صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
سه شنبه، 29 خرداد 1397 - 07:14   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 10524صفحه نخست » اخباردوشنبه، 4 بهمن 1395 - 15:16
در زنان، سرطان پستان و در مردان، سرطانهای معده و کولورکتال شایعترین نوع سرطانها میباشد

دکتر شعله آروندی متخصص رادیوتراپی و انکولوژی بیمارستان گلستان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان داشت: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه 8 میلیون نفر بر در زنان، سرطان پستان و در مردان، سرطانهای معده و کولورکتال شایعترین نوع سرطانها میباشداثر سرطان فوت می کنند و طبق آمار ایران در سال 92 حدود 30 هزار نفر در کشور بر اثر سرطان فوت کرده اند، طبق آمار سازمان جهانی در سال گذشته، شایع ترین نوع سرطان، سرطان ریه می باشد و در ایران نیز در خانم ها، سرطان پستان و در آقایان، سرطان معده و کولورکتال شایع ترین نوع سرطان می باشد، همچنین تا کنون بیش از 200 نوع سرطان شناخته شده است.

آروندی در خصوص سرطان گفت: سرطان نوعی بیماری است که در آن سلول‌ها توانایی کنترل تقسیم و رشد عادی خود را از دست می ‌دهند و این موضوع منجر به تکثیر بی رویه آنها می ‌شود. از اجتماع این سلول‌های سرطانی توده ای بنام تومور ایجاد می شود.

وی افزود: هر مقدار تغییر شکل و تفاوت سلول های تشکیل دهنده تومور با سلول های منشأ گرفته از آن بیشتر باشد، سلول سرطانی حاصل بدخیم تر خواهد بود.

آروندی با بیان اینکه تومورها به دو گروه خوش خیم و بدخیم تقسیم بندی می شوند، تصریح کرد: اگر تومور از سلولهای مشابه با بافتی که از آن منشاء گرفته اند تشکیل شوند و سرعت ذشد پایین داشته باشند و به سایر بافت ها و ارگانها سرایت تومور خوش ‌خیم (غیرسرطانی‌) است این تومورها معمولا بعد از جراحی کامل عود نمی کنند. اگر تومور گسترده شده یا به طور بالقوه قابلیت پخش شدن و احاطه کردن سایر بافتها و ارگانها را داشته باشد بدخیم یا سرطانی نامیده می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از خصوصیات تومورهای بدخیم سرایت به بافتهای دیگر است که در اصطلاح متاستاز گفته می شود، به این معنی که این توده خصوصیت تهاجمی پیدا کرده و به سایر بافت‌های بدن، به صورت مجاورتی و یا از طریق خون و لنف، سرایت می‌کند، اظهار داشت: تومور بدخیم قابلیت ایجاد تسهیلاتی برای رشد خود دارد، در واقع تومور بدخیم به بافتهای مجاور دستور می دهد عروق خونی برای آنها ساخته شود تا از این طریق علاوه بر تهیه مواد غذایی برای رشد سلولهایی که به سرعت در حال تکثیر می باشد، امکان سرایت به بافت های دیگر فراهم شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: این رشد زیاد به دلیل از کار افتادن سیستم مهار تکثیر است که توسط ژن های مهار کننده تکثیر که درDNA  تمام سلولها قرار داده شده است انجام می شود، در واقع زمانی که این عامل مهار کننده از بین برود سلول ها شروع به تکثیر بی رویه خواهند کرد، اما از کاز افتادن سیستم انهدام سلول پس از پایان عمر طبیعی آن، نیز از دیگر دلایل کمک کننده تکثیر، ادامه دهنده آن و بزرگ شدن سلول های سرطانی است.

