صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
دوشنبه، 29 مرداد 1397 - 19:52   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 12258صفحه نخست » اخباردوشنبه، 13 شهریور 1396 - 14:53
لزوم اقدامات پیشگیرانه و هرس درختان کنوکارپوس جهت کاهش بار مراجعین تنفسی پس از اولین بارش پاییزی

شنبه 11 شهریورماه 96 جلسه کمیته کارگروه بهداشت و درمان در حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرغامل پیشگیری و مقابله با بحران های تنفسی پیش از نخستین بارش های پاییزی با حضور لزوم اقدامات پیشگیرانه و هرس درختان کنوکارپوس جهت کاهش بار مراجعین تنفسی پس از اولین بارش پاییزیدکتر عبداله رفیعی معاون آموزشی، دکتر شهیار میرخشتی مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه، دکتر میثم معزی سرپرست اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، دکتر فرهنگ کره بندی مدیر امور بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی، دکتر ناصر ضیغمی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه و جمعی از مدیران ستادی و ادرات مرتبط در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

دکتر ضیغمی در این جلسه با اشاره به اقدامات خوبی که در سال گذشته توسط دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، گفت: خوشبختانه با مداخلات انجام شده، شاهد کاهش 83 درصدی در بار مراجعین بودیم به نحوی که تعداد 14169 مراجعه کننده در سال 94 در 48 ساعت نخست بحران، به 2407 نفر در طی مدت زمان مشابه در سال 95 رسید.

وی با بیان اینکه در سال گذشته با تاخیر یک ماهه بارندگی نسبت به سال 94 مواجه بودیم، اظهار داشت: به منظور آگاهی بخشی، حساس سازی و ارتقاء سطح آگاهی شهروندان استان خوزستان خصوصاً شهرهای هدف در خصوص چگونگی مواجهه با این پدیده به منظور کاهش آمار مراجعین، اجرای انواع مختلفی از روشهای اطلاع رسانی در دستور کار قرار گرفت و مصاحبه های متعدد با مسئولین، اعضاء هیئت علمی و پزشکان متخصص ریه و آلرژی از ماهها قبل و حتی برگزاری مناظرات متعدد میان مسئولین دستگاه های استانی مرتبط و نیز درج در خبرگزاری ها و جراید، طراحی و چاپ پوستر و بنر در تیراژ بالا و سایزهای مختلف انجام شد.

ضیغمی عنوان داشت: همچنین نصب بنر در نقاط مختلف شهر و توزیع بروشورهای حاوی نکات بهداشتی لازم در بین شهروندان، تهیه کلیپ های تصویری و پیام­های زیرنویس در این خصوص و پخش و انتشار مستمر در صدا و سیمای مرکز خوزستان، شبکه های اجتماعی به همراه فایل پوسترها و بروشور طراحی شده، ارسال پیام کوتاه به بیش از یک میلیون نفر از شهروندان استان به ویژه اهواز، درج آگهی های نواری هشدار در صفحات نخست روزنامه های استان به دفعات و ... نمونه ای از تلاش برای حساس سازی مردم در این قبال و اطلاع رسانی به آنها برای رعایت نکات بهداشتی در زمان نخستین باران ها بوده است که قطعاً این موارد نیز که با درک صحیح مردم از شرایط محیطی و توجه به نکات اعلام شده همراه گردید، در کاهش آمار مراجعین تنفسی تأثیرگذار بوده است.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه اظهار داشت: طراحی و ابلاغ چک لیست ارزیابی آمادگی مواجه با بحران تنفسی مراکز و پایش از مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان های در معرض خطر تابعه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، پیشنهاد طرح ادغام برنامه مراقبت آسم و COPD در برنامه خدمات نوین سلامت از دیگر اقدامات معاونت بهداشت دانشگاه در این راستا بوده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه معظل بحران تنفسی پس از اولین بارش های پاییزی در کل استان حاکم است، لازم است در کارگروه های سلامت از دانشگاه های علوم پزشکی آبادان، دزفول و شوشتر نیز در جلسات حضور داشته و اقدامات پیشگیرانه در این شهرها نیز انجام شود.

در ادامه دکتر کره بندی از آماده باش بیمارستان ها و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داد و افزود: در سال گذشته با تدوین پروتکل درمانی پروفیلاکسی توسط دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و ابلاغ این پروتکل از ابتدای مهرماه در مراکز درمانی سطح استان و به ویژه مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه خوشبختانه موجبات پیشگیری از بروز حمله در افراد مستعد را فراهم آورد.

وی اضافه کرد: گروه هدف این پروتکل، افراد با سابقه آسم و آلرژی های تنفسی و بیماران سال های قبل بودند که از طریق صدا و سیما و دیگر رسانه های جمعی و فضای مجازی مکرراً به واحدهای بهداشتی درمانی جهت دریافت پروتکل درمانی فراخوانده شدند.

