صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
سه شنبه، 29 خرداد 1397 - 07:11   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 11073صفحه نخست » اخبار بیمارستان هاجمعه، 27 اسفند 1395 - 12:20
تشریح عملکرد مدیریت خطر حوادث و بلایای بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز در نیمه دوم سال 95 از زبان رئیس بیمارستان

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز در تشریح عملکرد شش ماهه دوم سال 95 واحد مدیریت خطر حوادث و بلایای این مرکزتشریح عملکرد مدیریت خطر حوادث و بلایای بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز در نیمه دوم سال 95 از زبان رئیس بیمارستان گفت: با توجه به اهمیت آموزش در پیشگیری و همچنین کنترل بحران، آموزش 30 واحد درمانی و 10 واحد غیردرمانی در زمینه آتشنشانی و مدیریت بحران و برگزاری 17 مانور اطفا حریق بخشی از اهم فعالیت های این واحد است.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر کامبیز معصومی با بیان این مطلب اظهار کرد: به منظور ایجاد انسجام بیشتر بین اعضای مدیریت خطر حوادث و بلایا در بیمارستان، کارگروه مدیریت بحران با حضور تمامی اعضای HICS تشکیل و شرح وظایف بر اساس نسخه جدید و اصطلاحات رایج بحران به کلیه اعضای چارت تحویل شد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت شناخت بحران و لزوم عملکرد مناسب در این شرایط، مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز در شش ماهه دوم سال 95 اقدام به برگزاری سمینارها، مانورها و کارگاه های آموزشی مرتبط با موضوعات مختلف در حوزه مدیریت بحران کرد.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز با اشاره به مفهوم مدیریت بحران گفت: همانطور که می دانید مفهوم مدیریت بحران چیزی جز انجام اقدامات هدفمند در جهت کنترل و مهار شرایط اضطرار و بازگشت به شرایط قبل از بحران نیست؛ بنابراین می بایست در این زمینه علاوه بر توانمندسازی اعضای کارگروه مدیریت خطر حوادث و بلایای بیمارستان، در جهت توانمندسازی و آموزش پرسنل در حوزه های مدیریت بحران اقدام کرد.

معصومی با بیان اینکه در این سمینار 380 نفر از کارکنان بیمارستان آموزش های لازم را در این زمینه فرا گرفتند،خاطرنشان کرد: در این راستا سمینار مدیریت بحران با گروه هدف آموزش چگونگی مقابله با بحران و استفاده درست از امکانات، ویژه کلیه کارکنان تشکیل شد.


وی افزود: برگزاری سمینار تریاژ نیز یکی دیگر از اقدامات آموزشی برای کارکنان است. تعداد 217 نفر در این سمینار آموزش دیدند؛ تریاژ دسته بندی و کلاسه کردن بیماران پذیرش شونده به گروه‌های مختلف است که این گروه‌بندی با تشخیص بیماری متفاوت است.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز به وقوع علائم مشکلات تنفسی بعد از بارش اولین باران پاییزی در اهواز اشاره کرد و افزود: در این شرایط اورژانس و بخش ویژه بیماران تنفسی بیمارستان به حالت آماده باش برای خدمت رسانی به مراجعه کنندگان در می آید. یکی از اقدامات مهم انجام گرفته در این زمینه، برگزاری مانور دورمیزی مدیریت خطر حوادث و بلایا با سناریوی بحران تنفسی به دنبال ریزگردها، پیش از آغاز این بارش ها بوده است.

معصومی اظهارکرد: از جمله فعالیت هایی که موجب انسجام بخشی کارها در حوزه مدیریت خطر حوادث و بلایا می شود، نظم دادن به اقدامات و فعالیت هاست که واحد مدیریت خطر حوادث و بلایای مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز در این راستا فرم های سطح بندی بیمارستان بر اساس دستورالعمل وزارتی سطح بندی مراکز ثقل دانشگاه در حوزه پدافند غیرعامل را در کمیته مربوطه مطرح و پس از بررسی های کارشناسانه تکمیل و به معاونت درمان ارسال کرد.

وی ادامه داد: واحد مدیریت خطر حوادث و بلایا در بیمارستان امام(ره) اهواز به دنبال این اقدام، به ارتقای چارت HICS بر اساس آخرین ورژن کتاب دکتر خانکه و به روز رسانی مرتب این چارت، تهیه و تحویل چارت HICS، تعیین سطح حادثه و فلوچارت فعال کردن سامانه هشدار سریع به صورت برگه های رنگی و تحویل آن ها به تمامی واحدهای بیمارستان پرداخت.

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: نصب فایل الکترونیکی آموزشی مربوط به واحد مدیریت خطر حوادث و بلایا در مسیر FTP بیمارستان شامل مستندات آموزشی در زمینه بحران و آتش نشانی، پیگیری سنجه های مدیریت خطر حوادث و بلایا، تهیه دستورالعمل ها و روش های اجرایی و اطلاع رسانی آن ها به گروه های مرتبط از دیگر اقدامات واحد مدیریت خطر حوادث و بلای مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز در شش ماه دوم امسال بوده است.

معصومی اظهارکرد: همچنین در شش ماه دوم سال 95 برای ارتقای دانش پرسنل و اعضای کارگروه مدیریت بحران، سمینار دو روزه ایمنی و آتش نشانی به همراه تمرین عملی و پایش اثربخشی آموزش های مدیریت خطر و آتش نشانی از طریق پرسش و پاسخ حضوری و آزمون های کتبی و اعطای گواهینامه آتش نشانی پس از قبولی در آزمون برگزار شد. ارائه پیشنهاد و پیگیری بهینه سازی کپسول های آتش نشانی با نصب تابلوهای دستورالعمل در پشت تمامی کپسول های اطفای حریق در تمامی واحدهای مرکز، ساماندهی فایر باکس ها و کپسول های آتش نشانی با تهیه چک لیست هایی جهت آمار گرفتن از وسایل اطفا حریق و فایرباکس ها و همچنین کنترل آن ها برای اصلاح ایرادات احتمالی و همچنین جبران کمبودات تجهیزاتی نیز از بخش دیگری از این اقدامات است.

وی با بیان اینکه با برگزاری مانورهای اطفای حریق و مدیریت بحران در مجموع 540 نفر از کارکنان بیمارستان امام(ره) اهواز آموزش های لازم را فراگرفتند، اظهارداشت: برگزاری این مانورها در دو بخش تئوری و عملی با استقبال بسیار خوب کارکنان مرکز همراه بود که قطعا در صورت ضرورت این آموزش ها ادامه خواهد یافت.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: دکتر خلیلی: نظام پایش خودکنترلی باعث حل بسیاری از مشکلات در حوزه های مختلف می شود