صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 22:02   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 11834صفحه نخست » اخباردوشنبه، 19 تیر 1396 - 13:33
دکتر ورناصری: از 32 بیمارستان مورد ارزیابی قرار گرفته، تاکنون 22 بیمارستان موفق به کسب درجه یک اعتباربخشی شده اند
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز: الزامات اعتباربخشی بایستی طوری طراحی شود که بیمارستان با استفاده از ظرفیتهای داخلی خود،اهداف کیفی را محقق سازد.

دکتر مهران ورناصری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص اعتباربخشی بیمارستان های تابعه دانشگاه گفت: اعتبار دکتر ورناصری: از 32 بیمارستان مورد ارزیابی قرار گرفته، تاکنون 22 بیمارستان موفق به کسب درجه یک اعتباربخشی شده اندبخشی رویکردی است برای ارتقاء ایمنی و کیفیت خدمات در مراکز درمانی و بهداشتی که در جهان به عنوان یک الگوی مناسب ارتقای کیفیت پذیرفته شده است و سازمان را متعهد می سازد در جهت بهبود کیفیت و ایمنی مراقبت از بیمار و اطمینان از محیط مراقبتی ایمن قدم های لازم را بردارد.

وی با بیان اینکه اعتباربخشی یک فعالیت مستمر و همیشگی است که باعث رفتار و عملکرد پایدار در سازمان می شود، بیان داشت: اعتباربخشی بیمارستان به عنوان یک فرآیند خودارزیابی و نیز ارزیابی بیرونی توسط وزارت بهداشت به منظور ارزیابی صحیح استانداردهای تدوین شده و پیاده سازی آنها به عنوان روشی برای بهبود مستمر تعریف شده است.

ورناصری عنوان کرد: مهم‌ترین محور این دوره از اعتباربخشی بیمارستان‌ها، ایمنی بیماران، تکریم آنها و رضایتمندی مردم از بیمارستان‌ها بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان داشت: اعتباربخشی امسال متفاوت از سالهای قبل و با ابلاغ سنجه های جدید در شهریور 95 آغاز شد که شامل 903 سنجه در 8 محور اصلی و 31 زیرمحور بودند. در این سنجه ها سعی شد از مستندسازی صرف به اجرا و عملکرد بیمارستان توجه شود.

وی با بیان اینکه اعتباربخشی امسال با محوریت اصلی ایمنی بود که ایمنی نه تنها شامل ایمنی بیمار بلکه کلیه پرسنل و پزشکان شاغل در بیمارستان می باشد، ادامه داد: اعتباربخشی سال جاری حاصل 4 فرآیند ارزیابی داخلی، ارزیابی میدانی، ارزیابی مستندات و ارزیابی سنجه های غیرقابل ارزیابی توسط بیمارستان و دانشگاه بود.

ورناصری ادامه داد: امسال اعتباربخشی ملی بیمارستانها در 4 مرحله انجام شد که مرحله اول با بارگزاری اطلاعات بیمارستانها در سامانه اعتباربخشی وزارت بهداشت و توسط خود بیمارستانها انجام شد که در این مرحله بیمارستان خود ارزیابی نمودند. 

وی گفت: در مرحله بعد این اطلاعات در معاونت درمان دانشگاه بررسی و موارد غیرقابل ارزیابی بیمارستان ها و نوع خدمات بررسی گردید و  به وزارت ارسال شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه در سالهای گذشته اعتباربخشی توسط کارشناسان استانی صورت می گرفت، تصریح کرد: در مرحله سوم که ارزیابان آموزش دیده کشوری پس از هماهنگی های لازم به استان جهت ارزیابی بیمارستانها اعزام شدند، این کار توسط سه الی چهار ارزیاب حرفه ای بررسی شد.

وی اظهار داشت: پس از ارسال گزارشات به وزارت متبوع توسط ارزیابان، جمع بندی نهایی و صدور کارنامه یعنی مرحله آخر توسط وزارت بهداشت و به صورت کاملا الکترونیکی انجام شده و نتایج تجزیه و تحلیل و جمع بندی در سامانه اعتباربخشی بیمارستانها بارگزاری شد..

