صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
شنبه، 31 فروردین 1398 - 18:51   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 15126صفحه نخست » اخبار معاونت هایکشنبه، 30 دی 1397 - 16:11
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه: ارتقاء کیفیت در حوزه سلامت نیازمند پژوهش است

 معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه: ارتقاء کیفیت در حوزه سلامت نیازمند پژوهش است به گزارش وب‌دا خوزستان، یکشنبه 30 دی ماه 97 نشست خبری کارگروه بهداشت درمان و سلامت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با موضوع تشریح دستاوردهای 40 ساله دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نشست خبری هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با شعار "افتخار به گذشته- امید به آینده" با حضور هیئت رئیسه دانشگاه و جمع کثیری از اصحاب رسانه و خبرنگاراندر سالن اجتماعات ریاست دانشگاه برگزار شد.

 

طی این نشست دکتر محمد بدوی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در ابتدا ضمن تسلیت ایام فاطمیه در اشاره به اهمیت امر پزوهش در جامعه گفت: رسانه ها و خبرنگاران نقش مهمی در ارتقای سواد سلامت و همچنین ارتقاء دیگر زمینه ها خواهند داشت و می توانند ارتباط خوبی بین مراکز علمی جامعه باشند.

وی در ادامه جامعه را در حال تحول برشمرد و گفت: نسل به نسل انتظارات، مشکلات و نیازهای متعددی وجود دارد دانشگاه نیز باید به روز بوده و نیازهای جامعه را شناسایی و به طور مرتب عمل کند

بدوی تصریح کرد: دانشگاه های علوم پزشک جندی شاپور در زمینه های متعدد و متنوع فعالیتهای چشمگیری داشته است که یکی از این موارد آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز جامعه است در زمینه های درمان، بهداشت و در حوزه غذا و دارو و برای تمام این فعالیت ها پژوهش جزء لاینفک این فعالیتها است

 وی افزود:برنامه های اجرایی و فعالیت ها برای ارتقای کیفیت سلامت نیازمند پژوهش است. تربیت نیروهای متخصص انسانی هم برای رفع نیازهای امروز جامعه و هم برای تربیت نسل متخصص آینده که انضمام امور را به دست گیرند و در مقاطع و مهارتهای مختلف نیازمند تربیت نیروی انسانی کارآمد است که آشنا به نیازهای جامعه و مسلط بر زمینه علم و تجربه است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در ادامه یاد آور شد: با توجه به خدمات پزشکی مختلف و متنوعی که در دانشگاه علوم پزشکی ارائه می شود و تولید علم در جنبه های گوناگون چه کاربردی و چه در راستای ارتقا و گسترش مرزهای دانش و فناوری، تکنولوژی‌های جدید و کار آفرین و به طور عام در واقع ایجاد یک مرجعیت علمی برای رفع نیازهای جامعه و حل مشکلات در منطقه به صورت حداقل در کشور بعنوان یک مرجع علمی در جهان این وظیفه را به عهده معاونت پژوهشی دانشگاه است.

بدوی در بخش دیگری با اشاره بعد آموزشی دانشگاهها در گذشته اذعان داشت: حوزه معاونت پژوهشی که وظیفه حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های پژوهشی را بر عهده دارد، در این چهار دهه فعالیت هایی قابل توجه داشته است. دانشگاه های علوم پزشکی در قبل از انقلاب بیشتر آموزشی بوده اند و پیش از انقلاب فعالیت پژوهشی چندانی نداشتند.

 

عضو هئیت علمی دانشگاه عروم پزشکی اهواز اضافه کرد: در بخش پژوهش علاوه بر وجود فعالیت های متعددی وجود دارد مقالات دانشگاه به عنوان یک شاخص طی نمایه های معتبر بین المللی در تولید علم است.در دهه دوم حدود ۲۱ مقاله ارائه شده که این تعداد در دهه سوم و چهارم به ۷۵۰۰ مورد رسیده است

در همایش ها و سمینارهای ملی در دهه اول فعالیت چندانی وجود نداشته ولی در دهه چهارم حدود ۷ هزار مقاله در زمینه های علمی پژوهشی در مجامع بین المللی علمی ارائه شده است و همایشات که توسط این دانشگاه برگزار شده است در دهه اول فعالیت های خاصی انجام نشده ولی در دهه های دیگر فعالیت‌های بیشتری صورت گرفته است .

