صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
شنبه، 31 فروردین 1398 - 19:08   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 15128صفحه نخست » خبر ویژهیکشنبه، 30 دی 1397 - 18:02
تشریح عملکرد 40 ساله دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از زبان رئیس دانشگاه

تشریح عملکرد 40 ساله دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از زبان رئیس دانشگاهبه گزارش وب‌دا خوزستان، یکشنبه 30 دی ماه 97 نشست خبری کارگروه بهداشت درمان و سلامت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با موضوع تشریح دستاوردهای 40 ساله دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نشست خبری هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با شعار "افتخار به گذشته- امید به آینده" با حضور هیئت رئیسه دانشگاه و جمع کثیری از اصحاب رسانه و خبرنگاراندر سالن اجتماعات ریاست دانشگاه برگزار شد.

دکتر ایرج نظری رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تبریک پیشاپیش چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: کارگروه سلامت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب مجموعه‌ای از تمامی ادارات، ارگان‌ها و سازمان‌ها شامل جمعیت هلال احمر، سازمان‌های بیمه‌گر، بهداری شرکت نفت، سازمان انتقال خون، دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر استان و چندین سازمان دیگر است که در حیطه سلامت مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: برگزاری نشست‌های درون و برون دانشگاهی در خصوص اهداف، عملکرد و ارائه فعالیت‌ها در کارگروه سلامت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، حضور مدیران و معاونان شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌ها در ‌برنامه‌های تلویزیونی، نشست با اصحاب رسانه، حضور مدیران ستادی در نماز جمعه، طراحی اینفوگرافی، تهیه کلیپ و غیره از جمله فعالیت‌هایی می‌باشد که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: هماهنگی‌ پروژه‌های در حال افتتاح، فعالیت‌های تبلیغاتی، مسابقات ورزشی و جشن‌های پیروزی انجام شده و همگی از جمله اقداماتی هستند که در ایام دهه‌ فجر سال جاری شاهد آنها خواهیم بود.

نظری افزود: تا چند سال گذشته تنها دانشگاه علوم پزشکی در سطح استان، دانشگاه علوم جندی شاپور اهواز بود که در حال حاضر با توسعه و بالندگی، این تعداد به 5 دانشگاه و دانشکده پزشکی شامل اهواز، دزفول، آبادان، بهبهان و شوشتر ارتقاء یافته است.

وی به بخش آموزش اشاره کرد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، تمامی رشته‌هایی که در گروه‌های پزشکی پایه، تکمیلی و فوق تخصصی نیاز و ضروری هستند آموزش داده می‌شوند، به استثنای رشته‌هایی که ضرورت کاری بالایی ندارند.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: سال‌ها پیش تعداد کل دانشجویان در سطح استان خوزستان حدود یکهزار نفر بود که در حال حاضر تنها در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حدود 7500 دانشجو وجود دارد.

وی ادامه داد: البته سیاست بر این منوال است که رشته‌هایی تدریس شده و نیروهایی فارغ التحصیل شوند که مورد نیاز جامعه بوده و شرایط احراز شغل را داشته باشند و به عبارتی از آموزه‌های خود استفاده کنند.

نظری بیان داشت: توسعه نامتوازن در اکثر نقاط کشور باعث شده است که نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی افزایش یابد که البته این امر در حیطه پزشکی غیر قابل قبول می‌باشد و رسالت دانشگاه مبتنی بر پرورش نیروهای کارآمد و مورد نیاز برای جامعه می‌باشد.

وی به بحث بهداشت اشاره کرد و گفت: یکی از بهترین دستاوردهای نظام سلامت که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفت، طراحی و ارائه شبکه بهداشتی در کل کشور بود که تا قبل از ایجاد این شبکه، نرخ مرگ و میر مادر، نوزاد و کودکان زیر یک سال و پنج سال بسیار بالا بود که در حال حاضر این مرگ و میرها همچنان ادامه دارد ولی نرخ آن به شدت کاهش یافته است.

نظری با اشاره به اینکه با انجام فعالیت‌های بهداشتی، شکل و نمای بیماری‌ها در جامعه تغییر پیدا کرده است، افزود: شاید زمانی نگران بیماری‌های مسری و واگیردار بودیم اما در حال حاضر تقریبا همه این موارد کنترل شده است و امروزه گرفتار بیماری‌های دیگری از قبیل فشار خون، دیابت، چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی و تصادفات هستیم که متاسفانه استان خوزستان نیز در ردیف مناطق پرخطر کشور قرار دارد.

اشاره به موضوع درمان نیز از دیگر بخش‌های توضیحات رئیس دانشگاه در نشست خبری با اصحاب رسانه بود که تصریح کرد: سالیان گذشته پزشکان خارجی از کشورهای هند و بنگلادش در راس امور بیمارستان‌های کشور قرار داشتند که خوشبختانه امروز با تربیت کادر پزشکی در کل کشور، تقریبا بسیاری از مشکلات کم شده است؛ اگرچه نباید نادیده گرفت که با توسعه وضعیت اجتماعی، قطعا نیازمندی‌ها به گروه‌های پزشکی نیز افزایش پیدا کرده است و در صورتی که توزیع متناسب و متوازنی در سطح کشور صورت گیرد، مشکلات مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: اگرچه بیمارستان‌های جدیدی در سطح استان ساخته شده است و بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان‌ها توسعه پیدا کرده‌اند اما همچنان باید در نظر گرفت که در خوزستان کم کاری‌هایی وجود دارد که همه آنها را نباید به موضوع جنگ هشت ساله ربط داد و می‌طلبد که در این خصوص اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.

