجه به موضوع سلامت و مسائل زيست محيطي، عوارض زيادي را در حاشيه استان خوزستان شاهد بوده ايم و متاسفانه مردم اين استان آسيب هايي ديده‌اند كه در صورت توجه به اين مسائل، مي توانستيم كمتر شاهد اين مشكلات باشيم.

نظري بيان داشت: اهميت موضوع سلامت و توجه به مسائل زيست محيطي در خوزستان، بيش از پيش واضح، مبرهن و مشخص است.

وي ادامه داد: اگر همه دست به دست هم دهيم مي‌توانيم مسائل و مشكلات زيادي را از بين برده، ريشه كن كرده و يا حداقل كاهش دهيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز اظهار داشت: همانگونه كه مي‌دانيد در فاصله سال هاي 92 تا 94 مردم استان خوزستان با اولين بارش هاي پاييزي، درگير مشكلات تنفسي زيادي شده و روزانه راهي بيمارستان ها مي‌گشتند.

نظري گفت: در سال هاي 93 و 94 تقريبا معادل 20 تا 25 هزار نفر از مردم با اولين بارش‌هاي پاييزي دچار مشكلات تنفسي شده و طي يك دوره زماني محدود در بخش هاي مختلف مورد درمان قرار مي گرفتند كه اين ناشي از تغييرات در محيط زيست خوزستان بود كه علاوه بر مشكلات سلامتي براي مردم، فشار مضاعفي نيز براي بخش درمان داشت.

وي افزود: اين موضوع باعث شد كه همه مسئولين وارد عمل شده و خوشبختانه دكتر شريعتي استاندار خوزستان در اكثر قريب به اتفاق جلسات شوراي سلامت و امنيت غذايي استان حاضر شد، مسائل پيگيري و كار توسط كارگروه هاي تخصصي عملياتي گرديد كه با اقدامات انجام شده، حداقل در بخش هرس درختان كنوكارپوس، تعداد مراجعين ناشي از مشكلات تنفسي به مراكز درماني كاهش قابل توجهي يافت.

نظري بيان داشت: در سال 1395 شاهد كاهش بيش از 70 تا 80 درصدي مراجعين ناشي از مشكلات تنفسي به بيمارستان ها بوديم كه اين رقم در سال 96 به 300 نفر رسيد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز اظهار داشت: ياس و نااميدي را مي توان با دست در دست هم نهادن، همفكري و هم انديشي كاهش داد و از بين برد كه موضوع كاهش مراجعين ناشي از مشكلات تنفسي به بيمارستان ها يك نمونه واضح در اين خصوص مي باشد.

وي گفت: خوشبختانه امروز شاهد اين هستيم كه با مطالبه كردن مبحث سلامت به صورت اجتماعي، توجه و نگاه ويژه اي در كل مجموعه كشور به وجود آمده است و اميدواريم چنين مجمع هايي در بقيه امورات هم به كار گرفته شوند.

نظري در بخشي از صحبت‌هاي خود با اشاره به اينكه طبق گفته هاي رئيس جمهور، دولت توان ارائه همه خدمات را ندارد افزود: در روزگاري نه چندان دور آموزش و پرورش كشور با ساختمان هاي قديمي و فرسوده مواجه بود كه شايد تحصيل در آن شرايط براي دانش آموزان سخت و دشوار بود اما امروزه با حضور و ورود خيرين مدرسه ساز اين مشكل مرتفع شده و يا بسيار كاهش يافته است، لذا انتظار مي رود كه در بخش سلامت و بهداشت درمان نيز سرمايه گذاري توسط خيرين انجام شود.

نظري در پايان گفت: از طرف خيرين در جاهاي مختلف سرمايه گذاري هايي شده است كه استان خوزستان و شهر اهواز نيز اين قاعده مستثني نبوده اما كافي نمي باشد و انتظار مي رود كه دست بخش دولتي در اين خصوص گرفته شود كه نهايتا خير دنيا و آخرت را خواهد داشت.


برگشت به تلکس خبرها