صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
دوشنبه، 1 بهمن 1397 - 03:29   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 13707صفحه نخست » اخباریکشنبه، 2 اردیبهشت 1397 - 14:09
تهوع در کودکان و شیرخواران

تهوع در کودکان و شیرخواراندکتر امیرکمال حردانی فوق تخصص نوزادان و عضو هیأت علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز در مصاحبه با روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی کودکان ابوذر اهواز گفت: یکی از مشکلات دوره نوزادی و اوایل دوره شیرخوارگی که والدین با آن روبرو می شوند مشکلات ناشی از عدم تحمل تغذیه هست که یکی از نمودهای آن استفراغ می باشد.

وی در ادامه بیان داشت: استفراغ یکی از مسائل شایع دوران شیرخواری می باشد که ممکن است نشانه بیماری و یا کاملا طبیعی باشد. استفراغی که نشانه بیماری نمی باشد با مشورت پزشک و رعایت نکات مربوط به شیردهی صحیح، خود به خود برطرف می گردد که از علل آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلیل اول عدم تکامل دستگاه گوارش در نوزادان نارس است؛ به این صورت که این عدم تکامل باعث می شود شیر پس از ورود به معده به مری برگردد و اگر حجم شیر زیاد باشد وارد فضای دهانی شده و حالت استفراغ را سبب می شود.

دلیل دوم عدم رعایت مراقبت های بعد از شیرخوردن در اطفال می باشد؛ که در طول دوره شیرخواری گاهی منجر به عدم تخلیه هوای موجود در معده کودک شده و در زمان تخلیه هوای درون معده، شیر که یک ماده سیال می باشد به سمت فضای دهانی حرکت می کند و منجر به استفراغ می شود.

دلیل سوم نوع تغذیه شیرخوار است؛ تغذیه نوزادان از مواد مایع سیال (شیر) است که براحتی جا به جا می شوند که در این جابه جایی در اثر فشارهای معده برای تخلیه شدن به جای حرکت به سمت روده به طرف مری بر می گردد و در صورت حجم زیاد وارد فضای دهانی شده و منجر به حالت استفراغ می شود.

علت دیگری که در طول دوره شیرخواری منجر به استفراغ می شود پرخوری اطفال است؛ در شرایطی که مادر به خاطر گریه و بیقراری نوزاد و موارد دیگر به نوزادش بیش از حد نیاز و مداوم شیر می دهد پرخوری اتفاق میافتد.

افزایش مواد تغذیه ای، چه شیر مادر باشد یا شیر خشک باعث می شود که حالت استفراغ در کودک رخ دهد.  

هواخوری در حین شیرخوردن از علل دیگری است که باعث استفراغ در نوزاد می شود؛ گرفتگی بینی نوزاد، استفاده از روش های ناصحیح تغذیه ای، عدم قرار گرفتن صحیح سینه مادر در دهان نوزاد، استفاده از شیشه شیر و شیر خوردن های متقاطع و عدم فرصت کافی برای تغذیه مناسب، مجموع دلایلی هستند که باعث ایجاد هواخوری در نوزاد می شود.

در نتیجه هواخوری، هنگام خروج هوا به عنوان گاز از معده به سمت مری(آروغ)، شیر که یک ماده سیال می باشد همراه آن نیز تخلیه می شود و شانس استفراغ را زیاد می کند. 

فوق تخصص نوزادان اظهار داشت: اینها مجموع عللی هستند که به علل غیر مرضی شناخته می شوند و در کودکان بطور معمول باعث ایجاد استفراغ می شوند.

علل دیگری که به علل مرضی شناخته می شوند بیماری های هستند که یا عملکرد دستگاه گوارش یا عملکرد سایر ارگان های بدن را دچار اختلال می کنند و در نتیجه آن علائم و عوارض گوارشی ایجاد می شود. از جمله بیماری های کلیوی، مغزی، گوارشی و تنفسی منجر به برهم خوردن هماهنگی بین تغذیه و عملکرد سایر ارگان های بدن می شوند و در نهایت علائم تهوع و استفراغ را در بیمار ایجاد می کنند.

دکتر حردانی همچنین اظهار داشت: متناسب با علت، علائم همراه نیز بررسی می شوند. بطور مثال در کودکی که علت استفراغ آن پرخوری می باشد، اگر دفع زیاد اتفاق افتد و در عین حال وزن گیری مناسبی داشته باشد در چنین شرایطی علت حاد و نگران کننده ای وجود ندارد.

وی در بیان چگونگی برخورد با کودک مبتلا به استفراغ مکرر توضیح داد: اگر هر زمان علامتی در بیمار پیش رونده شد و شدت یافت بعنوان علامت خطر محسوب می شود و باید مراقبت های خاص انجام شود.

ابتدا تعداد دفعات استفراغ در کودک بررسی شود (اگر تعداد استفراغ از 1 تا 2 بار به 5 تا 6 بار در روز اتفاق بیافتد بعنوان علامت پیش رونده باید مورد توجه قرار گیرد).

