صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
شنبه، 1 اردیبهشت 1397 - 10:38   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 11224صفحه نخست » اخبار فرهنگ سلامتیکشنبه، 27 فروردین 1396 - 17:10
افسردگی، بیائید صحبت کنیم

بیا درمورد افسردگی حرف بزنیم افسردگی، بیائید صحبت کنیم

افسردگی در سراسر جهان و در همه گروه های سنی می تواند بروز کند و به علت آزردگی روانی که ایجاد می کند باعث افت عملکرد در افراد می شود و حتی ممکن است افراد مبتلا برای انجام کارهای روزمره خود نیز دچار مشکل شوند.

افسردگی ممکن است آثار مخربی بر روابط بین فردی ، روابط خانوادگی وکارکردن بگذارد. افسردگی شدید می تواند منجر به ( اقدام به خودکشی ) درافراد بشود؛ چنانچه درحال حاضرمرگ با علت افسردگی شدید، بعد از حوادث رانندگی جاده ای دومین علت مرگ در گروه سنی 15 تا 29 سال می باشد.

 افسردگی قابل پیشگیری و درمان است

درک بهتر پدیده افسردگی وآگاهی از راه های پیشگیری ودرمان باعث کاهش برچسب پیرامون آن و مراجعه نمودن افراد بیشتر برای دریافت خدمات می شود. سازمان جهانی بهداشت پویشی را با هدف افزایش آگاهی جمعیت عمومی از افسردگی، علل و پیامدهای آن و شناخت روش های مختلف درمان، تشویق افراد مبتلا به افسردگی به مراجعه جهت دریافت خدمت، تشویق اعضای خانواده، دوستان وهمکاران فرد مبتلا به افسردگی در ایفای نقش حمایتی، آغاز کرده است.

افسردگی چیست ؟

افسردگی بیماری است که در آن خلق فرد غمگین است و علاقه اش را به کارهایی که قبلا" انجام می داده است از دست می دهد. همچنین عملکرد روزانه اش مختل می شود و این شرایط حداقل به مدت 2 هفته ادامه می یابد. همچنین کاهش انرژی، تغییراتی در میزان خواب و اشتها، بیقراری و اضطراب، فقدان قدرت تصمیم گیری، احساس بی ارزشی، عذاب وجدان، نا امیدی، فکر آسیب به خود و یا خودکشی نیز درفرد افسرده وجود دارند.

افزایش سطح آگاهی عمومی و ارتقاء سلامت روان در جامعه از مهمترین عوامل مؤثر در پیشگیری و درمان افسردگی است که بی شک رسانه ها نقش بی بدیلی در ارتقاء آگاهی عمومی پیرامون افسردگی، علل و انواع آن و مسیرهای صحیح درمان ایفا می کنند. از طرف دیگر رسانه ها ممکن است با ارائه تصویری غلط از بیماری روان پزشکی وهمچنین توصیه های اشتباه درخصوص مدیریت صحیح این اختلالات، نقش مخربی دراین خصوص داشته باشند.

کیفیت شبکه اجتماعی افراد شامل حلقه دوستان، گروه همسالان، همکاران و اعضای خانواده هم می توانند در مواقع ابتلای فرد به بیماری افسردگی، با نقش حمایتی خویش، آن را به سمت درمان رهنمون سازند. در عین حال الگو های غلط رابطه هم ممکن است تشدیدکننده افسردگی و یا مانع از برون رفت فرد از حالت افسرده شود.

سبک زندگی مطابق الگو های رفتاری صحیح، خواب شبانه روزی، وعده های غذایی، ورزش، عدم سوء مصرف مواد مخدر، محرک، الکل و عدم مصرف داروهای روان پزشکی بدون تجویز پزشک، تلاش برای یادگیری مهارت های زندگی مثل برقراری ارتباط مؤثر، کنترل خشم و استرس، تقویت مهارت های حل مساله  و یادگیری مهارت های صحیح فرزند پروری نیز در پیشگیری از افسردگی می تواند موثر  باشد و در عین حال در فرد مبتلا به بیماری افسردگی، به کاهش رفتارهای مغایربا سلامت و در نتیجه تسریع روند درمان کمک می کند.

پیشگیری از افسردگی در گروه های آسیب پذیر ( نوجوانان، جوانان، زنان، سالمندان ) بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده اندکه علاوه بر آنکه افسردگی در زنان دو برابر مردان است، بلکه وجود پدیده افسردگی پس از زایمان در درصدی از زنان، سلامت مادران و نوزادان را دچار خدشه می کند، لذا باید دراین حوزه به زنان توجه خاص نمود. نوجوانی و ابتدای جوانی سنی هست که به دلیل احتمال بیشتر رفتارهای تکانشی درفرد مبتلا به بیماری افسردگی ، رفتارهای آسیب زننده به خود وخودکشی ممکن است بیشتر بروز نماید.

افسردگی در سالمندان ممکن است با تغییرات طبیعی سن اشتباه گرفته شود وفرد افسرده سالمند از تشخیص صحیح ودریافت درمان کافی باز بماند. در ضرورت تشخیص به موقع و درمان افسردگی، باید گفت به این علت است که هزینه درمان به موقع و مراجعه به یک درمانگر حرفه ای در مجموع بسیار کمتر از هزینه های اقتصادی، اجتماعی و فردی است که در صورت عدم درمان بر وی تحمیل خواهد شد.

مجموع این محورهای مهم به این نکته باز می گردیم که افزایش آگاهی و ترویج گفتگو پیرامون افسردگی درجمعیت عمومی و همچنین در سطح سیاست گذاران ضروری است. دست اندرکاران حوزه سلامت روان باید به مناسبت نام گذاری روز جهانی سلامت 2017 به نام " افسردگی، بیائید صحبت کنیم " به نقش تولی گری خوددرحوزه سلامت جامه عمل بپوشانندتادرآینده بتوان شاهد به بار نشستن این تلاش ها در عرصه سلامت کشور باشیم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: جشن ازدواج دانشجویی صد زوج در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز