صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
دوشنبه، 29 مرداد 1397 - 19:52   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 11964صفحه نخست » اخبار بیمارستان هاچهارشنبه، 4 مرداد 1396 - 10:11
در سمینار "سوءاستفاده جنسی از کودکان" آسیب شناسی شد: چرا و چگونه پدیده کودک آزاری در جامعه بروز می کند؟

متخصص اعصاب و روان در سمینار آموزشی "سوءاستفاده جنسی از کودکان" گفت: رفتار والدین باید به گونه ای باشد که کودک همیشه آن ها را بیش از اینترنتدر سمینار به عنوان قابل اعتمادترین و امین ترین فردی بشناسد که می توانند به سوالاتش در خصوص مسائل جنسی پاسخ دهد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر مهدی سیاح برگرد در این سمینار آموزشی که با حضور جمعی از پرسنل درمانی و غیردرمانی در تالار همایش شهید دکتر رهنمون برگزار شد، اظهارکرد: سوء رفتار در تمام سنین و اقوام و سطوح اجتماعی ـ مالی دیده می شود و طیف وسیعی را شامل می شود به طوری که در سال 2004 تعداد سه میلیون کودک آزاری در آمریکا گزارش شده است و با گسترش فن آوری و اینترنت نیز این پدیده در حال افزایش است.

وی ادامه داد: انواع کودک آزاری در دو جنس تقریبا یکسان است اما کودک آزاری جنسی در دختران بیشتر از پسران و کودک آزاری فیزیکی در پسرها شایع تر است. بیشترین شیوع کودک آزاری در سنین 0 تا 3 سال بوده و 58 درصد عاملان کودک آزاری را زن ها و 42 درصد را مردان تشکیل می دهند.

متخصص اعصاب و روان درباره سبب شناسی پدیده کودک آزاری گفت:  والدین آزار دیده اغلب خود قربانی خشونت بوده اند، بدین ترتیب سنت بدرفتاری با کودک، روش تربیتی در نظر گرفته می شود و بعضی موارد آن را به تقلید از والدین یک روش انضباطی می دانند.  عواملی چون شرایط زندگی پر استرس، فقر، تراکم و تعداد زیاد فرزند، بحران های اجتماعی و محیطی، وجود اختلال روانی در والدین به خصوص اختلالات شخصیتی و سایکوز و اعتقاد بر اینکه کودکم شرور است، از جمله مواردی است که برای علل بروز کودک آزاری مطرح می شود.

سیاح بیان کرد: مواردی مانند اینکه والدین عموما انتظارات زیادی از کودک دارند، عموما سن و توانایی کودک را در نظر نمی گیرند، والدین با سن کم، اعتیاد در والدین، عزت نفس پایین، بیکاری والدین و حاملگی ناخواسته نیز دیگر عوامل بروز پدیده کودک آزاری به شمار می رود.

وی برای تشخیص کودک آزاری گفت: وقتی کودک دچار خونمردگی یا جراحاتی است که به قدر کافی توجیه ندارند و این ضایعات با سابقه ای که والدین میدهند مطابقت ندارند و یا با شرح حال والدین متناقض است یا تغییر می کند، همچنین چنانچه خونمردگی ها و ساییدگی هایی که الگو قرینه دارند(جراحت هر دو طرف صورت یا باسن)، خونمردگی هایی که شکل آلت بوجود آورنده را دارد مثل کمربند یا گاز گرفتگی و یا سیگار، سوختگی های دو طرفه که حدود آن واضح باشد، شکستگی های متعدد و مارپیچی، آثار جراحات قبلی که در حال بهبودند، دهیدریشن هیپرناترمیک، کناره گیر بودن کودک، کودک در حضور والدین بسیار ساکت و بعد از رفتن آن ها آرام تر است، ترس شدید از معاینه، مخفی شدن والدین، چسبیدگی بیش از حد به یکی از والدین یا پرستار و پزشک مهربان از جمله مواردی است که برای تشخیص کودک آزاری باید مورد توجه قرار بگیرد.

