صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
جمعه، 28 تیر 1398 - 14:28   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 14451صفحه نخست » اخبار فرهنگ سلامتشنبه، 31 شهریور 1397 - 15:07
علائم حملات ریسه رفتن در کودکان از زبان دکتر نصیری

علائم حملات ریسه رفتن در کودکان از زبان دکتر نصیریدکتر شهرام نصیری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، عضو هیأت علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز طی مصاحبه با روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی کودکان ابوذر، در خصوص حملات ریسه رفتن کودکان، گفت: حملات ریسه رفتن وقایع غیرتشنجی و خوش خیم در کودکان هستند، ولی باعث نگرانی و وحشت والدین می شوند.

وی در ادامه ضمن بیان این مطلب که بکار بردن واژه Breath Holding اشتباه است، افزود: بسیار مهم است که این حملات از وقابع تشنجی افتراق داده شوند تا از تجویز نامناسب و بی مورد داروهای ضدتشنجی پرهیز شود. در ریسه رفتن، کودک بطور خودآگاهانه نفس خود را در حالت دم نگه نمی دارد، این حملات عملاً در طی بازدم اتفاق می افتند و غیرعمدی و ناخودآگاهانه هستند.

 

دکتر نصیری درخصوص سن شروع حملات ریسه رفتن که یکی از شایعترین حملات تقلیدکننده وقایع تشنجی در کودکان کم سن است، اذعان داشت:سن معمول شروع حملات در 6 تا 18 ماهگی است ولی در اولین هفته های زندگی هم ممکن است شروع شود.کمتر از 10درصد کودکان حملاتشان بعد از سن 2 سالگی شروع می شوند.

 

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور درخصوص تعداد دفعات حملات ریسه رفتن و اینکه این حملات ممکن است از چند بار در روز تا 1 بار در سال اتفاق بیافتد، اظهار داشت: این حملات غالباً در زمان شروع، به فاصله چند هفته تا چندماه اتفاق می افتند و به تدریج افزایش یافته و در سال دوم زندگی به چند بار در روز می رسند.

 

این فوق تخصص نورولوژی کودکان در مورد تقسیم بندی حملات ریسه رفتن که به رنگ صورت کودک در حین حمله بستگی دارد،گفت: این حملات شامل سه نوع  سیانوتیک  Cyanoti و رنگ پریده  Pallid  و مخلوط  Mixed  می شود.

 

وی در بخش دیگری به تعریف هر یک از حملات و علائم آنها پرداخت و گفت:حملات سیانوتیک ریسه رفتن معمولاً به دنبال محرک های عاطفی مثل عصبانیت یا محرومیت بعد از ناراحت شدن از چیزی مثل اینکه کودک ذذچیزی را بخواهد و به او داده نشود یا کاری را بخواهد انجام دهد و والدین یا خواهر- برادرها مانع آن شوند شروع به گریه می کند. معمولاً کمتر ار 15 ثانیه- سپس ساکت می شود و نفس خود را در حالت بازدم نگه می دارد، بعد سیانوز (سیاه) می شود.

معمولاً در عرض یک دقیقه کودک یک نفس عمیق صدادار می کشد سپس تنفس ها عادی می شوند و کودک هوشیار می گردد.نوع دیگر از این حملات معمولاً با ترس یا درد ناگهانی ایجاد می شوند. افتادن کودک روی زمین و یک ضربه خفیف به سر به طور شایع شروع کننده حمله است.کودک به دنبال ترس یا ضربه خفیف به سر به گریه میافتد که کوتاه است، سپس ساکت می شود، در این هنگام هوشیاری کاهش و کودک رنگ پریده می شود، سستی و عرق سرد با تظاهرات شایع همراه می باشد.

وی در ادامه یادآور شد: در نوعی دیگر از این حملات، در کمتر از یک دقیقه کودک هوشیاری خود را بدست می آورد ولی ممکن است بعد از حمله برای چند ساعت بخوابد.

