صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
شنبه، 31 فروردین 1398 - 18:45   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 14044صفحه نخست » اخبار معاونت هاشنبه، 2 تیر 1397 - 12:45
بیماریهای مشترک انسان و دام کدامند؟

بیماریهای مشترک انسان و دام کدامند؟به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، مهندس همایون امیری مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماری های مشترک بین انسان و دام بیماری هایی هستند که عاملِ بیماری در درجه اول ،در حیوان ایجادِ بیماری کرده و  انسان به طور اتفاقی در معرض ابتلا به آن قرار می گیرد.


امیری افزود: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از میان 1709 عامل بیماری زا 832 عامل از حیوانات به انسان منتقل می شوند.


مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان مانند: سالک، کیست هیداتیک، تب مالت، هاری و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  و...یکی از مشکلات اصلی و عمده بهداشتی ایران هستند که سالهاست به صورت یک معضل، منابع انسانی و مالی کشور را به خود اختصاص داده و گاهی در استانهای مختلف به صورت بحران جدی و در قالب بیماریهای نوپدید و باز پدید خود را آشکار  می سازند.

 

وی گفت:  در ادامه نگاهی داریم به مهمترین بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان و راههای انتقال و پیگیری از ابتلا به این بیماریها.


 سالک:

سالک بیماری پوستی ( طولانی مدت ، بدون دردو تب ) قابل انتقال بین انسان و تعدادی از حیوانات و جوندگان ( مثل موش صحرایی ) و سگ میباشدعامل بیماری ،انگل بسیار کوچک تک سلولی می باشد که در زخمهای پوستی ناشی از این بیماری وجود دارد.


راه های انتقال:

 سالک از طریق نیش پشه خاکی به انسان و حیوانات منتقل می شود. هنگام خون خواری پشه از زخمهای سالک در انسان ،جوندگان یا سگ ،انگل به داخل بدن پشه خاکی وارد شده و با نیش پشه آلوده بیماری به انسان منتقل می شود.


راه های پیشگیری :

درمان کامل بیماران، پوشاندن زخم سالک با گاز استریل ، جلوگیری از گزش پشه خاکی با استفاده از لباس مناسب ، نصب توری در و پنجره ، خودداری از انباشتن هر گونه مواد زائد و کودهای حیوانی داخل یا خارج ازمنازل و جمع آوری و دفع صحیح زباله، مرمت و ترمیم حفره ها و شکاف دیوارها ، تخریب ، صاف و مسطح کردن  اماکن مخروبه، مبارزه با جوندگان از طریق صاف کردن  پستی و بلندیها و لانه کوبی و طعمه گذاری و  معدوم ساختن سگهای ولگرد.

 

کیست هیداتیک:

یک بیماری انگلی است که انسان و دام در اثر خوردن تخم نوعی انگل که در مدفوع سگ بیمار وجود دارد بدان مبتلا می شوند کیست هیداتیک کیسه های آبکی است که حاوی مرحله نوزادی انگل بوده و امکان ایجاد آن در اعضای مختلف بدن وجود دارد.

 

 راه های انتقال:

ازطریق دست آلوده به مدفوع سگ، خوردن آب و مواد غذایی که بوسیله مدفوع حیوان بیمار آلوده شده است.

 

راه های پیشگیری :

کم کردن تماس انسان با سگها و درمان سگهای آلوده، رعایت موازین بهداشتی از جمله شستشوی کامل سبزیجا ، جلوگیری از تغذیه سگ از امعاء و احشاء دام و ذبح دام در کشتارگاههای بهداشتی.


تب مالت:

تب مالت عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ باکتریایی‌ که‌ از گاوها، خوک‌ها، بزهای‌ آلوده‌ و عفونی‌ شده‌ به‌ انسان‌ انتقال‌ می‌یابد . این‌ عفونت‌ باکتریایی‌ اعضای‌ خون‌ساز بدن‌، از جمله‌ مغز استخوان‌، گره‌های‌ لنفاوی‌، کبد و طحال‌ را تحت تاثیر قرار می دهد .  
در نوع‌ حاد، علایم‌ شامل: تب‌ متناوب‌، تعریق‌، خستگی‌ قابل‌ توجه‌ ،درد به‌ هنگام‌ لمس‌ ستون‌ فقرات‌،سردرد، بزرگ‌ شدن‌ گره‌های‌ لنفاوی‌ ودر نوع‌ مزمن‌علایم ‌نظیر : خستگی‌، درد عضلانی‌ ،کمردرد، یبوست‌،کاهش‌ وزن‌، افسردگی‌، ناتوانی‌ جنسی‌ و ندرتاً بروز آبسه‌ در تخمدان‌ها، کلیه‌ها، و مغز میباشد.

 

راه های انتقال:

تماس مستقیم با بافتهای حیوانی آلوده نظیر خون، ترشحات واژن و ترشحات جنین سقط شده ، مصرف شیر خام و فرآورده های لبنی آلوده خصوصا پنیر ،خامه و سرشیر و انتقال تنفسی از طریق استنشاق هوای آلوده آغل، اصطبل و آزمایشگاه.