نظری به حوزه پژوهش و تولید علم نیز ورود کرد و بیان داشت: تقریبا سالانه حدود یکهزار مقاله در نمایه‌ها و ژورنال‌های مختلف چاپ و منتشر می‌شوند که البته همیشه توصیه بر این امر بوده که هدف صرفا تولید مقاله نباشد، بلکه بایستی علوم را توسعه داد و با استفاده اصولی و بهتر از شیوه‌های علمی پژوهشی، در زمینه رفع مشکلات حوزه بهداشت، درمان و سلامت، گام‌های دقیق برداشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: در گروه‌های مختلف پزشکی، شرکت‌های مختلف دانش بنیان که نیروی اصلی و موتور محرکه تولید علم، ثروت و کار به شمار می‌روند، مشغول به فعالیت هستند که به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند.

نظری ادامه داد: هدف دانشگاه بر این امر می‌باشد که برای شرکت‌های دانش بنیان، سیستم اداری و بوروکراتیک طاقت فرسا و خسته کننده نباشد و شرایط به گونه‌ای برای آنها رقم بخورد که بیشترین انرژی خود را در مسیر تولید علم صرف کنند.

وی اظهار داشت: کاهش نیازمندی به بیرون از کشور و کاهش هزینه‌های پرداختی برای خرید تجهیزات و وسایل گروه پزشکی، گوشه‌ای از فواید شرکت‌های دانش بنیان خواهد بود.

رئیس دانشگاه به موضوع غذا و دارو به عنوان دو رکن اساسی و بسیار مهم سلامت اشاره کرد و گفت: در این زمینه فعالیت‌های زیادی صورت گرفته است که می‌توان به تولید داروهای داخلی اشاره کرد.

وی افزود: قطعا در شروع هر فعالیتی نواقص و ضعف‌هایی وجود دارد که به مرور زمان مشکلات رفع خواهد شد، اما باید توجه داشت که امروزه بسیاری از داروهای تولید داخل از فیلترهای نظارتی جدی رد شده و استانداردهای لازم را دارند که با نگاه ملی به این موضوع می‌توان عموم مردم را به استفاده از محصولات داخلی ترغیب نمود.

نظری یادآور شد: در خصوص نظارت بر تولید غذا ضعفی دیده نمی‌شود اما در خصوص محتوای غذای مصرفی مردم کشور، مسائل جدی وجود دارد که متاسفانه مردم ایران روز به روز به سمت مصرف غذاهای با ارزش غذایی پایین سوق داده می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه سفره‌های نامناسب تغذیه‌ای باعث ایجاد آسیب برای مردم خواهند شد که در آینده‌ نزدیک عوارض آن دیده می‌شود، ادامه داد: سفره‌های سنتی و استفاده از دست‌پخت‌های خانگی و محصولات کشاورزی و دامی سالم، ضامن سلامتی مردم بود که متاسفانه استفاده از مواد غذایی نامناسب مثل فست‌فودها جایگزین آنها شده‌اند و این سبک از زندگی مردم یک هشدار جدی برای سلامتی آنها محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به بخش توسعه نیز اشاره کرد و گفت: قطعا بدون وجود مرکزی که بتواند همه موارد ذکر شده را حمایت و رهبری کند، توسعه به وجود نخواهد آمد.

نظری در پایان خاطرنشان کرد: روزگاری کل مجموعه دانشگاهی در سطح استان خوزستان حدود دو هزار پرسنل داشت که در حال حاضر تنها در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حدود 18 هزار پرسنل در گروه‌های مختلف به ارائه خدمات مشغول هستند که پشتیبانی و هماهنگی‌های جدی، هدفمند و برنامه‌ریزی شده در حوزه مدیریت توسعه و منابع انسانی باعث این نظم شده است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: امدادرسانی به مردم مناطق سیل زده با همکاری تمامی سازمانها صورت گرفته است
  معاون درمان وزارت بهداشت: مردم از ارائه خدمات بهداشتی درمانی رضایت کامل داشتند
  نشست دکتر خلیلی با مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان سوسنگرد و هویزه در راستای نحوه توزیع اقلام اهدایی دانشگاه ایران به مناطق سیل زده
  تشریح اهم اقدامات بهداشتی در مانی شهرستان باوی در مناطق سیل زده
  ارائه خدمات درمانی به بیش از ۵۰۰۰ نفر از ابتدای وقوع سیل تا کنون/لزوم برنامه ریزی دولت برای جبران خسارات
  تجلیل از کارکنان آزمایشگاه بیمارستان شهید طباطبایی باغملک
  جشن بزرگ نیمه شعبان در بیمارستان شهید بقایی2 / تصویر
  تأمین کسری بودجه تغذیه دانشگاه‌ها، موضوع مورد بحث اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها
  اعزام اکیپ بهداشت محیط به اقامتگاه های اضطراری تحت پوشش مرکز بهداشت شرق اهواز
  پیام تبریک رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز به مناسبت روز علوم آزمایشگاهی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: توصیه های رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در خصوص اقدامات ایمنی بعد از وقوع سیل