آروندی تحریک گیرنده های سطحی سلول ها را از عوامل دیگر در ایجاد سرطان دانست و بیان داشت: یکی از عوامل موثر در تحریک سلول ها برای تکثیر، تحریک گیرنده های سطحی سلول ها است به طور مثال در زمان ایجاد زخم و بریدگی گیرنده سلول های دو طرف زخم برای تکثیر فعال می شوند و پس از اینکه بافت به طور مناسبی تکثیر و محل زخم پوشانده شد، این تکثیرها مهار می شوند، اما در سلول های سرطانی این گیرنده ها دائم در اثر عوامل محرک مربوطه مثل هورمونها در حال فعالیت هستند و طبیعتاً غیر فعال کردن این گیرنده ها می تواند به مهار رشد سلول های سرطانی یا تکثیر سلولهایی که منجر به ایجاد عروق خونی جدید برای تغذیه سلولها می شود بینجامد.

وی عوامل متعددی در ابتلا به سرطان را موثر عنوان کرد و گفت: برخی ازاین عوامل منشأ ژنتیکی دارند و زمینه ایجاد برخی از انواع سرطان ها در ژنتیک افراد وجود دارد، به این معنی که در سلول های اولیه جنینی با بروز جهش هایی، قابلیت ایجاد برخی از انواع سرطان ها همراه با تولد فرد وجود دارد، در زمانی که ژنوم حاوی سلول های سرطانی از مادر و پدر به فرزند انتقال داده شود معمولاً  این نوع سرطان در خانواده پدر و مادر وجود دارد که می تواند به سرطان پستان، روده بزرگ و برخی از سرطان های نسج نرم اشاره داشت.

متخصص رادیوتراپی و انکولوژی بیمارستان گلستان اهواز با اشاره به اینکه وجود قابلیت ژنتیکی در افراد دلیلی بر ملزم به ایجاد سرطان در فرد نمی باشد بیان نمود: توصیه می شود مشاوره و بررسی ژنتیک در این افراد انجام شود، چرا که برخی از این نوع سرطان ها قابل پیشگیری توسط جراحی یا مصرف دارو هستند و همچنین در صورت تشخیص زودرس درمان های موثری وجود دارد.

آروندی عوامل محیطی را از دیگر عوامل موثر در بروز سرطان دانست و گفت: بسته به نوع سرطان عوامل ایجاد کننده متفاوت می باشند، مصرف خودسرانه داروها، مواد شیمیایی،  استفاده بیش از حد از مواد نگهدارنده در مواد غذایی، کودهای صنعتی، آلودگی های شیمیایی، عفونت های مزمن، عفونت های ویروسی خاص (سرطان مقعد و دهانه رحم)، مواجهه بیش از حد با اشعه و پرتو ماوراء بنفش موجود در نور آفتاب از عوامل موثر در ایجاد سرطان موثر است.

وی گفت: با شناسایی و آگاهی از عوامل ایجاد کننده سرطان می توان از بروز آن جلو گیری کرد، همانطور که پیش از این مواد مورد استفاده شده در برخی مشاغل احتمال ابتلا به سرطان را فراهم می کرد که می توان به استفاده از آزبست در برخی مشاغل و یا مواد رادیواکتیو در ساخت ساعت های شب نما که سبب ایجاد سرطان می شد اشاره کرد، اما پس از شناسایی علت، با اتخاذ تدابیر، از روش استفاده و آلودگی کارکنان به این مواد ایجاد کننده سرطان جلوگیری شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن تأکید بر عدم مصرف خودسرانه دارو، تصریح کرد: استفاده از دارو ها، ویتامین ها و تزریق برخی از واکسن ها از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند که در این مورد می توان به  واکسن برای پیشگیری از سرطان گردن رحم برای دختران 9 تا 11 ساله تزریق کرد، اشاره نمود.

آروندی انجام چکاپ دوره ای را از راههای پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان دانست و گفت: برای تشخیص احتمال بروز سرطان در افرادی که موارد و مبتلایان به سرطان در خانواده آنان وجود دارد باید مشاوره ژنتیک صورت گیرد و این افراد به صورت دوره ای به پزشک مراجعه کنند، همچنین چکاپ دوره ای شامل انجام معاینه، آزمایش خون و در صورت تشخیص پزشک در مراحل بعدی رادیوگرافی یا سی تی اسکن و سایر روش های تشخیصی برای افرادی که با مواد شیمیایی سرطان زا یا پرتوهای یونیزان مواجه هستند، توصیه می شود، انجام پاپ اسمیر در زنان، ماموگرافی در زنان بالای 40 سال و انجام معاینات پستان نیز از دیگر راههای تشخیص سرطان در مراحل ابتدایی و کاهش عوارض و مرگ و میر ناشی از سرطان می باشد، برنامه غربالگری برخی دیگر از انواع سرطان که شیو عبیشتری دارند نیز به تدریج طی سالهای آینده در دستور کار سازمان های مسئول قرار می گیرند.