راه های پیشگیری :

شناسایی و کشتار دامهای آلوده ، واکسیناسیون دامهای واجد شرایط، رعایت اصول بهداشتی در هنگام برخورد با دام و بافتهای حیوانی آلوده، خودداری از مصرف شیر خام و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه.

 

هاری:

بیماری ویروسی خطرناک و کشنده ای که دراثر گازگرفتگی یا خراش توسط حیوانات وحشی و اهلی و گاهی جوندگان ایجاد میشود.
عامل بیماری: ویروسی است عصب دوست


راه های انتقال:

گازگرفتگی توسط حیوان هار و از راه پوست ( خراشهای پوستی ) از طریق لیسیدن مخاط لب ،چشم و بینی انسان توسط حیوان هار، پیوند عضو از انسان مبتلا به هاری، وسایل آلوده به ویروسهاری .


راه های پیشگیری :

خودداری از نگهداری سگ و گربه در منزل و در صورت نگهداری قلاده زن و واکسیناسیون آنها علیه هاری – جلوگیری از تردد سگهای بلاصاحب در معابر عمومی – جلوگیری از نزدیک شدن کودکان به سگهای ولگرد – اتلاف سگهای ولگرد – جمع آوری و دفن بهداشتی زباله – ایمن سازی و واکسیناسیون افراد در معرض خطر ، توجه خاص به گاز گرفتگی حیوانات ( هر چند جزئی و بصورت خراش باشد ) وشستشوی زخم با آب و صابون به مدت 10 تا 15 دقیقه و مراجعه به واحدهای مبارزه با هاری مرکز بهداشت  ( مکان این واحدها را ازنزدیکترین محل بهداشتی درمانی شهرستان خود بپرسید و بدانید . )در هر ساعت شبانه روز جهت انجام واکسیناسیون .

 

تب خونریزی دهنده کریمه  کنگو: CCHF 
بیماری ویروسی خطرناک واگیر دار و گاهی برای انسان کشنده است که با تب و خونریزی همراه است و چون برای اولین بار در کشور کنگو (واقع در آفریقا) و شبه جزیره کریمه (واقع در اوکراین) توصیف شده است. بنام تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نامیده می شود. با وجودی که بیماری مخصوص حیوانات ( از جمله گاو – گوسفند – بز – خرگوش و پرندگان ) می باشد ولی موارد تک گیر وهمه گیریهای ناگهانی این بیماریها در انسانها نیز اتفاق می افتد.

راه های انتقال:

گزش کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست – تماس پوست با لاشه، خون یا ترشحات حیوان آلوده – تماس با خون یا ترشحات بدن انسانهای بیمار.

 

 راه های پیشگیری :

شناسائی و درمان کامل بیماران – جداسازی دام از محل زندگی انسانها – پرهیز از تماس دست و بدن با بافتهای آلوده انسان و حیوانات مبتلا – استفاده از وسایل حفاظتی در صورت دست زدن (استفاده از دستکش)و جلوگیری از گزش کنه – جلوگیری از نقل و انتقال حیوانات مبتلا و قاچاق دام – بهسازی محل نگهداری دام – جلوگیری از کشتار غیر مجاز دام – از بین بردن کنه ها از طریق سم پاشی و ایجاد حمام ضد کنه – عدم استفاده از وسایط نقلیه شخصی جهت جابجائی دام و متعلقات آن ( پوست – پشم و کله پاچه تمیز نشده ) خودداری از کشتار دام به عنوان نذر و قربانی در داخل مغازه و معابر عمومی.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: امدادرسانی به مردم مناطق سیل زده با همکاری تمامی سازمانها صورت گرفته است
  معاون درمان وزارت بهداشت: مردم از ارائه خدمات بهداشتی درمانی رضایت کامل داشتند
  نشست دکتر خلیلی با مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان سوسنگرد و هویزه در راستای نحوه توزیع اقلام اهدایی دانشگاه ایران به مناطق سیل زده
  تشریح اهم اقدامات بهداشتی در مانی شهرستان باوی در مناطق سیل زده
  ارائه خدمات درمانی به بیش از ۵۰۰۰ نفر از ابتدای وقوع سیل تا کنون/لزوم برنامه ریزی دولت برای جبران خسارات
  تجلیل از کارکنان آزمایشگاه بیمارستان شهید طباطبایی باغملک
  جشن بزرگ نیمه شعبان در بیمارستان شهید بقایی2 / تصویر
  تأمین کسری بودجه تغذیه دانشگاه‌ها، موضوع مورد بحث اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها
  اعزام اکیپ بهداشت محیط به اقامتگاه های اضطراری تحت پوشش مرکز بهداشت شرق اهواز
  پیام تبریک رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز به مناسبت روز علوم آزمایشگاهی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: توصیه های رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در خصوص اقدامات ایمنی بعد از وقوع سیل