صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
سه شنبه، 3 اردیبهشت 1398 - 02:36   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 14172صفحه نخست » خبر ویژهشنبه، 30 تیر 1397 - 20:48
برگزاری نشست کارگروه سلامت و رفاه اجتماعی خوزستان در دانشگاه علوم پزشکی اهواز

برگزاری نشست کارگروه سلامت و رفاه اجتماعی خوزستان در دانشگاه علوم پزشکی اهوازبه گزارش وب‌دا خوزستان، شنبه 30 تیرماه 1397 نشست کارگروه سلامت و رفاه اجتماعی استان خوزستان با حضور دکتر حمید پور اصغری رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دکتر علی‌حسین حسین زاده معاون سیاسی‌ اجتماعی استانداری خوزستان، دکتر ایرج نظری رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دکتر محمد‌جواد کبیر مشاور امور سلامت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، مهندس وحدت معاون اداری استخدامی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، حجت الاسلام والمسلمین سید محسن شفیعی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان، جمعی از مدیران کل جمعیت هلال احمر، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان تامین اجتماعی، سازمان انتقال خون و بیمه سلامت استان و روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی خوزستان در محل سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

دکتر پور اصغری در حاشیه این نشست گفت: هدف از سفر به استان خوزستان بررسی بخش‌های مختلف از جمله حوزه سلامت بوده است که در همین راستا تا کنون از بیمارستان‌های در حال ساخت و یا قدیمی آبادان بازدید شده است.

وی ادامه داد: طبق صحبت‌های انجام شده با مسئولین، قرار شد در قسمت‌هایی که کمبود، کسری و یا خلایی برای پیشرفت فیزیکی بیمارستان‌ها وجود دارد، تمهیداتی اندیشیده شود تا هر چه زودتر، خلا و نقص در این قسمت برطرف شده و روند پیشرفت کار تسریع گردد.

رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور افزود: تسریع در روند ساخت بیمارستان‌هایی که پیشرفت فیزیکی خوبی داشته‌اند می‌تواند بخشی از فاصله بی عدالتی‌های موجود در این حوزه را تا حدودی کاهش داده و در نتیجه به ارتقای کیفیت و دسترسی مردم به خدمات مطلوب کمک کند.

پور اصغری خاطرنشان کرد: طبق قوانین قطعا کسانی که در مواقعی غیر از شیفت کاری خود به ارائه خدمات مشغول باشند، بایستی مشمول دریافت اضافه کار و یا دریافت‌های مازاد قرار بگیرند که در این خصوص بایستی کارشناسان در بخش امور استخدامی سازمان نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

وی تصریح کرد: برای پاداش پایان خدمت بازنشستگان در سال 97 در دو بخش آموزش و پرورش و دانشگاهیان، اعتباری در نظر گرفته شده است که در صورت ابلاغ نهایی، این پرداختی انجام خواهد شد.

رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور یادآور شد: سعی بر این است که پروژه‌های نیمه تمام و عقب ماندگی‌های موجود با استفاده از ظرفیت‌های موجود و ردیف‌های در اختیار تا حدودی برطرف گردد و در صورت باقی ماندن مواردی دیگر، حتما در بودجه سال‌های آتی لحاظ شود.

دکتر نظری رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در بخش دیگری از نشست گفت: استان خوزستان دارای 5 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی می‌باشد که جمعیت آن حدود 5 میلیون نفر بوده و تقریبا 8/5% از کل جمعیت کشور و عددی معادل 4% از کل مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.

وی به چالش‌های اولیه موجود در این استان اشاره کرد و افزود: دمای هوای بالا، هزینه‌های زیاد زندگی و اصطلاک آنچنانی، ترافیک و رفت و آمدهای مکرر بخاطر وجود صنایع سنگین از قبیل پتروشیمی و نفت و وجود مناطق جنگی و غیره، بخشی از چالش‌های اولیه موجود در این استان می‌باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به یک ویژگی منحصر به فرد در استان خوزستان اشاره کرد و تصریح کرد: وجود بیمارستان‌های دولتی متنوع غیردانشگاهی در استان که 38% از تخت‌های بستری را به خود اختصاص داده‌اند، از امتیازهای این استان می‌باشد، اما باید در نظر داشت که متاسفانه این بیمارستان‌ها نظیر بیمارستان‌های نفت، نیروهای مسلح و تامین اجتماعی برای استفاده عمومی نیستند و فقط به گروه خاصی خدمات درمانی را ارائه می‌دهند که بایستی در این خصوص تجدید نظر شود و همه مردم زیر سایه چتر حمایتی این بیمارستان‌ها قرار بگیرند.