 

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بیمارستان ابوذر در مورد اینکه حملات ریسه رفتن تا چه سنی ادامه دارد، اظهار داشت: حملات ریسه رفتن به طور عموم در سال دوم زندگی کاهش یافته و تا سن 4 سالگی 50 درصد کودکان بهبود می یابند. تا سن 7 یا 8 سالگی نیز تقریباً همه کودکان بهبود می یابند .30درصد از کودکانی که در سنین پائین حملات ریسه رفتن داشته باشند در سنین بالاتر و نوجوانی به حملات سنکوپ دچار خواهند شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خصوص عوارض این حملات اذعان داشت: عوارض جدی و خطرناک حملات ریسه رفتن بسیار نادر هستند. در موارد شدید حملات ریسه رفتن، گزارشاتی از ایست قلبی و مرگ، احتمالاً به دلیل آسپیراسیون یا اختلالات ساختاری سیستم تنفسی یا عوارض درمانی وجود دارد، ولی در کل بسیار نادر هستند و معمولاً حملات پایان خوبی دارند.

 

نصیری با اشاره به این نکته که در تشخیص علت این عارضه،Sequence Of Event (توالی اتفاقات) بسیار مهم است و با تأکید بر پرسیدن عوامل تحریک کننده در زمان معاینه بیان داشت: دیدن ویدیوی حمله می تواند در تشخیص بسیار کمک کننده باشد، از این رو به والدین توصیه نمود هنگام مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب کودکان حتماً یک ویدیو کامل از یکی از حملات، از زمان شروع تا پایان حمله، که با دوربین تلفن همراه یا دوربین دیگری گرفته شده است، همراه خود داشته باشند.

وی در خصوص تشخیص این عارضه و نیاز به انجام آزمایش یا اقدام درمانی خاصی ، توضیح داد: معمولاً آزمایش خاصی نیاز نیست ولی در شرایطی که حرکات تشنجی (دست و پا زدن) طولانی باشد یا توصیف علائم بالینی حمله کامل نباشد و نیز امکان رد یا تأئید تشنج به طور یقین وجود نداشته باشد، انجام آزمایشی به منظور تشخیص اختلال در فعالیت الکتریکی مغز (نوار مغزی- EEG) برای بررسی احتمال تشنج در این کودکان ضرورت دارد.همچنین از آنجا که یکی از تشخیص افتراقی های مهم حملات ریسه رفتن، سندرم QT طولانی است، بنابراین ضرورت دارد حداقل یک تست قلب (نوار قلب- ECG) از تمام این بیماران گرفته شود.

این فوق تخصص نفرولوژی کودکان خاطر نشان کرد: پاتوفیزیولوژی در حملات ریسه رفتن از نوع رنگ پریده احتمالاً کاهش خون رسانی به مغز به دلیل افزایش فعالیت عصب واگ است که باعث تحریک پاراسمپاتیک و کاهش ضربان قلب می شود.

وی با اشاره به نقش وراثت در این خصوص بیان داشت: با توجه به اینکه سابقه فامیلی مثبت از حملات ریسه رفتن در این بیماران 23 درصد تا 28 درصد موارد است احتمال نفوذ ژنتیکی وجود دارد. نسبت جنس مذکر به مؤنث  است و ریسک انتقال از والدین به فرزندان به نسبت مساوی می باشد. الگوی وراثتی کاملاً مشخص نیست ولی شاید اتوزوم غالب باشد.

 

دکتر شهرام نصیری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، عضو هیأت علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز درخصوص درمان حملات ریسه رفتن در کودکان، گفت: مهمترین موضوع در درمان حملات ریسه رفتن، دادن اطمینان به والدین مبنی بر خوش خیم بودن طبیعت حملات است.  