وی سابقه بیشتر برخورد با عوامل سرطان زا با بالا رفتن سن را یکی از وامل افزایش احتمال ابتلا به سرطان در افراد مسن دانست و  گفت: سیستم ایمنی نقش مهمی در از بین بردن سلولهای جهش یافته دارد ولی از طرفی سلولهای سرطانی می توانند خود را به گونه ای تغییر و تطبیق دهند که سیستم ایمنی بدن دسترسی کمتری به آنها داشته باشد.

آروندی توجه و دقت افراد به علائمی غیر معمول که قبلاً وجو نداشته است و پس از ایجاد به تدریج شدت پیدا م یکنند را در تشخیص زودرآس موثر دانست که از علائم هشداردهنده می توان به خونریزیهای غیر معمول، خونریزیهای بعد از یائسگی، دردشکم، خونریزی های دستگاه گوارش به صورت استفراغ یا همراه با مدفوع، تشکیل توده جدید و افزایش اندازه آن، تغییر شکل زخم ها و خال ها، ایجاد زردی ناگهانی در چشم و پوست بدن، ایجاد مشکل در بلع، تغییر صدا، هر نوع مشکل گوارشی مانند نفخ، سوزش سر دل، سرفه های خشک و یا همراه با دفع خون، تنگی نفس، کاهش بدون دلیل بیش از 10 درصد از وزن بدن، ضعف و خستگی روزانه بدون تغییر در کار روزانه و  تب و عفونت های مکرر اشاره کرد که اگر هرکدام از این عوامل بیش از دو تا چهار هفته به طول بینجامد باید مورد بررسی قرار گیرد.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی، پرهیز از برخورد بی مورد، نابجا و غیر ضروری با مواد شیمیایی شناخته و ناشناخته و عوامل خطر زا، تغذیه صحیح و مصرف میوه و سبزیجات تازه، تحرک کافی، عدم مصرف دخانیات و الکل، چکاپ های دوره ای و کلی و جدی گرفتن عوامل خطر را از روش های کاهش خطر ابتلا به سرطان دانست.

وی گفت: هم اکنون از روش های شیمی درمانی، جراحی و رادیوتراپی برای درمان سرطان استفاده می شود، روش های جدید جراحی و رادیوتراپی و داروهای جدید شیمی درمانی و سایر طرق درمانی مانند ایمنو تراپی و.... از دستآوردهای جدید علم پزشکی در درمان سرطان می باشد چراکه متأسفانه سلول های سرطانی فرد مبتلا می تواند به تدریج به برخی از درمان های پیشین مقاومت نشان دهد و داروها و روش های جدید افق روشنی را در درمان سرطان پیش روی بیماران قرار می دهد.

آروندی در خصوص درمان سرطان و یادآوری اینکه اغلب سرطان ها اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان هستند، اظهار داشت: بسته به نوع سرطان، الگوی درمان سرطان متفاوت است، درمان برخی از سرطانها جراحی است و شیمی درمانی و رادیو تراپی به عنوان درمان تکمیلی در کنار جراحی استفاده می شود و درمان انواع دیگری از بدخیمی ها فقط شیمی درمانی یا رادیوتراپی و یا استفاده همزمان یا متناوب ازز هردو روش می باشد و از آنجایی که حتی پس از درمان، امکان بازگشت بیماری وجود دارد بنابراین لازم است پیگیری پس از درمان نیز صورت بگیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان اظهار داشت: شکر گذاری از نعمت سلامتی شامل استفاده صحیح و امانت داری از این نعمت ارزشمند می باشد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: دکتر خلیلی: نظام پایش خودکنترلی باعث حل بسیاری از مشکلات در حوزه های مختلف می شود