وی در ادامه اشاره کرد: یکی دیگر از شاخص های مورد توجه تعداد کتب منتشر شده توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه است که تاکنون در این ۴۰ سال بیش از ۱۶۰ عنوان کتاب تالیف ترجمه و گردآوری شده است. برای پشتیبانی از این فعالیتهای علمی اقدامات زیرساختی متنوع انجام شده است یکی از این زیر ساخت ها تاسیس مراکز تحقیقاتی است که حدود ۲۶ مرکز در این دوره تاسیس شده است و مشغول فعالیت هستند و مربوط به دهه سوم و چهارم هستند از سال ۸۲ الی ۹۲ ۲۲ مرکز تحقیقاتی در تخصص‌های گوناگون تشکیل شده است که ۱۴ مرکز موافقت قطعی داشته و دیگر مراکز در حال پیگیری جهت دریافت مجوز هستند . مرکز تکثیر و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی نیزتاسیس شده است که هم حیوانات مورد نیاز را تهیه و هم به دانشگاه های منطقه جهت انجام کارهای تحقیقاتی کمک می کندو در این مرکز در دهه چهارم کارهای تحقیقاتی بسیاری انجام شده است.

 

بدوی در بخش دیگری در خصوص جذب هیات علمی در حوزه پژوهشی به خصوص در سال اخیر که ۱۳ نفر جذب شده اند، اظهار داشت: پژوهشکده در دهه اخیر به عنوان یک زیرساخت در راه اندازی دانشکده علوم پایه سلامت در حال کسب مجوز از وزارت متبوع است که بتوان پژوهشکده‌های مناسب را برای انجام کارهای تحقیقاتی تاسیس کرد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه از جذب دانشجو جهت رشته های پسا دکترا که از امسال شروع شده است نام برد و گفت: از جمله کارهای دیگری که در در حوزه پژوهشی می توان به آن اشاره کرد برجسته ترین آن ثبت و عضویت، راه اندازی، تجهیز و شروع به کار مطالعات کوهورت بالغین در هویزه است. انجام طرح بزرگی که در حوزه سلامت در سراسر استان آغاز به فعالیت خواهد کرد کوهورت هم گروهی دیگری به عنوان مطالعات همگروهی کوهورت کارکنان است.

وی با اشاره به نقش اخلاق در پژوهش افزود: کمیته اخلاق و کمیته اخلاق کار با حیوانات آزمایشگاهی فعالیت خود را همزمان با فعالیتهای پژوهشی آغاز کرده است .سال ۹۳ سعی بر آن شده است تمام مسائل اخلاقی در تمام فرآیندهای پژوهشی بررسی شود تا تمام کارها بر پایه اخلاق و قوانین باشد.

 

 

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: امدادرسانی به مردم مناطق سیل زده با همکاری تمامی سازمانها صورت گرفته است
  معاون درمان وزارت بهداشت: مردم از ارائه خدمات بهداشتی درمانی رضایت کامل داشتند
  نشست دکتر خلیلی با مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان سوسنگرد و هویزه در راستای نحوه توزیع اقلام اهدایی دانشگاه ایران به مناطق سیل زده
  تشریح اهم اقدامات بهداشتی در مانی شهرستان باوی در مناطق سیل زده
  ارائه خدمات درمانی به بیش از ۵۰۰۰ نفر از ابتدای وقوع سیل تا کنون/لزوم برنامه ریزی دولت برای جبران خسارات
  تجلیل از کارکنان آزمایشگاه بیمارستان شهید طباطبایی باغملک
  جشن بزرگ نیمه شعبان در بیمارستان شهید بقایی2 / تصویر
  تأمین کسری بودجه تغذیه دانشگاه‌ها، موضوع مورد بحث اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها
  اعزام اکیپ بهداشت محیط به اقامتگاه های اضطراری تحت پوشش مرکز بهداشت شرق اهواز
  پیام تبریک رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز به مناسبت روز علوم آزمایشگاهی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: توصیه های رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در خصوص اقدامات ایمنی بعد از وقوع سیل