کره بندی گفت: امسال نیز درصدد اجرای دستورالعمل ها و اقدامات درمانی تدارک دیده شده هستیم و ان شاء الله با بازدیدهای مکرر انجام شده از مراکز درمانی، همه تدابیر جهت ارائه خدمات شایسته به مردم عزیز استان انجام می شود.

دکتر میرخشتی نیز ضمن تشکر از اعضاء هیئت علمی طب اورژانس و داخلی عنوان داشت: پژوهش های گروه های مختلف علمی هرگز تایید نکرده اند که دلیل این بحران ها گیاهان است، اما گل و گرده افشانی آن ها که در فصل پاییز است، دلیل عمده مشکلات تنفسی است که باید با هرس کردن این گیاهان، آن را کنترل کرد. البته لازم است فاکتورهای دیگر نیز شناسایی و مورد بررسی قرار گیرند.

وی افزود: گل های این گیاهان آلرژی را افزایش می دهد ولی با اقدامات خوب صورت گرفته در استان و بسیج امکانات، خوشبختانه شاهد کاهش بیش از 80 درصدی بار مراجعات بیماران تنفسی به مراکز درمانی بوده ایم.

میرخشتی اذعان داشت: فوریت های پزشکی و ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز همانند سال های گذشته با تمام امکانات و نیروها در حال آماده باش بوده و با توجه به اینکه کار اصلی فوریت های پزشکی پس از اولین بارش های پاییزی است، امیدوارم امسال نیز شاهد کاهش مراجعات پس از نخستین بارش های پاییزی باشیم.

دکتر مغزی در ادامه با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، گفت: با توجه به پوشش وسیع گیاهی استان و به ویژه شهر اهواز با این گونه گیاهی در سالیان اخیر و گرده افشانی پاییزه این گیاه که مقارن با بارندگی است و همچنین اثر تشدیدی بارندگی بر غلظت و قابلیت نفوذ آلرژن ها به دستگاه تنفسی، با پیشنهاد دانشگاه و تصویب در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، موضوع هرس این گیاهان به عنوان تکلیف شهرداری ها مصوب گردید و علیرغم لغو مصوبه توسط شورای شهر اهواز، خوشبختانه با پافشاری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و حمایت قاطعانه استانداری خوزستان و شخص استاندار، مصوبه، اگرچه به صورت ناقص، ولی مجدداً اجرا شد.

وی ادامه داد: لازم است شهرداری مجاب شود که هرس درختان کنوکارپوس را به طور کامل در استان انجام شود تا ان شاء الله شاهد برطرف شدن کلی این مشکل در استان باشیم.

معزی بیان کرد: در سال گذشته هزینه ای بالغ بر 15 میلیارد ریال صرف هزینه های دارویی و اقدامات درمانی مراجین تنفسی به بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز شد و همچنین به منظور کاهش بار روانی جامعه و آسان سازی دریافت خدمات درمانی، با تصویب کارگروه هماهنگی مدیریت بحران استان و دستور استاندار محترم، فرانشیز (سهم نقدی) در ویزیت بیماران مراجعه کننده به اورژانس های بیمارستانی و نیز هزینه های دارو و درمان بیماران بستری در بیمارستان با تشخیص " بیماری تنفسی به دنبال نخستین بارندگی" رایگان اعلام گردید.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه شرکت های بیمه گر هزینه درمان بیماران تنفسی پس از اولین بارش را تقبل نکرده لازم است جهت دریافت بودجه اختصاصی جهت این امر، پیگیری جدی صورت گیرد.

معزی چالش بعدی را عدم بودجه و پرسنل کافی جهت ثبت اطلاعات بیماران تنفسی پس از اولین بارش های پاییزی برشمد و گفت: شاخص مراجعه به اورژانس 5 بیمار در 3 دقیقه است ولی در سال گذشته با مراجعه 800 هزار نفر در ساعت مواجه بودیم که نیاز به دریافت خدمات درمانی در اسرع وقت را داشته، بنابراین تمام نیروها مشغول خدمت رسانی به مراجعین بوده و عملا ثبت اطلاعات به صورت منظم انجام نمی شد. بنابراین لازم است پرسنلی را با بودجه مخصوص جهت ثبت این اطلاعات در نظر گرفته شود.

وی عنوان داشت: همچنین لازم است پروتکل درمانی و دارویی جهت مراجعین در نظر گرفته شود و افراد پس از داروها و اقدامات لازم را دریافت کنند تا شاهد مراجعه مجدد افراد و در نهایت موج دوم مراجعین نباشیم.


   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: مجهز شدن مجتمع خوابگاهی گلستان به سیستم برق اضطراری