تلکس وب دا خوزستان | پايگاه خبري و اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز: برگزاري كميته سوانح و حوادث در شهرستان هفتكل با محوريت چهارشنبه سوري
یکشنبه، 20 اسفند 1396 - 13:48     کد خبر: 13549

به گزارش روابط عمومي شبكه بهداشت و درمان شهرستان هفتكل، شنبه نوزدهم اسفندماه 96 در راستاي ارتقاي سلامت مردم و كاهش حوادث و بلايا در چهارشنبه آخر سال و به دنبال  برگزاري جلسه درون بخشي كارشناسان مركز بهداشت در خصوص برنامه‌هاي پيشگيري از حوادث چهارشنبه سوري، كميته درون بخشي به همين منظور  با حضور مهندس آهنگي سرپرست مركز بهداشت هفتكل در محل سالن اجتماعات شبكه بهداشت شهرستان برگزار گرديد.

آهنگي گفت: هرگونه بي‌توجهي به نكات ايمني و سهل‌انگاري در برپايي مراسم چهارشنبه سوري مي‌تواند زيان‌هاي جاني و مالي سنگين و غير قابل جبراني را در پي داشته باشد.

وي اظهار داشت: مطالعات نشان داده كه گاهي شدت آسيب افراد ناظر آتش بازي‌ها از مجريان هم شديدتر بوده است، بنابراين تأكيد مي‌شود با وجود پايين بودن احتمال آسيب، به لحاظ اهميت و شدت بالقوه آن‌ها، توصيه‌هاي سلامتي براي همه افراد به ويژه براي كودكان و نوجوانان جدي گرفته شود.

سرپرست مركز بهداشت هفتكل اظهار داشت: درمان آسيب‌هاي چشمي بسيار طولاني بوده و حتي تا ماه‌ها و سال‌هاي بعد ادامه مي‌يابد و حتي ممكن است به تخليه چشم منجر شود.

سپس در ادامه جلسه مصطفي مولايي مسئول واحد پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي شهرستان هفتكل گفت: در جامعه ما حوادث و آسيب‌هايي نظير حوادث ناشي از مواد محترقه و منفجره يا آتش افروزي چهارشنبه سوري تهديدي جدي براي سلامتي افراد خصوصاً كودكان و نوجوانان است.

وي ادامه داد: با اين حال در واقع مي‌توان گفت كه از جمله عوامل خطر زايي كه بر احتمال و قوع اين حوادث مي افزايند، نگرش‌هاي افراد و رفتارهاي ناايمن آنهاست كه با آموزش افراد مي‌توان هم نگرش و هم رفتار افراد را تغير داده و اصلاح نمود، به عبارتي حقيقت اين است كه آموزش پيش نياز سلامت است.

مولايي خاطرنشان كرد: آموزش دادن به والدين يك ضرورت است چرا كه حوادث چهارشنبه سوري به خوبي قابل پيشگيري هستند و با برخورد آگاهانه و مسئولانه هم مي توان تعداد مصدومين و مرگ هاي ناشي از حوادث اين روز را كاهش داد و هم خسارات مالي را در مواردي كه آتش سوزي اتفاق مي افتد به حد اقل رساند .

گفتني است توزيع سي دي‌ها و پمفلت هاي آموزشي تهيه شده توسط واحدهاي آموزش سلامت و مبارزه با بيماري‌هاي مركز برگزاري جلسه آموزشي در زمينه كاهش آسيب هاي ناشي از مواد محترقه در سطح مدارس و مراكز  شهرستان از مصوبات اين جلسه بودند.


برگشت به تلکس خبرها