وی همچنین افزود: متذکر شدن این نکته به والدین مهم است که حملات ریسه رفتن منجر به اختلال تکاملی و شناختی در کودک نمی شوند و به تشنج منجر نمی گردند. از این رو یکی از عوامل مهم در درمان ریسه رفتن در کودک دادن قطره آهن خوراکی است. بعضی از تحقیقات نشان داده است که در این کودکان، حتی آنهایی که دچار کم خونی فقر آهن نیستند، دادن آهن خوراکی به آنها وضعیت بیماری شان را بهتر می کند.

نصیری با اشاره به انواع تشنج ها اذعان داشت: حرکات تشنجی (convulsive) که در طول ریسه رفتن در کودک دیده می شود، تشنج های رفلکسی آنوکسیک (Reflex Anoxic Seizure) هستند و تشنج واقعی برخاسته از قشر مغز نمی باشند و نیاز به درمان ضدتشنجی نیز ندارند. در برخی موارد گزارشاتی مبنی بر وجود حملات تشنجی و حتی تشنج های طولانی (status epilepticus) به دنبال حملات ریسه طولانی وجود دارد که در صورت ایجاد شک و شبهه به این موارد می بایست نوار مغزی (EEG) گرفته شود و در صورت اثبات تشنج، باید داروی ضدتشنج تجویز گردد.

وی این نکته را مورد توجه قرار داد که در چنین مواردی، تجویز داروی ضدتشنج، منجر به قطع تشنج می شود و ممکن است تأثیری در درمان حملات ریسه رفتن کودک نداشته باشد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان عامل دیگر در درمان ریسه رفتن کودک استفاده از شربت پیراستام است که از نظر ساختاری شبیه GAMA (گاما آمینوبوتیریک اسید) می باشد و در بعضی مطالعات علمی مفید ارزیابی شده است. و دوز آن 100- 50  (میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کودک در روز) است. 

 

دکتر نصیری در معرفی دیگر داروها گفت: داروی لوتیراستام از نظر ساختاری شبیه به داروی پیراستام است. داروی دیگر فلوکشین می باشد که در بعضی منابع مؤثر ارزیابی شده است و داروهایی مثل گلیکوپیرولات و تئوفیلین در بعضی مطالعات برای درمان ریسه رنگ پریده (Pallid B.H) مفید گزارش شده اند.

این عضو  هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حفظ خونسردی جهت غلبه بر ترس و اضطراب را یکی از مهمترین اقداماتی دانست که والدین باید در هنگام ریسه رفتن کودک انجام دهند.

 

وی ضمن بیان این مطلب که در هنگام حمله ریسه رفتن، والدین باید از بلند کردن کودک خودداری کنند، اذعان داشت: در هنگامی که کودک دچار این قبیل حملات می شود باید ابتدا کودک را در حالت درازکش به سمت پهلو قرار داد و از انجام احیای قلبی – ریوی و دادن (تنفس مصنوعی) و اعمال غیرحرفه ای جداً خودداری کرد،

نصیری در ادامه تاکید کرددر صورتی که کودک بیش از یک دقیقه نفس نکشد یا اینکه اختلال هوشیاری پس از حمله بیش از یک دقیقه طول بکشد.بلافاصله باید کودک رابه اولین مرکز درمانی رساند.

در پایان دکتر نصیری فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بیمارستان ابوذر برای پیشگیری از حملات ریسه رفتن در کودکان، توجه والدین را به این موضوع مهم معطوف داشته است که علی رغم اینکه عصبانیت، ترس و محرومیت از خواسته های کودک باعث شروع حملات ریسه رفتن می شود اما نباید جنبه های تربیتی را فراموش کرد و توصیه می شود با کودک رفتار عادی همانند دیگر کودکان داشته باشند و تعالیم تربیتی را به موقع و به اندازه لازم اعمال نمایند و تسلیم تمام خواسته های کودک نشوند.        

 
 
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: تشکیل دومین جلسه ستاد توزیع دارو در معاونت غذا و دارو دانشگاه