سپس حجم استفراغ در کودک بررسی گردد ( از حجم کم به حجم زیاد تغییر کرده باشد بعنوان علامت خطر و پیش رونده نیاز به توجه ویژه دارد).

همچنین فرم یا حالت استفراغ در کودک مورد بررسی قرار گیرد ( فرم استفراغ قبلا به شکلی بود که از گوشه دهان بچه شیرخوار یا نوزاد سرازیر می شد اما در مراتب بعد استفراغ به حالت پرتاب انجام می شود در این صورت بعنوان یک بیماری و علامت خطر نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه جندی شاپور گفت: گروه دیگری از علائم خطر که باید مورد توجه قرار گیرند نوع علائم همراه می باشد.  

منظور از علائم همراه این است که متناسب با عادت مزاج و عادت تغذیه ای که کودک دارد تغییراتی ایجاد شود و اگر این تغییرات شدید باشند نیاز به توجه ویژه می باشد و اگر خفیف و عادی باشند فقط باید تحت نظر و مورد مشورت پزشک قرار گیرند.  

شدت و نوع علائم همراه بسیار مهم هستند. در صورتی که کودک علاوه بر استفراغ دارای یکی از علائم زیر باشد علامت همراه مهم تر از استفراغ می شود و نشانه یک بیماری جدی است و بلافاصله باید به پزشک مراجعه شود؛ اختلال در عملکرد دستگاه گوارش (شکم متورم و حساس )، تشنج، تنگی نفس، کبودی چهره.  

در مجموع در مواجهه با بیماری که با حالت استفراغ مراجعه می کند ابتدا باید خصوصیات استفراغ از طریق بررسی حجم استفراغ، شدید یا خفیف بودن علائم همراه و وزن گیری نوزاد، انجام شود.

اگر استفراغ شدید و تکرار شونده باشد ولی علائم همراه شدیدی نداشته باشد از طریق بررسی میزان وزن گیری نوزاد می توان به ارزیابی نوع بیماری پرداخت.

میزان وزن گیری نوزاد یکی از مهم ترین و حساسترین علائم همراه می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر حردانی اظهار داشت: اگر در معاینات و شرح حال بیمار علائم شدیدی وجود نداشته باشد، علل اولیه (هواخوری، پرخوری، عدم استفاده از روش های صحیح شیر دادن) به صورت تشدید شده منجر به ایجاد استفراغ در کودک شده است و نگران کننده نیست که در این صورت توصیه می شود موارد زیر با دقت انجام شود:

1- حصول اطمینان از عدم وجود بیماری ها یا مشکلاتی که یکی از علائم آن استفراغ است.

2- اصلاح روش تغذیه ای نوزاد؛ در زمان شیر دادن هواخوری در نوزاد ایجاد نشود در غیر اینصورت باید هواگیری مناسب انجام شود به شکلی که آروغ نوزاد گرفته شود تا خروج هوا تحریک کننده ایجاد استفراغ نشود. یا اینکه مادر به علت بیقراری و گریه مداوم نوزاد، بصورت مکرر اقدام به شیردادن به نوزاد می کند به طوری که در اثر این پرخوری، معده پر می شود و فرصت تخلیه به سمت روده را ندارد در نتیجه حالت استفراغ را ایجاد می کند بنابراین مادر باید در فاصله زمانی بیشتر به کودک خود شیر دهد.  دیگر اینکه مادر همراه شیر خود چیز دیگری از جمله داروی عطاری یا شیرخشک به نوزاد ندهد زیرا تشدید کننده علامت استفراغ می شود.

3- پایش نزدیک به نزدیک کودک؛ علی رغم انجام مراقبت های درمانی و وزن گیری مناسب کودک، بهتر است در فاصله زمانی 1 تا 2 هفته بعد از درمان مجدداً از طریق بررسی تغییر علائم و ادامه روند وزن گیری مناسب، انجام پایش تأکید و توصیه می شود.

اما اگر علائم پیش رونده وجود داشته باشد و اختلال در وزن گیری نیز اتفاق بیافتد نشانه یک بیماری جدی است که باید پیگیری و مداخله پزشکی تا زمان رفع بیماری انجام شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
  سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه: معوقات و مزایای پرسنلی پرداخت شده است
  نشست خبری کارگروه بهداشت درمان و سلامت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز
  تشریح عملکرد 40 ساله دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از زبان رئیس دانشگاه
  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد: کاهش مرگ مادران باردار در خوزستان
  دکتر درستان از راه اندازی و فعالیت رو به گسترش 20 موسسه خیریه بیمارستانی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد
  معاون غذا و دارو دانشگاه بر ضرورت تامین ایمنی و اصلاح الگوی مصرف کالای سلامت تاکید کرد
  همایش نظارت بر درمان قطب جنوب غرب کشور در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد
  معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز: سیاست گذاری نظام آموزشی دانشگاه، مهمترین مسئولیت حوزه معاونت آموزشی است
  طرح ملی غربالگری فشار خون در شهرستان اندیمشک آغاز شد
  معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه: ارتقاء کیفیت در حوزه سلامت نیازمند پژوهش است
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: تشریح عملکرد 40 ساله دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از زبان رئیس دانشگاه