این متخصص اعصاب و روان در خصوص موقعیت هایی که در آن احتمال وقوع آزار جنسی افزایش می یابد اظهارکرد: در موقعیت هایی که نظارت والدین به طور طبیعی کاهش می یابد شامل موقعیت دو نفره که فرد بزرگسال با کودک باهم برای تعامل یا بازی تنها هستند، افراد بزرگسالی که مسئول سرگرم کردن یا آموزش کودک می شوند، حضور دو کودک در کنار هم جهت بازی به خصوص وقتی اختلاف سنی زیاد می باشد و اعتماد بیش از حد والدین به افراد خاص که باعث می شود به طور طبیعی نظارت کاهش یابد، احتمال وقوع آزار جنسی کودکان افزایش می یابد.

دکتر سیاح ادامه داد: همچنین در مواردی که کودک آزاری توسط فرد غریبه انجام می شود، کودک آزار مجبور به فریب یا تهدید خواهد بود. در مواقعی که کودک به دلیل اعتماد به نفس پایین، شرم و ترس قادر به افشا نمی باشد یا عدم باور سخنان کودک توسط والدین، یا غفلت از فرزند، یا ترس از بدنامی، عمل  کودک آزاری ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه کودک آزاری جنسی را یک بحران دانست و گفت: توانایی سازگاری کودکان با این مسئله کم است و کودکان 2 تا 3 ساله نیز از این مسئله آسیب خواهند دید. آسیب روانی، مشکلات رفتاری، تعارض در ارتباط با اطرافیان و احساس عدم امنیت در خانواده، همچنین ایجاد مشکل در روابط خانواده، متزلزل شدن رابطه عاطفی بین والدین، احساس گناه و ناتوانی در انجام مراقبت در منزل، بروز احساسات منفی بین افراد خانواده(مثل خشم و نفرت)، به کارگیری روش های نامناسب فرزند پروری، بروز مشکل خانواده در تعامل با اطرافیان، افت عملکرد شغلی والدین و آسیب های اجتماعی از جمله آسیب ها و اثراتی است که پدیده کودک آزاری و پنهان کردن آن در پی دارد.

متخصص اعصاب و روان میزان برخورد کودک از حمایت های خانواده و اجتماع را از عوامل مهمی برای پاک شدن خاطره آسیب از ذهن کودک عنوان کرد و افزود: برای پیشگیری از بروز کودک آزاری لازم است خانواده نظارت کافی بر کودکان و تعاملات آن ها با سایر افراد داشته باشد. مواردی چون پیش بینی شرایطی که در آن احتمال آزار جنسی برای کودک بیشتر است و آموزش مهارت هایی که می توانند کودک را برای مقابله به این مساله توانمند سازند، می تواند در امر پیشگیری موثر باشد.

سیاح اظهارکرد: برای دادن اطلاعات مرتبط با مسائل جنسی به فرزندان سه اصل را در نظر بگیرید؛ ابتدا اینکه با توجه به مرحله رشدی که کودک شما در آن قرار دارد چه اطلاعاتی ضروری است بداند تا از سلامتش محافظت کند، دوم اینکه امنیت روحی، جسمی و جنسی اش را چگونه حفظ کند و سوم اینکه چه سوالاتی در این مورد برای کودک شما پیش آمده است. کافی بودن اطلاعات و نوع اطلاعات کاملا بستگی به این سه اصل دارد. 

وی خاطرنشان کرد: فراموش نکنید که صحبت کردن درباره مسائل جنسی با کودک به شما این فرصت را می دهد تا ارزش ها و باورهای خود را در این مورد با کودک خود در میان بگذارید. ممکن است بعضی وقت ها پاسخ دادن به سوالات کودکان یا صحبت کردن در مورد برخی موضوعات برای شما بسیار خجالت آور و سخت باشد اما ضروری است که کودک همیشه شما را بیش از اینترنت به عنوان قابل اعتمادترین و امین ترین فردی که می تواند به سوالاتش پاسخ دهد، بشناسد.


   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: مجهز شدن مجتمع خوابگاهی گلستان به سیستم برق اضطراری