نظری به بخش دیگری از چالش‌های موجود در استان اشاره کرد و گفت: کسری‌های اعتباری جاری مبلغ بسیار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین وجود دیون مرخصی مناطق محروم از دیگر چالش‌ها می‌باشد که مرتبا احکام اجرایی صادر می‌شود که بایستی طلب افراد پرداخت شود؛ لازم به ذکر است که دیون پاداش پایان خدمت بازنشستگان نیز از دیگر چالش‌ها به حساب می‌آید.

وی به چالش‌های موجود در منابع فیزیکی و تملک دارایی دانشگاه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: پس از انقلاب در شهر اهواز بیمارستانی ساخته نشده است و تنها بیمارستان امام خمینی (ره) پس از انقلاب افتتاح شده است که آنهم بخاطر بازه 30 ساله از زمان کلنگ‌زنی تا افتتاح یعنی از دهه 50 تا 80، بصورت کاملا مستهلک به بهره‌برداری رسید.

نظری ادامه داد: بیمارستان گلستان اهواز از سال 1347 افتتاح شده است و بسیار فرسوده می‌باشد؛ بیمارستان رازی اهواز در سال 1317 با تاسیس راه‌آهن فعال شد که هر ستون آن حدود 2 متر عرض دارد و از اسکلت خشت و گل برخوردار می‌باشد؛ بیمارستان سلامت اهواز در ابتدا به عنوان ساختمان مرغداری ساخته شد و سپس به بیمارستان تبدیل شد؛ بیمارستان شفا برای ارائه خدمات به سالمندان و ناتوانان قبل از انقلاب ساخته شد و فرسوده می‌باشد؛ بیمارستان کودکان قبل از انقلاب به عنوان هتل اهواز مورد استفاده قرار می‌گرفت و در زمان جنگ نیز در اختیار مجروحین بود؛ بیمارستان سوانح سوختگی طالقانی که به کل استان خدمات سوختگی ارائه می‌دهد، در ابتدا به عنوان یک مرکز بازتوانی هلال احمر بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز یادآور شد: تنها بیمارستان ساخته شده پس از انقلاب، بیمارستان سینا می‌باشد که البته هنوز عقب‌ماندگی‌هایی نیز دارد.

نظری افزود: البته با همه این کاستی‌ها، فعالیت‌ها و بازسازی‌های خیلی خوبی نیز صورت گرفته است و حداقل هایی برای ارائه خدمات مطلوب به مردم آماده شده است اما همچنان کمبود و کاستی وجود دارد که باید بیش از پیش در مسیر آماده‌سازی شرایط مطلوب برای مردم گام برداشت.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت شهرستان‌ها از اهواز بدتر می‌باشد و باید توجه داشت که در بخش بهداشتی نیز همانند بخش درمانی، با مشکلات متعددی مواجه هستیم.

نظری بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حدود 18 هزار پرسنل دارد که 60% از آنها کسانی هستند که مزایایشان از منابعی غیر از منابع جاری دانشگاه تامین می‌شود و بار زیادی را بر دوش دانشگاه می‌گذارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه در مجموعه استان خوزستان نسبت پرستار به تخت نگران کننده است، تصریح کرد: نسبت پرستار به تخت در کل کشور حدود 1/2 تا 1/4 می‌باشد، در حالی که در استان خوزستان حدود 0/5 پرستار به ازای هر یک تخت بستری وجود دارد و باید در نظر داشت که این شاخص به عنوان یکی از شاخص‌های مهم ارائه خدمات درمانی به مردم مطرح می‌باشد.

نظری در پایان با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حدود دو سوم از جمعیت استان را تحت پوشش خدمات خود قرار می‌دهد و این در حالی است که از نظر خدمات، بیش از دو سوم را حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد: مطالبات دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر حدود 500 میلیارد تومان می‌باشد که اگر حداقل مطالبات سال 96 تسویه حساب شود، بخش بزرگی از مشکلات دانشگاه مرتفع خواهد شد.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: نشست هم اندیشی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با وزیر بهداشت در خصوص بررسی شرایط بحران