ورناصری گفت: در مجموع از 38 بیمارستان تابعه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، 32 بیمارستان مورد ارزیابی قرار گرفت که از مجموع این 32 بیمارستان حدود 22 بیمارستان در مرحله اول اعلام نتایج، موفق به کسب درجه یک اعتباربخشی شدند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توانستند با اهتمام خود ارتقاء درجه مطلوبی داشته باشند و 5 بیمارستان ایذه، هندیجان، دشت آزادگان، امام علی (ع) اندیمشک و 22 بهمن مسجدسلیمان از مجموع این 22 بیمارستان با ارتقاء درجه خود از 2 به 1 به موفقیت بزرگی دست یافتند.

وی ادامه داد: دو بیمارستان به علت جدیدالتاسیس بودن در سال اول درجه یک افتخاری را کسب نمودند و 3 بیمارستان دیگر نیز پس از تکمیل اطلاعات پروانه ای مورد خود ارزیابی قرار خواهند گرفت. همچنین این نتایج، نتایج اولیه اعتبار بخشی می باشد که نتیجه نهایی پس از رسیدگی به اعتراض های بیمارستان ها و بازدیدهای مجدد پس از تصویب توسط کمیته وزارتی صادر می شود.

ورناصری اذعان داشت: در اعتباربخشی امسال با توجه به اهداف خود، هر بیمارستان که از درجه بالاتری برخوردار باشد و مردم از نحوه ارائه خدمات آن راضی‌تر باشند، تعرفه بالاتری خواهد داشت و این تشویق بزرگی‌ برای بیمارستان‌ها است. این کار نوعی فرهنگ‌سازی جدید است که مسیر رو به رشدی را برای بیمارستان‌ها رقم می‌زند و در عین حال برای بیمارستان‌ها انگیزه ایجاد می‌کند تا به سمت رفع مشکلات و نقایصشان گام بردارند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: بیمارستان مانند یک شهر از انواع  امکانات، تجهیزات و حضور تخصص های گوناکون بهره می برد، بنابراین الزامات اعتباربخشی بایستی طوری طراحی شود که بیمارستان با استفاده از ظرفیت های داخلی خود،اهداف کیفی  را محقق سازد.

وی افزود: مهم ترین اهداف اعتبار بخشی، ایمنی بیمار و کارکنان و نیز بهبود کیفیت خدمات است. علاوه بر آن با اجرای استاندارد های اعتباربخشی، شاهد کاهش هزینه های مراکز بهداشتی و درمانی، بهبود ارتباطات و همکاری گروهی، افزایش پاسخگویی و شفافیت بیشتر در برابر گیرندگان خدمات، بهبود برخورد با بیمار هستیم.

ورناصری اذعان داشت: با توجه به اعتباربخشی سال جاری که روشی نوین و مبتنی بر بیمار محوری است، این معاونت پس از ابلاغ سنجه های اعتباربخشی به منظور ارتقای سطح آگاهی بیمارستان ها اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه اعتبار بخشی نمود.

وی بیان داشت: کلیه واحدهای مرتبط در معاونت درمان اعم از مدیریت امور بیمارستان ها، اورژانس، دفتر پرستاری، واحد مامایی، مدارک پزشکی و به ویژه واحد نظارت و اعتبار بخشی به یاری بیمارستان ها شتافته و با برگزاری دوره های آموزشی و رفع ابهامات مراکز درمانی، سهم بسزایی در این موفقیت داشتند.

معاون درمان دانشگاه گفت: انجام ارزیابی اعتباربخشی در طی سه الی 4 ماه به صورت فشرده در همه بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز کاری بزرگ و عظیم بود که از جمله مشقت های آن می توان به انجام هماهنگی برای ورود و اعزام ارزیایان از اقصی نقاط کشور به خوزستان را ذکر کرد که با توجه به بعد مسافت با کوشش کارشناسان اداره اعتبار بخشی معاونت درمان بدون وقفه انجام گردید و کلیه بیمارستان ها اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی اعتبار بخشی شدند.

ورناصری اظهار داشت: با توجه به بارگذاری کارنامه تحلیلی نتایج کسب شده در سامانه اعتبار بخشی، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با برنامه ریزی دقیق نسبت به رفع نقایص موجود و ارتقای کیفیت در بیمارستان ها اقدام خواهد نمود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: دکتر شکرالله سلمان زاده: فشارخون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی