صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
یکشنبه، 29 مهر 1397 - 05:46   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 13121صفحه نخست » اخبار معاونت هاسه شنبه، 5 دی 1396 - 14:19
دکتر موگهی: هنرمندان باید تکریم شوند و هنرمند باید بتواند نفس بکشد

دکتر موگهی: هنرمندان باید تکریم شوند و هنرمند باید بتواند نفس بکشدسه شنبه 28 آذرماه 1396 جشن افتتاحیه کانون موسیقی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و مراسم شب یلدا توسط انجمن دانشجویان پیرو خط امام(ه) با حضور دکتر ساسان موگهی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، اساتید مطرح ادبیات، هنرمندان به نام موسیقی کشور و معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

موگهی در جمع پرشور دانشجویان گفت: محفل یک محفل ادبی، فرهنگی و وزین است که بمناسبت بزرگداشت شب یلدا که شب مبارک از جهت اتحاد و همدلی ایرانیان در این دانشگاه می باشد، برگزار شده است.

وی افزود: ان شاء الله افتتاح کانون دانشجویی موسیقی در دانشگاه آغاز مبارکی برای این کانون باشد که بتواند با اندیشه ورزی و حرکت بر مبنای فرهنگ ایرانی و اسلامی، موجبات همدلی بیشتر دانشگاهیان شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: به فرمایش مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، فرهنگ مثل هوا است که بقیه کارها همه برخواسته از آن چیزی است که شما استنشاق کرده اید، اگر چنانچه یک جایی هوای مسمومی تزریق شود، نتیجه ای که در اندام ها دیده خواهد شد تابع آن مسمومیتی است که در این هواست، بنابراین وقت صرف کنید و در بودجه هم برایش پول و فصول قابل توجهی بگذارید تا جهت ارزشی به فرهنگ بدهید.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه اظهار داشت: به نظر بنده شفابخش ترین نسخه در فرهنگ، نسخه دینی است که شما در آن هر آنچه برای سعادت در دنیا و آخرت نیاز دارید می‌بینید، عمل به واجبات، ترک محرمات، نزدیکی به خدا، ایثار و فدارکاری، محبت و دوستی، انضباط و قانون مداری، احسان و نیکوکاری، گذشت و بخشش از جمله مصادیق این فرهنگ است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یکی از مهمترین ابزارها برای استقرار این صفات پسندیده در جامعه و افراد را ابزار هنر دانست و گفت: مهمترین رکن در هنر، هنرمندان هستند و اگر بخواهیم به مقوله فرهنگ که مانند هوا است بپردازیم، باید هنرمندان ما در جامعه تکریم شوند، باید از هنرمند حمایت کرد و از همه مهمتر باید اجازه داد هنرمند نفس بکشد.

موگهی ادامه داد: هنرمندی که در چارچوب های تنگ نظرانه من ایفای نقش کند نمی تواند به وظیفه خود در جامعه بپردازد و می شود هنرمند سفارشی و البته هیچ عملی در این جهان خاکی بدون چارچوب و از هم گسیخته نیز نمی شود، چارچوب همه ما از هنرمند و متولی فرهنگی گرفته تا سازمان های نظارتی و غیره باید قانون باشد نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد.

وی افزود: در خصوص فعالیت های فرهنگی در دانشگاه هم همینطور است، هدف ما در دانشگاه ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی است و به نظر بنده نزدیک ترین راه نیز همان عمل به دستورات دینی منجمله عمل به واجبات، ترک محرمات و برپایی شعائر دینی است.

موگهی خاطرنشان کرد: مگر ما در دانشگاه به تجهیز و توسعه نمازخانه ها نپرداختیم؟ مگر هر سه نوبت در دانشگاه نماز جماعت برپا نمی شود؟ آیا دانشگاه ما سه سال پشت سرهم بعنوان دستگاه برتر نمازی از سوی ستاد اقامه نماز استان معرفی نشد؟ مگر از اربعین و راهپیمایی اربعین توسط ارکان مختلف دانشگاه حمایت نشده است؟ در چه دولتی یادمان مقدس شهدای گمنام دانشگاه مورد بازسازی کلی قرار گرفت؟ آیا در طی چهار سال گذشته هیچ برنامه مذهبی و دینی توسط دانشجویان درخواست شده که با برگزاری آن مخالفت شده باشد؟ تعداد حافظین و قاریان قرآن نسبت به چهار سال پیش بیشتر نشده است؟ تعداد برگزاری محافل انس با قرآن بیشتر نشده است؟

وی ادامه داد: آیا در جشنواره قرآنی وزارت بهداشت مقام سوم را کسب نکردید؟ آیا کانون های فرهنگی مهدویت و همینطور کانون ۲۳ مهاجر در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ مهدوی تشکیل نشد؟ از نهادها و تشکل های مذهبی دانشگاه می‌خواهم بروند و از پیشینیان خود بپرسند که حجم و کیفیت فعالیت های دینی و مذهبی در چه مقطعی به اندازه این چهار سال بوده است؟ اینها آمارسازی نیست اینها فعالیتهای شماست.

موگهی افزود: بسیج دانشجویی بعنوان یک نهاد ارزشی گزارش بدهد که میزان فعالیت هایش در طی چهار سال گذشته نسبت به قبل کاهش یافته است یا افزایش؟ هیات محبان اهل بیت (ع) گزارش بدهد آیا فعالیتشان در طی چهار سال گذشته نسبت به قبل کاهش داشته است یا افزایش؟ ولیکن همانطوری که عرض شد علاوه بر این اصول، ما نیازمند فعالیت های هنری نیز در دانشگاه هستیم؛ نقش ما بعنوان مسئولین فرهنگی و نقش شما دانشجویان بعنوان فعالین هنری در این بین چیست؟

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در جمع پرشور دانشجویان اظهارات خود را ادامه داد و خاطرنشان کرد: البته فعالیت های هنری در دانشگاه قدری با فعالیت در خارج دانشگاه متفاوت است چرا که با قشر فرهیخته دانشجو سروکار داریم و اینان کسانی نیستند که نیاز به قیم و آقا بالاسر داشته باشند.

وی تصریح کرد: دانشجو خود متوجه است که چه کاری در راستای ارتقا فرهنگ است و چه کاری و عملی ضد فرهنگی و یا بهتر بگویم اشاعه فرهنگ بد است. ما نباید دائم به دانشجو بگوئیم اینکار خوب است و اینکار بد است چرا که این عمل، توهین به شعور دانشجو است. در حال حاضر با وسواس زیاد به دانشجویی که متقاضی فعالیت هنری است مجوز تاسیس کانون هنری می دهیم. بعد طی مراحل متعدد و شروع بکار کردن، برای انجام هر برنامه نیز حداقل در دو شورا برنامه بررسی می شود که مثلا آیتم های برنامه چیست؟ مجری کیست؟ کدام هنرمند را میخواهی دعوت کنی و سپس با تاخیر چند هفته ای مجوز صادر می شود و بعد از آن هم بحث نظارت انواع و اقسام دستگاه ها و نهادهای داخل و خارج دانشگاهی را داریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز یادآور شد: ولیکن عقیده شخصی بنده این است که پس از تاسیس کانون، دیگر ما به او کار نداشته باشیم که چه کاری می خواهد انجام دهد. او خودش شاعرش را انتخاب و دعوت میکند، او خودش موسیقی دان مد نظر خودش را دعوت و انتخاب می کند، نقاش، طراح، کارشناس تئاتر و.... را خودش تشخیص می دهد که چه کسانی مناسب فضای فرهنگی دانشگاه است و دعوت می کند ما تا اینجا نباید کاری به کار او داشته باشیم و لیکن وظیفه اصلی ما بعنوان مسئولین فرهنگی دانشگاه بسترسازی، حمایت و نهایتا نظارت است و نه دخالت، بلکه باید بدرستی بر تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری نظارت کنیم و درصورتی که مطابق قوانین و مقررات تخلفی در این زمینه رخ داد، برخورد مناسب آن هم مطابق قوانین و مقررات صورت گیرد.

برخی افرادی که اظهار می کنند ولنگاری فرهنگی و ابتذال در دانشگاه رخ داده است کمی منصفانه تر رفتار کنند، همین امشب علاوه بر این برنامه، اکران فیلم توسط بسیج دانشجویی و دیدار با خانواده شهدا توسط کانون ۲۳ مهاجر در حال برگزاری است و این دانشجو است که می‌تواند انتخاب کند در چه برنامه ای شرکت کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در پایان گفت: بنده همین جا به همه شما عزیزان قول می دهم که تا زمانی که افتخار خدمتگزاری در این حوزه را داشته باشم، صرفا مطابق با قوانین و مقررات با فعالین و فعالیت های فرهنگی و هنری رفتار خواهم کرد و تمامی تلاشم را جهت ایجاد شور و نشاط اجتماعی و فرهنگی در دانشگاه در راستای سیاست های وزارت بهداشت انجام خواهم داد و در راستای حقوق دانشجویان، تسلیم هیچگونه فشار از داخل و خارج دانشگاه نخواهم شدم.

گفتنی است پس از پایان سخنان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، دکتر امیر الهامی استاد ادبیات، نویسنده رادیو پیام و مجری برنامه های ادبی تلویزیون که از مدعوین برنامه شب یلدا بود به ایراد سخن پرداخت که با توجه به استقبال و شور زیبای دانشجویان حاضر در جلسه، سومین چاپ کتاب "نوروز نامه" خود را به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تقدیم کرد.

شعرخوانی حسین جنتی، اجرای موسیقی توسط عماد حنیفه و حسین علیشاپور و اجرای موسیقی پاپ و سنتی توسط دانشجویان گروه موسیقی دانشگاه از دیگر بخش های این برنامه بود.

    
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: انجام 14 مورد عمل جراحی در بیمارستان جدید فوق تخصص کودکان ابوذر اهواز