صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
سه شنبه، 4 تیر 1398 - 06:30   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 14657صفحه نخست » اخبار معاونت هادوشنبه، 30 مهر 1397 - 14:00
چرا سلامت زنان ؟ (چرا رویکرد جنسیت محور به سلامت ؟)

چرا سلامت زنان ؟ (چرا رویکرد جنسیت محور به سلامت ؟)گذر جمعیتی و گذر اپید میو لوژیک و تغییرسیمای سلامت و بیماری و عوامل خطربیماری در عصر حاضر که به دلایل متفاوتی اتفاق افتاده است، نیازهای سلامت را تغییر داده و پاسخگویی به این نیازهای دائما در حال تغییر را به یکی از چالشهای مهم نظام سلامت در همه جوامع تبدیل کرده است این امر چه در تعریف گروههای پرخطر برای دریافت خدمات سلامتی و چه ابعاد مختلف سلامت مشهود است و به عبارت دیگر نگرش و رویکرد نوینی را برای حل معضلات سلامت پیش روی سیاست گذاران قرار داده است .


یکی از گروههای سنی مهم در این تغییر رویکرد نظام سلامت ، گروه سنی میانسالان است . این گروه یک سوم جمعیت کشور ما را تشکیل می دهد  وبطور روز افزونی جمعیت آنان در حال افزایش است .میانسالان یا به عبارت دیگر والدین محور سلامت خانواده هستند و مرگ ومیر  و ناتوانی ایشان همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.خطرات تهدید کننده سلامتی این گروه بر سلامت سایر گروههای سنی در خانواده نیز موثر است.


 رفتارها و عوامل خطر در مردان و زنان تفاوتهایی دارد. در حالی که استعمال دخانیات و سوء مصرف الکل و مواد، رفتارهای مخاطره آمیز در رانندگی و رفتارهای شغلی مخاطره آمیز در مردان اهمیت زیادی دارد، می بینیم که زنان به علت فعالیت بدنی ناکافی و زندگی بدون تحرک در معرض خطر بسیاری از بیماریها هستند. زنان کم تحرک کشور ما دو برابر مردان بوده و لازم است شرایط خانوادگی و اجتماعی برای آنان فراهم شود تا این عامل خطر بسیار مهم و مرگ آفرین و ناتوان کننده از زندگی زنان جامعه ما رخت بربندد.


علل اصلی مرگ و میر نیز در مردان و زنان تفاوت دارد. اگر مردان بیشتری از سوانح و حوادث و قتل تلف می شوند، همه عوامل خطر و زمینه ای مانند  سرطان پستان، دیابت، فشار خون و چاقی و مرگ ناشی از آنها در زنان بیداد می کند و هیچ چیز به اندازه تغذیه صحیح و فعالیت جسمانی نمی تواند به پیشگیری از این بیماریهای مرگ آور کمک کند.


علل ناتوانیها و کیفیت پایین زندگی نیز در زنان متفاوت است. در زنان بار بیماریهای اعصاب و روان بخصوص افسردگی، بیماریهای اسکلتی عضلانی بویژه پوکی استخوان و کمردرد و آرتروز،کم خونی و یائسگی، همچنین مشکلات سلامت جنسی و باروری، بارداریهای پرخطر، زایمان غیر ایمن، سرطانهای زنان مهمترین علل بار ناشی از بیماری را ایجاد می کند.


وقتی این موضوع را نیز در نظر بگیریم که عوامل اجتماعی موثر بر سلامت از جمله کنترل منابع در دسترس، حمایت و حفاظت متفاوت آنان در مقابل خشونت خانگی و اجتماعی، تفاوت شغل (انتخاب، درآمد، شرایط شغلی)، دسترسی متفاوت به مراقبت، آموزش و خدمات سلامت نیز در زنان با محدودیتهای بسیار مواجه بوده و مخاطرات بیشتری در این زمینه ها ، زنان را تهدید می کند، متوجه خواهیم شد که پرداختن به موضوع سلامت زنان غیر قابل گذشت بوده و تمامی مسئولین و دست اندرکاران در کنار همه برنامه هایی که برای ارتقای زندگی زنان جامعه اجرا می کنند، لازم است مسئله سلامت زنان را نیز در مرکز توجه خود قرار دهند.


به این معنی که عوامل بیولوژیک و ویژگیهای جنسیتی فیزیولوژیک در شرایط اجتماعی و شغلی مواجهات و مخاطرات سلامتی و در نتیجه در نوع بیماریها و علل ناتوانی و مرگ و میر موثر است، به نحوی که گاه تفکیک موارد از یکدیگر آسان نیست. همه عوامل فوق دست به دست هم داده و شاخصها و مشخصه های کلی  متفاوت سلامت  را برای زنان رقم می زنند. با توجه به موارد پیشگفت، رویکرد جنسیت محور در برنامه ریزی دفتر سلامت جمعیت و خانواده  سبب شده است هفته ملی سلامت بانوان ایران طراحی و اجرا گردد.


جمع آوری و تنظیم : پروین احمدی نورالدین وند
رئیس گروه سالمندان و میانسالان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: آزمون دکتری تخصصی Ph.D رشته های علوم پایه پزشکی بهداشت و تخصصی و داروسازی