صفحه اول    درباره وب دا    معرفی رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه    تماس با ما  
یکشنبه، 30 تیر 1398 - 17:20   
  سرخط اخبار:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 15719صفحه نخست » آرشیودوشنبه، 9 اردیبهشت 1398 - 13:30
آموزش قوانین و آشنایی با حقوق پزشکی

آموزش قوانین و آشنایی با حقوق پزشکی آموزش قوانین و آشنایی با حقوق پزشکی علاوه بر کاهش قصورات گروه پزشکی، رعایت حقوق شهروندی را نیز در پی خواهد داشت. اگر نگاهی به آمار پرونده های مطرح در دادگستری های کشور بیندازیم به وضوح می توان سیر صعودی شکایات علیه گروه پزشکی  را مشاهده کرد.

 

این موضوع از دو جنبه قابل تامل است:


 اول اینکه خوشبختانه مردم به حقوق خود آگاهی بیشتری پیدا کردند و در حوزه پزشکی نیز مطالبه گر هستند.
 دوم؛ اینکه متاسفانه بخش قابل توجهی از شکایات به نگاه خیرخواهانه و توام با حس نوع دوستی و بدون غرض گروه پزشکی توجه ننموده و علیه این حرفه با قصد انتقام جویی مطرح می شود  و با این عمل زمینه بی انگیزه کردن آنان را فراهم می آورند.


 این مهم می تواند آسیب های جدی از جمله برتری قانون نسبت به وجدان را در گروه پزشکی در پی داشته باشد.یک عمل جراحی، مسئولیت بالایی را متوجه پزشک می کند که اگر پزشک بین وجدان خود و عواقب ناشی از خطای پزشکی مردد شود و خود را در راهروهای دادگاه یا جلسات رسیدگی نظام پزشکی سرگردان ببیند وجدانش را کنار بزند و برای خودش دردسر نتراشد عواقبی جبران ناپذیر و خسارتی غیر قابل اثبات می تواند داشته باشد  اما عمده ی پزشکان در چنین وضعیتی  به ندای وجدان خویش پاسخ مثبت داده و این مسئولیت را به جان می خرند و خود را برای پاسخ گویی احتمالی آماده  می کنند.


از سویی دیگر زندگی حرفه ای نیز دارای قوانین و مقرراتی است که همه صاحبان حرفه ملزم به رعایت آنند و آگاهی کامل از این قوانین می تواند مانع افتادن  در مسیر پرپیچ و خم مراجع قضایی و انتظامی شود و این مهم جز با آموزش تحقق پیدا نخواهد کرد. آموزش قوانین و آشنایی با حقوق پزشکی علاوه بر کاهش قصورات گروه پزشکی، رعایت حقوق شهروندی را نیز در پی خواهد داشت. از جمله مواردی  که منجر به ایجاد بدبینی و سوء ظن در بین بیماران و همراهان آنان در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی فارغ از خصوصی و دولتی می گردد عدم آشنایی آنان از قوانین و مقررات مراکز درمانی و وظایف گره پزشکی می باشد.

 

اگر گیرندگان خدمت در ابتدا از حقوق خود آگاهی داشته باشند خواهند دانست که در برابر هر حقی، تکلیفی نیز تعریف شده است یعنی برای محقق شدن حقوق بیمار در ابتدا می بایست مقررات مراکز درمانی رعایت گردد. وقتی این دو اصل در کنار هم رعایت شوند می توان گفت بخشی از حقوق شهروندی رعایت شد و وقتی حقوق بیمار و مقررات مراکز بهداشتی و درمانی در کنار هم رعایت گردند نظم خاصی بر محیط درمان حاکم می گردد و علی الاصول  نتیجه ی طبیعی این نظم، آرامش کارکنان و  تکریم ارباب رجوع است.


در زندگی حقوقی نیز این اصل پذیرفته شده است که وقتی اعضای جامعه از حقوق خود آگاه باشند قبل از آنکه حق خود را مطالبه کنند به حقوق هم نوعان خود احترام می گذارند و مصداق این موضوع در جامعه پزشکی و شکایت از گروه پزشکی می تواند این باشد که هرچه حقوق بیمار و مقررات بیمارستان  ها و مراکز درمانی اطلاع رسانی و آموزش داده شود آمار شکایات کاهش خواهد یافت دلیل این ادعا تحقیقی است که در یکی از استان های کشور انجام شده و در فصلنامه علمی پژوهشی حقوق پزشکی کشور نیز چاپ و منتشر شد.

 

در این تحقیق که در بین سال های 1388 تا 1392 صورت گرفت یکی از موارد بررسی شده سواد شاکیان بوده که جالب توجه آنکه از تعداد پرونده های برسی شده 67 درصد دارای سواد ابتدایی و راهنمایی بودند و تنها 14 درصد از این افراد تحصیلات دانشگاهی داشتند که پرونده های آنان منتج به برائت مشتکی عنه شد. مقصود آنکه این گروه یا توانایی مطالعه حقوق بیمار و  قوانین بیمارستان را نداشته یا سطح آموزش در حدی نبوده که متوجه این مقررات شوند و دیگر آنکه اهمیت آموزش گروه پزشکی در زمینه حقوق پزشکی و دیگر قوانین مخصوصاً پزشکان محترم بسیار بیشتر از گیرندگان خدمت می باشد چرا که در تحقیق موصوف یکی از دلایل اصلی افزایش تعداد شکایت ها در پزشکی قانونی از گروه پزشکی، عدم آگاهی صاحبان این حرفه از مسائل حقوقی و مقررات حاکم بر حرفه پزشکی و مسئولیت این گروه درقبال بیماران می باشد پس می طلبد با برگزاری کارگاه های آموزشی مستمر توسط کارشناسان حقوقی برای کارکنان مخصوصاً گروه درمانی و بررسی علل شکایات از این حرفه علاوه بر کاهش پرونده های مطروحه علیه آنان، زمینه کاهش قصورات پزشکی را نیز فراهم آورد.


امیدواریم با نهادینه شدن آموزش های حقوقی لازم برای همه ی آحاد جامعه، جامعه پذیری اعضای جامعه گسترش پیدا کند، قانونمندی رشد یابد و سلامت روانی جامعه روز به روز بهبود پیدا کند.

 

 

محمد سروستانی

کارشناس حقوقی شبکه بهداشت و درمان شهرستان باغملک و مدرس دانشگاه 

 
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق این سایت متعلق به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز میباشد
استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  خبر فوری: تشکیل دومین جلسه ستاد توزیع دارو در معاونت غذا و دارو دانشگاه